Készült: 2024.04.28.13:38:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2021.10.25.), 210. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Régi és jogos igénye Siófok lakóinak, hogy a nyár fővárosaként ismert 25 ezres városnak legyen végre saját uszodája. Nos, úgy tűnik, valóban eljutottunk oda, hogy kijelenthetjük, miszerint a kormány támogatásának köszönhetően hamarosan megkezdődhet a siófoki uszodaprojekt. Nem volt egyszerű az idáig vezető út, ugyanis évekkel ezelőtt pontosan a helyi önkormányzat hirdette még azt, hogy a gyermekek úszásoktatása Siófokon megoldott, mégpedig az önkormányzati tulajdonban lévő Galerius fürdőben. Nos, azóta ez a komplexum is bezárt, ugyanis az utóbbi években olyan mértékben romlott le a fürdő állapota, hogy a tulajdonos önkormányzat az azonnali bezárás mellett döntött. Azt jelenleg még nem tudni pontosan, hogy az egykor szebb napokat látott siófoki fürdő mikor nyithatja meg a kapuit újra, de ha a műszaki problémákat meg is oldja a városvezetés, akkor elmondható, hogy a Galerius sokkal inkább egy élményfürdő, semmint uszoda, mint ahogy eddig is sokkal inkább élményfürdőként funkcionált.

Éppen ezért még az előző országgyűlési képviselői ciklusomban is igyekeztem a város számára elérhető és reálisan megvalósítható lehetőségeket felkutatni egy városi uszoda megépítése érdekében. Ennek értelmében 2017 márciusában egy taós pályázati lehetőséget ajánlottam a város számára, amelyhez sikerült elnyernünk a Magyar Vízilabda Szövetség partnerségét is. A képviselő-testület áprilisban egy rendkívüli testületi ülés keretében döntött, hogy létrehozza a Siófoki Vízilabda Kft.-t, és biztosítja a projekthez szükséges taoönrészt, továbbá a pályázat beadásához szükséges döntések is megszülettek.

(16.00)

Aztán telt-múlt az idő, de a projektről nem igazán hallottunk semmit. Végül 2020-ban a város taoforráshiányra hivatkozva lemondott a pályázati lehetőségről. Ez azért volt meglepő sokunk számára, mert 2017-ben, 2018-ban és 2019-ben is, vagyis a pályázati lehetőség kihasználásáról született első önkormányzati döntéstől számított három évig rendelkezésre álltak ezek az úgynevezett taós források.

A taós támogatási rendszer működését bizonyította az is, hogy pontosan ebben az időszakban készültek el  ugyanúgy, ugyanebben a taós rendszerben  a magántulajdonban lévő siófoki kézilabdaklub jelentős infrastrukturális fejlesztései, mint például a Magyarország egyik legkorszerűbb sportcsarnokának titulált, 1500 férőhelyes Kiss Szilárd Sportcsarnok is.

A 2020-ban megjelenő koronavírus-járvány ugyan ténylegesen komoly problémákat okozott a taós támogatások tekintetében, azonban a vírus megjelenése előtt eltelt években ilyesfajta nehézség nem állt fenn. Az önkormányzat döntését ezért aztán sajnálattal vettem tudomásul, ugyanis így a siófoki uszoda megvalósulása még tovább váratott magára. Éppen ezért úgy döntöttem, hogy újabb lehetőségeket próbálok felkutatni a siófoki uszoda létesítése, megépítése érdekében. Nos, így jutottunk el oda, hogy számos előkészítő tárgyalás és egyeztetés után megszületett a támogató kormánydöntés, miszerint tisztán állami pénzből elindulhat a komplexum tervezése. Mondhatnám úgy is, hogy ismét sikerült napirendre vennünk ezt a komoly, a siófokiak számára oly égető kérdést.

A legutóbbi egyeztetések során azt is megtudtam, hogy az eddig megépült tanuszodákhoz képest várhatóan nagyobb tanmedence és nagyobb öltözők is épülhetnek Siófokon. Mivel a siófoki uszodaépítéssel kapcsolatban többen is érdeklődtek nálam, ezért is tartottam fontosnak, hogy a közelmúlt tárgyalásairól itt, az ország Házában is beszámoljak.

A Magyar Közlönyben megjelent kormánydöntés értelmében kijelenthetjük, hogy a nemzeti köznevelési és infrastruktúra-fejlesztési program harmadik ütemében megépülhet az uszoda Siófokon. A beruházáshoz szükséges állami forrásokat a tervezéstől a kivitelezésig a kormány biztosítja. A két medencét  egy nagy- és egy tanmedence , a gépészetet, az előcsarnokot, az öltözőket és a parkolót is magába foglaló létesítmény az önkormányzat által kijelölt, Siófok Kiliti városrész északi-északkeleti részén, a szintén kormányzati támogatásból befejezendő edzőközpont melletti ingatlanon fog megépülni. Siófok város önkormányzatának a feladata az, hogy az általa kijelölt területre biztosítsa az üzemeltetéshez szükséges infrastruktúrát, vagyis a víz-, villany-, gáz-, szennyvízhálózat, illetőleg csatlakozások kiépítését. A komplexumot az állami tulajdonú Nemzeti Sportközpontok fogja üzemeltetni, tehát a város számára ez kiadást nem fog jelenteni.

Ahogy már korábban is említettem, a már megépült és jelenleg is építés alatt álló tanuszodákhoz képest az eddig alkalmazott típustervekkel szemben a siófoki uszodában várhatóan kétszer nagyobb tanmedence és nagyobb öltözők kerülnek tervezésre.

Reményeim szerint a megszületett kormánydöntés, az állam által biztosított anyagi források és az önkormányzat partneri közreműködése révén hamarosan sor kerülhet a tervező kiválasztására és a tervezői szerződés megkötésére is, és így a több milliárd forintos beruházás előkészítése ténylegesen megkezdődik.

Nos, itt tartunk jelenleg. A fejleményekről természetesen folyamatosan tájékoztatni fogom a siófoki polgárokat. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai