Készült: 2024.09.20.01:51:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2005.05.03.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Magda Sándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MAGDA SÁNDOR (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága meghallgatta a 2003-tól működő és mintegy 1,5 millió hektár termőföld hasznosításáért felelős Nemzeti Földalapkezelő Szervezet elnökét. Fontosnak tartottuk ezt azért, mert a 2002-es kormányváltást követően egyik célkitűzésünkként jelöltük meg, hogy a nemzet kincsével, a termőfölddel ne politikai, hanem szakmai értékek alapján foglalkozzunk. Így elő kívántuk segíteni azt, hogy azon nyugdíjasok földjét, akik már nem kívánják és nem képesek megművelni addigi kincsüket, azt a Nemzeti Földalap életjáradék formájában megvásárolhassa.

Ezért megteremtettük az NFA működésének pénzügyi és szervezeti kereteit, létrehoztuk azokat a megyei és országos szervezeteket, amelyek tevékenységét 1849 birtokhasznosítási bizottság 11 ezer taggal és 58 értékbecslővel segíti. Döntésünk helyességét igazolja, hogy az eddig három alkalommal meghirdetett életjáradéki programra összesen 24 684 pályázatot nyújtottak be, amelyből 13 601 életjáradéki szerződés lett megkötve, amely után 31 288 forint életjáradékot kap átlagosan minden egyes nyugdíjas. Ezen nyugdíjasok átlagéletkora 69 év. Emellett az NFA mintegy 38 433 hektárt vásárolt még meg.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mára már a 13 601 nyugdíjas igazolja vissza azt, hogy az MSZP-SZDSZ-kormány által meghozott törvényeknek megfelelően a szerződésben garantált módon jut életjáradékhoz, amelynek összege 2005. március 1-jétől az előző évben megvalósult átlagos nyugdíjemelés százalékos mértékével is növekszik, és ez minden évben növekedni fog. A megvásárolt földek átlagos aranykorona-értéke 17,7 aranykorona, így az az ellenzéki riogatás, amely azt harsogta, és sajnos az elmúlt napokban is jelentek meg ilyen nyilatkozatok, hogy az értéktelen, az átlagosnál alacsonyabb értékű földek kerülnek felajánlásra és megvásárlásra, nem vált valósággá, és nem valóság. El kell mondani továbbá azt, hogy a szervezet eddig a megvásárolt földterületekből 7028 hektárra írt ki nyilvános haszonbérleti pályázatot, és további 10 500 hektárra tervezi még ebben az évben a haszonbérleti szerződések megkötését és megvalósítását.

Tisztelt Országgyűlés! Az elmondottakból egyértelműen kitűnik, hogy a 2002-ben még oly sokat bírált elképzelésünket mára már, ha az ellenzék nem is, de a nyugdíjasok hozzátartozói sikerként értékelik. És ez nekünk, felelős politikusoknak nagyon fontos, mert a 2002-es kormányváltást megelőző üres ígérgetések helyett ez a kormány 13 601 nyugdíjas életét tette kedvezőbbé, megakadályozta a földek érték alatti megszerzését, nem helyben élő spekulánsok előző kormányzati ciklusban virágzó tevékenységét, amely sokaknak talán fájó. Mondom ezt azért, mert a legnagyobb ellenzéki párt a földért életjáradék programot nagyon lesújtóan minősíti napjainkban is. Elég csak Lengyel Zoltán véleményét meghallgatni. Ezért ők, ha tudnák, inkább a kótyavetyét, a spekulánsokat támogatnák, mintsem az értéken megvalósuló konstrukciót, az oly sikeres földért életjáradék programot.

Kérjük ehhez a támogatást, ezért e helyről is azt kívánom mind a 13 601 nyugdíjasnak, hogy minél hosszabb ideig örülhessenek az évről évre növekvő életjáradéknak, mert ennek folyósítását a mi kormányunk garantálja. Így az MSZP agrárpolitikai és vidékfejlesztési munkacsoportja a kedvező tapasztalatokra alapozva azt javasolja az FVM miniszterének, hogy az év második felében újabb életjáradéki pályázatot hirdessen meg a kormány, és kiemelt figyelmet fordítsunk a megvásárolt földek hasznosítására, az önkormányzatok fejlődését elősegítő területigények biztosítására, a szociális földprogram megvalósítására.

Elnök úr, köszönöm szépen a meghallgatást. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai