Készült: 2024.04.29.12:41:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 220. felszólalás
Felszólaló Pettkó András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PETTKÓ ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Miniszter Úr! A felsőoktatási törvény című, több mint három évig tartó szappanopera a végéhez közeledik, ezért nem merem kimondani, hogy véget ér a teleregény, mert sajnos a törvénytervezetben rejlő jogi ellentmondások, az alkotmányosságnak történő megfelelőség kérdését felvető rendelkezések miatt tovább folytatódhat ez a már így is végtelennek tűnő történet. A szappanopera nem szép jelző egy törvénytervezetre, főleg nem a felsőoktatási törvényre vonatkozóan nem az, de sajnos, köszönhetően az oktatási tárca kompromisszumképtelenségének, 2003 év eleje óta nem lehetett megalkotni és az Országgyűléssel elfogadtatni egy új konszenzuson nyugvó, új felsőoktatási törvényt.

A Magyar Demokrata Fórum sajnálatos módon továbbra is több ponton aggályosnak tartja az új törvénytervezetet, és a hallgatók jogainak csorbulása miatt a hallgatói érdekképviselet kételyeivel egyetértve nem tudja támogatni az Alkotmánybíróság döntése okán módosított új felsőoktatási törvényt.

(18.40)

Az új törvénytervezet sajnálatosan továbbra is tartalmaz alkotmányos jogokat sértő passzusokat.

Az Alkotmánybíróság határozatainak indoklása kimondja, hogy a felsőoktatási autonómia hordozója, alanya a felsőoktatási intézmény, vagyis az oktatók, a tudományos kutatók és a hallgatók közössége, ezért az oktatók, a tudományos kutatók és a hallgatók részvételét biztosítani kell az autonóm képviseleti szervekben és az autonómiából eredő önkormányzati jogosultságok gyakorlásában. A Magyar Demokrata Fórum ez alapján úgy gondolja, hogy a hallgatóknak is helyet kell kapniuk az irányító testületeket felváltó gazdasági tanácsban.

Nagyon súlyos problémának érezzük azt, hogy a tanulmányaikat 2006 szeptembere előtt a hagyományos képzésben megkezdő hallgatókra vonatkozó rendelkezések nem megfelelőek, mert nem biztosítják a hallgatóknak azt a jogát, hogy a tanulmányaikat abban a képzési formában fejezzék be, amelyben megkezdték. Az MDF véleménye szerint ez a rendelkezés sérti a jogbiztonság alkotmányos elvét, és több tízezer hallgató tanulmányainak a befejezését teszi bizonytalanná.

Az ellentmondó passzusok korlátlan felhatalmazást adnak a felsőoktatási intézményeknek, és adott esetben az is megtörténhet, hogy a felsőoktatási intézmény akár a hagyományos képzési rendszerre irányuló szabályok teljes félretételével írja elő a tanulmányok befejezését.

Egyetértünk a Művészeti Egyetemek Rektori Székének álláspontjával is, miszerint - hasonlóan az orvosi, állatorvosi, fogorvosi, gyógyszerész és jogász szakokhoz - a művészeti képzésben is öt- vagy többéves legyen a képzési idő. A mesterképzésre az alapképzést elvégzett diákoknak csupán 35 százaléka juthat be. Ez ellen általánosságban a Magyar Demokrata Fórum nem emel kifogást. A művészeti képzések területén azonban szeretnénk, ha ez a számarány nem érvényesülne. Véleményünk szerint azok a hallgatók, akik bejutnak a művészeti képzést folytató intézményekbe, már eleve átesnek egy nagyon szigorú rostán, mert a felkészülést már gyermekkorukban elkezdik. Ezeket a diákokat tíz-tizenöt évnyi rákészülés után egy lényegében esetükben használhatatlan alapfokú diplomával küldené el a szaktárca.

Az MDF tudomása szerint a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája olyan kéréssel fordult Magyar Bálint miniszter úrhoz, hogy rendezzék a HÖOK jogszabályi hátterének inkoherenciáját. A hallgatók országos érdekképviseletét ugyanis a felsőoktatási törvény nevesíti, de szervezeti működésére gyakorlatilag az egyesületi törvény rendelkezései az irányadók. A HÖOK azt szeretné elérni, hogy köztestületi formában rendezze az Oktatási Minisztérium az új felsőoktatási törvény keretei között a szervezet jogi státusát. Az MDF úgy látja, hogy a HÖOK az elmúlt évtizedben jól látta el a törvényben is rögzített feladatait, és a magyar felsőoktatás fontos kérdéseiben a mindenkori Oktatási Minisztérium korrekt szakmai partnere tudott lenni. Ennek tükrében kérem a tárca képviselőjét, adjon választ arra, hogy miért nem találjuk a hallgatói érdekképviselet kérését a törvénytervezet szövegében.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Demokrata Fórum szerint az Alkotmánybíróság döntése után ismét bebizonyosodott, hogy az Oktatási Minisztérium nem képes a mértékadó szakmai szervezetek mindegyike számára elfogadható, az alkotmányosság próbáját minden tekintetben kiálló törvénytervezetet benyújtani az Országgyűlés elé. A Magyar Demokrata Fórum felszólítja az oktatási tárcát, hogy fogadja el aggályainkat, és változtassa meg a vitatott rendelkezéseket. Ha erre most nem kerül sor, akkor a 2006. évi tavaszi választások után az MDF részvételével megalakuló felelős nemzeti kormány fogja ezt megtenni.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MDF soraiban.)




Felszólalások:  Előző  220  Következő    Ülésnap adatai