Készült: 2024.09.22.07:14:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

303. ülésnap (2013.09.17.), 12. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Mindenekelőtt pontosítanék egy apró félreértést, ami a pénzügyi korrekciót és ezt a 75 milliárd forintot illeti. Szerintem mindenki előtt ismert már ebben a Házban, hogy a Bizottság egy olyan kifogással élt, amivel egyébként 2007 óta nem élt, nevezetesen: különböző műszaki jellegű beruházásoknál azt az előírást kifogásolta, amelyik előírja azt, hogy a tervek elkészítésénél magyar mérnöki kamarai tagsággal rendelkező szakemberek és egyébként a magyar nyelvet tárgyalási készséggel és szinten bíró szakemberek vegyenek részt.

Egyébként ezt az előírást 2007 óta nem kifogásolta, 2007 óta folyamatosan mentek ilyen pályázatok és ilyen közbeszerzések, és épültek meg az országban nagyon sok területen, különösen a közlekedés területén ilyen jellegű beruházások. 2012 októberében valamilyen ok miatt mégiscsak kifogásolta ezt. 2013 februárjában a kormány megtette a szükséges lépéseket, és ezt az előírást módosította aszerint (Hegedűs Lorántné közbeszól.), ami megjelent a bizottsági kifogásban, majd utána, különböző, hosszabb egyeztetések után Lázár János úr és Johannes Hahn regionális biztos múlt heti találkozóján nyugvópontra került ez a történet. Ez azt jelenti, hogy a mintegy 1500 milliárd forintos... - különböző szinten érinti persze a projekteket maga a mérnökügy, ott egy 5 százalékos korrekciót írt elő a Bizottság. Ez 75 milliárd forintnak felel meg.

De ezt a 75 milliárd forintot nem úgy kell elképzelni, hogy most akkor elmegyünk Brüsszelbe, és befizetjük. Ez azt jelenti, hogy azokat a számlákat, amiket mi benyújtottunk ezeknél a projekteknél, 75 milliárd forintig nem fizeti ki a Bizottság, és ez a 75 milliárd forint egyébként felhasználható további területekre, tehát ez nem vész el. Ez nem azt jelenti, hogy a magyar állampolgárok most 75 milliárd forintot befizetnek Brüsszelben. Ez azt jelenti, hogy azoknál a számláknál, amiket benyújtottunk, 75 milliárd forinttal kevesebbet fizet ide vissza. De év végéig ez a 75 milliárd forint felhasználható, és azon dolgozik a kormány, és azon dolgoznak a különböző, ezzel foglalkozó szakemberek, hogy ez a 75 milliárd forint újra pályázatként kiírható legyen. Ezt csak mint félreértést szerettem volna tisztázni, mert ez így benne van a levegőben.

Azzal egyetértünk, hogy a tanulságokat le kell vonni, és mondanék én is néhányat. Azért egyet pontosítsak: való igaz, mi, Magyarország is fizet be az Európai Unióba. 2012-es számot idéznék: ez 234 milliárd forint volt, ez a mi tagdíjunk vagy hozzájárulásunk, ha úgy tetszik.

(9.30)

Ugyanakkor a Magyarországon felhasznált uniós forrás 2012-ben 1088 milliárd forint. És ha hozzáteszem még a vidékfejlesztési forrásokat és az agrártámogatásokat is, akkor 1435 milliárd forintnál tartunk. Önök nagyon sokszor vitatják ezt a szaldót, de tessék összehasonlítani, ez a szaldó. Mi 234 milliárdot fizetünk be. (Gőgös Zoltán: Melyik évről beszél?) A 2012-es évről beszélek. A piac megnyitását pedig hiába említi, mert a piac megnyitásával Magyarország jól jár, mert egy egységes, integrált nagy belső piac része. Ha megnézi a magyar gazdaságot, amelyet nagyon erősen húz az export, azt látja, hogy a magyar gazdasági növekedés mögött egy nagyon erősen exportorientált gazdaság van, ebből következően annak a piacnak a része lenni előnyös Magyarország számára. És ha számszerűen nézzük, akkor elég egyszerű az összehasonlítás: 234 szemben az 1088-cal és az 1435 milliárddal, amennyiben még a vidékfejlesztést is hozzátesszük.

Abban mindenképpen igaza van, hogy a tanulságokat le kell vonni. Egyébként hozzátenném, hogy jómagam is felelős vagyok a 2014-20-as tervezés koordinálásáért, és a Bizottság is kéri, hogy vonjuk le a tapasztalatokat. Sőt megsúgom azt is, hogy még ők is levonják a tapasztalatokat. Nagyon sok esetben ők is látják, hogy bizonyos fejlesztési projekteknél és bizonyos támogatási területeknél nem teljesen hatékonyan hasznosultak a források. Sőt hozzátenném, még abban is van köztünk és a Bizottság képviselői között vita, hogy néhány olyan területen is látnak levonandó tapasztalatot, ami nem biztos, hogy számunkra kedvező. Például úgy látják, hogy a turizmus területén a direkt szálláshelybővítés nem biztos, hogy szerencsés megoldás volt, mi meg úgy gondoljuk, hogy ezért még megpróbálunk harcba szállni. Ilyen jellegű egyeztetések folynak, de abban mindenképpen egyet kell értenünk, hogy a tapasztalatokat le kell vonni minden oldalról, és olyan tervet szeretnénk elkészíteni, ahol az ön által is említett visszásságok nem fordulhatnak elő.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai