Készült: 2024.04.29.13:33:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 109. felszólalás
Felszólaló Dr. Göncz Kinga
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GÖNCZ KINGA ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a szót. Erre a kérdésre a Házban többször válaszoltam már az utolsó néhány hétben, de természetesen még egyszer elmondom, többé-kevésbé ugyanazt. A kormány az esélyegyenlőség megteremtése érdekében ösztönzi és sokoldalúan támogatja a roma fiatalok tanulmányainak sikeres folytatását. Ennek megfelelően kötelezettséget vállalt arra, hogy a roma fiatalok esélyegyenlőségének előmozdítása érdekében minden, az előre meghatározott feltételeknek megfelelő, tehetséges és az oktatásban részt vevő roma fiatal tanulmányi ösztöndíj-támogatást kap. Ez az ösztöndíjprogram ’96 óta folyik, minden évben meghirdetésre került, és az elmúlt öt év során a résztvevők száma évről évre emelkedett.

A költségvetés is nagyon nagy mértékben emelkedett, 2002-ben 706 millió forint volt összesen - ennek nagy részét egyébként a kormányváltás után már ez a kormány tette bele az ösztöndíjprogramba -  26 500 roma diáknak nyújtott segítséget. 2003-ban már 34 ezernél több diák részesült 900 millió forintnál magasabb összegben ösztöndíjban, 2004-ben 968 millió forint volt 35 700 roma tanuló ösztöndíj-támogatása. Jól látszik tehát, hogy az utóbbi években nagyon lényeges mértékben megnőtt az összeg, illetve nagyon nagy mértékben megnőtt azoknak a diákoknak a száma, akik ösztöndíj-támogatásban részesültek.

2003-ban több mint 4 ezer, 2004-ben majdnem 10 ezer ösztöndíjra pályázó diák kérelmét utasította el a Magyarországi Cigányokért Közalapítvány. Egyik esetben sem forráshiány miatt került erre sor, hanem azért, mert a diákok nem teljesítették a pályázati kiírásban szereplő valamilyen feltételt, vagy a tanulmányi átlaguk volt alacsonyabb a kiírásban szereplő feltételeknél.

További problémát jelentett az utóbbi években, hogy a gyerekek egy része beiratkozott az iskolába, de nem fejezte be a félévet. Az ösztöndíj tehát annak a legfőbb követelménynek nem tett eleget, hogy valóban a diákok tanulását, iskolában maradását és az iskolai félév sikeres befejezését segítse elő.

Azt kértük a Magyarországi Cigányokért Közalapítványtól, hogy mivel elindul az Útravaló-program, ezzel hangolják össze a roma gyerekek segítését szolgáló ösztöndíjprogramot, és egy olyan rendszert dolgozzanak ki, amely valóban ösztönző és valóban a tanulást segítő. Ez nem történt meg, emiatt döntöttünk úgy, hogy a 2005-2006-os tanév első félévére az Ifjúsági és Családügyi Minisztérium, illetve a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségekért Közalapítvány közösen írja ki az ösztöndíjpályázatot. A keretösszeg 550 millió forint, ami magasabb az eddigieknél. Megemeltük a felsőfokú nappali képzésben részt vevők ösztöndíját 12-ről 13 ezer forintra és a Cinka Panna ösztöndíjat is, és azt mondtuk, hogy pontosan amiatt, hogy az iskolában maradást és ténylegesen a tanulást szolgálja, akkor fogjuk kifizetni, ha a gyerekek igazolják a sikeres befejezését a félévnek.

 

(16.20)

 

Eddig is egyébként egy összegben került sor a kifizetésre, és eddig sem a félév elején, hanem december tájt került erre sor.

Egyébként a többi kérdéssel kapcsolatban még gyorsan elmondanám, hogy a kormány elindította a hátrányos helyzetű tanulók Arany János kollégiumi programját is, amely a szakközépiskolai és gimnáziumi osztályokban támogatja a legszegényebb, legképzetlenebb szülők gyerekeit, nagyon sokat a roma gyerekek közül is. És a kiegészítő normatíva pont azt segíti, hogy a roma gyerekek ne kisegítő iskolába, ne speciális tantervű iskolába kerüljenek, hanem normál tantervű iskolában folytassák a tanulmányaikat.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai