Készült: 2024.05.15.17:32:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2021.04.08.), 273. felszólalás
Felszólaló Witzmann Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

WITZMANN MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hetekben rendkívül intenzív médiaérdeklődés kísérte annak az építési beruházásnak a sorsát, amelyet az általam képviselt Somogy 4-es választókerület egyik balatoni településén, Balatonvilágoson terveztek megvalósítani.

Nos, a múlt hónapban rengeteg megkeresés érkezett hozzám a Balatonra tervezett betonmonstrum ügyében. Az egykori balatonvilágosi úttörőtábor helyén egy hétemeletes, 92 lakásos társasházat kívánt a beruházó felépíteni. A vízparti épülettel kapcsolatban felmerült kérdésekre mindig határozott és egyértelmű válaszokat adtam, véleményemet soha nem rejtettem véka alá, álláspontom pedig azóta sem változott. Vallom ugyanis, hogy a Balaton turisztikai fejlesztését támogatni kell, hiszen a térség gazdaságának fejlesztése, a munkahelyek teremtése, a minőségi és színvonalas szolgáltatások bővítése mindannyiunk érdeke. Azonban a szóban forgó beruházás véleményem szerint több szempontból is túlzó és tájidegen épületet hozott volna létre Balatonvilágoson, továbbá a Balaton parti sávjának beépítési szándéka erősen kifogásolható volt számomra is. Ezért a látványtervek megismerését követően magam is úgy fogalmaztam, hogy a beruházás megvalósítását ebben a formában biztosan nem tudom támogatni.

Hivatalos levélben fordultam a Somogy Megyei Kormányhivatalhoz, és aggályaimat a Miniszterelnökség felé is jeleztem a beruházással kapcsolatban, a helyi önkormányzatnak és a balatonvilágosi embereknek pedig megígértem, mindent el fogok követni azért, hogy a látványterveken látható betonmonstrum ebben a formában ne épülhessen meg. Ugyanakkor sajnálattal tapasztaltam, hogy voltak olyanok is, akik szokásuk szerint pusztán politikai ügyet kívántak kreálni a szóban forgó beruházásból. Talán fogalmazhatnék úgy is, hogy őket ebben az esetben sem a tényleges megoldás érdekelte, hanem csupán saját maguk számára kívántak politikai tőkét kovácsolni ebből a helyzetből is. Tősgyökeres balatoniként akkor is elmondtam, és most is tartom, hogy a probléma megoldása és az ügy megnyugtató és lehetőség szerinti gyors rendezése számomra abszolút nem politikai, hanem sokkal inkább lelkiismereti és érzelmi kérdés volt. Ezért is tartottam fontosnak, hogy személyesen is eljárjak, és megszólaljak a kérdésben.

Gyors cselekvésre volt szükség, mivel az egykori úttörőtábor bontási munkálatai már javában zajlottak, így napról napra közelebb kerültünk a tervezett építkezés megkezdéséhez. Az idő tehát rendkívüli módon sürgetett. Éppen ezért gondoltam úgy, hogy itt most nem politikai akciókra, nem látványos és hangzatos megnyilvánulásokra, hanem gyors és hatékony tettekre van szükség.

A lakossági vélemények ismeretében, azokkal egyetértve rengeteg tárgyalás és egyeztetés lebonyolítását kellett megszervezni. Rendszeres és folyamatos kapcsolatban voltam a balatonvilágosi önkormányzattal, a polgármester úrral, a Somogy Megyei Kormányhivatallal, a Miniszterelnökséggel és természetesen a helyi lakosokkal egyaránt. Néhány nap leforgása alatt jelentős előrelépést sikerült elérnünk az ügyben, ugyanis a Magyar Közlönyben kihirdetésre került és hatályba lépett a módosított kormányrendelet, amely az egykori úttörőtábor helyszínére vonatkozóan visszaállította az eredeti építési szabályozást. Persze, itt is voltak olyanok, akik már győzelmet kiáltottak, sőt a saját személyes sikerükként igyekeztek beállítani ezt a fejleményt is; ezzel persze csupán saját tájékozatlanságukat bizonyították. Az ilyen módszereket akkor sem kommentáltam, így most sem teszem, lelkük rajta!

Jómagam a rendeletmódosítást követően is óvatosan nyilatkoztam, hiszen a változtatás jelentős előrelépés volt ugyan, ám még korántsem lehetett azt végeredménynek tekinteni, mert a jogszabály-változtatás, bár egyértelműen és határozottan tükrözte a kormány szándékait, a korábban kiadott építési engedély viszont még így is érvényben volt. A célunk tehát továbbra is változatlan volt: a tervezett formában semmiképpen ne épüljön meg a balatonvilágosi betonmonstrum, azonban mostantól már leginkább az eljáró hatóságokon volt a sor, hogy a lakosság, a balatonvilágosi önkormányzat kérésének, igényének, valamint a kormányzati szándéknak érvényt szerezve lépjenek az ügyben. Éppen ezért a Miniszterelnökséget arra kértem, hogy vizsgálják felül a korábban kiadott építési engedélyt.

A kialakult helyzetet megnyugtató módon rendező döntés március 26-ára született meg a Miniszterelnökség részéről, így vált ugyanis biztossá, hogy a vízparti komplexum nem épülhet meg Balatonvilágoson.

Ezúton szeretném megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjak a balatonvilágosiaknak, lakóknak, ingatlantulajdonosoknak és az önkormányzatnak egyaránt, hiszen összefogásuk sikert aratott. Köszönöm nekik a kezdeményezést, a tájékoztatást és a folyamatos együttműködést is. És végül, de nem utolsósorban köszönöm szépen a kormánynak, hogy kérésünk meghallgatásra talált, és rekordgyorsasággal módosították az idevonatkozó jogszabályi hátteret. Így végül kijelenthető, hogy közös összefogásunk eredményes volt, és ahogy korábban fogalmaztam is, az örömünk közös, a siker viszont a balatonvilágosiaké. Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai