Készült: 2024.04.28.20:50:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2021.04.12.), 208. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A somogyi, a balatoni és a szántódi emberek régi vágya, régi álma válhat valóra, ugyanis néhány héttel ezelőtt megkezdődött a munka a szántódpusztai majorság területén, elindult a turisztikai komplexum felújításának első üteme.

Nagy dolog ez nekünk, ott élőknek, hiszen Szántódpuszta neve fogalom. Jól emlékszem arra, amikor évtizedekkel ezelőtt még a fénykorát élte ez a majorság. Gyermekkoromban komoly hírnévvel rendelkező turisztikai célpontként tartották számon, rengeteg élmény, látnivaló tárháza volt, amely mára bizony megkopott. Sokak nevében mondhatom, hogy azt szeretnénk, ha Szántódpuszta ismét visszakapná egykori fényét, hangulatát és hírnevét. Ennek megfelelően néhány évvel ezelőtt ígéretet tettem arra, hogy felújítjuk Szántódpusztát.

Nos, örömmel jelentem, hogy minden jel arra utal, sikerrel jártunk. A most elindított projekt pedig az első és nagyon fontos lépés ezen célunk elérése érdekében. Szántódpuszta hivatalos elnevezése Idegenforgalmi és Kulturális Központ, de bátran nevezhetjük a régi magyar puszta egyfajta kifogyhatatlan emléktárának is. Egy olyan majorság, amely a XVIII-XIX. századi uradalmi gazdálkodás utolsó tárgyi emléke hazánkban.

A Balaton déli partjának egyik büszkesége, amelynek állapota az utóbbi évtizedekben rohamosan csak romlott, és sajnos a gazdátlanság jeleit mutatta. Ennek a folyamatnak pedig véget kellett vetni, hiszen az utolsó utáni pillanatban vagyunk. A körvonalazódó elképzelések viszont végre biztató jövőt vázolnak fel. Az állami tulajdonú Helikon Nonprofit Kft. „Szántódpuszta majorsági épületek fejlesztése és a látogatóközpont létrehozása I. ütem” címmel benyújtott pályázata összesen mintegy 1,5 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kapott. Szántódpuszta fejlesztésének fő célja ennek a páratlan kulturális örökségnek a hosszú távú megvédése, valamint új, komplex és innovatív attrakciók kialakítása. Az első ütemben az épületek jelentős része megújul, valamint múzeum, kiállítótér és élménypark is létesül.

A fejlesztés megfelelő infrastruktúrát biztosíthat kisebb fesztiváloknak, tematikus rendezvényeknek, lovas- és hagyományőrző programoknak egyaránt. Valódi közösségi térként a szabadidő hasznos és kulturált eltöltésének lehetőségét biztosítja majd diákcsoportok, baráti társaságok vagy éppen kiránduló családok számára egyaránt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ezek a megszépülő épületek vagy akár a vidéki állattartás, a lovashagyományok és a régi mesterségek bemutatása mellett, a leendő piactér pedig a helyi termelők és kézművesek portékáinak értékesítésére vagy akár a helyi alapanyagokból készített élelmiszerek megkóstolására biztosít majd kiváló lehetőséget. Jelentős eredménynek tartom továbbá, hogy kérésemet meghallgatva a kormány további 290 millió forint hazai forrást biztosított a beruházáshoz. A plusztámogatásnak köszönhetően az állam visszavásárolja a baloldali kormányok által korábban eladott Ádám Pincét, továbbá sor kerülhet a keresztistálló és a cselédházak tetőszerkezetének felújítására is.

A majorság végre újra élni fog. Az elnyert támogatás összértéke tehát mintegy 1,8 milliárd forint, a valódi érték azonban nem az összegszerűségben jelenik meg, hanem sokkal inkább az így megmentett és pótolhatatlan értékben. Az idegenforgalmi komplexum jelenleg a keszthelyi székhelyű Helikon Nonprofit Kft. kezelésében van, ezért is tudtak ők pályázni a majorság felújítására, azonban azt is látni kell, hogy a vállalat elsődleges feladata a keszthelyi Festetics-hagyaték kezelése, megóvása és méltó megőrzése. Talán ezért is és a földrajzi távolság okán is Szántódpuszta kevésbé volt beilleszthető a kft. működési profiljába. Ügyvezető igazgató úrral erről már egyébként többször egyeztettünk.

Szántód község polgármesterével is egyezik a véleményünk, miszerint a szántódiaknak, sőt minden balatoni és minden somogyi embernek, valamint a hozzánk érkező vendégeknek is, valójában egy dolog fontos igazán: olyan kezelője legyen Szántódpusztának, aki folyamatosan rendben tartja, élettel tölti meg, és színvonalas programokkal működteti azt a jövőben.

(15.50)

A korábbi években számos alternatíva is felmerült ezzel kapcsolatban. A szándék, mondhatom azt, hogy mindenhol megvolt, de hol pénzügyi, hol jogtechnikai vagy jogi akadályok nehezítették a megoldást. Így a leginkább működőképes megoldásnak jelenleg az egyházi vagyonkezelés mutatkozik, ezzel a lépéssel Szántódpuszta tulajdonképpen visszakerülhetne oda, ahová eredetileg is tartozott, hiszen már 1055-ben, a tihanyi apátság alapítólevelében is egyházi birtokként említik a területet. A jövőben tehát a legfontosabb feladat a fejlesztések folytatása mellett a megfelelő vagyonkezelő kiválasztása lesz.

Szeretnék köszönetet mondani a kormánynak, hogy támogatta a beruházás megkezdését, köszönöm a Helikon Nonprofit Kft.-nek, hogy éltek a pályázati lehetőséggel, és végül, de legfőképpen szeretném megköszönni a szántódiaknak, a balatoni és somogyi lakosoknak a türelmet, a támogató partneri hozzáállást.

Biztos vagyok benne, hogy a fejlesztés méltó lesz a majorság történelmi múltjához, és jelentősen hozzájárul a balatoni és a somogyi térség turisztikai szolgáltatásainak további bővítéséhez. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  208  Következő    Ülésnap adatai