Készült: 2024.04.26.03:43:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ha valami hidegzuhanyként éri a 95 ezer egészségügyi dolgozót, az az, amikor a szocialisták kezdenek el beszélni az egészségügyről, ugyanis azt mindenki nagyon jól megjegyezte ‑ azért, mert erre nem volt nagyon példa Magyarországon, Magyarország történetében ‑, hogy melyik volt az a párt Magyarországon, amelyik csökkentette az egészségügyben dolgozók bérét, aki mindenkitől elvett egyhavi bért, aki minden egészségügyi dolgozó bérét, éves jövedelmét 8 százalékkal csökkentette. Ez a Magyar Szocialista Párt volt, mégpedig azért, mert Brüsszelből, az IMF-től és máshonnan kaptak egy utasítást, hogy csökkentsék az egészségügyben dolgozó ápolók, orvosok bérét, és önök ezt rögtön, azonnal, első szóra meg is tették; mellette pedig vizitdíjat akartak bevezetni, erre is mindnyájan emlékezhetünk. De volt, aki még rosszabbul járt, hiszen azt az utasítást is megkapták és rögtön végrehajtották, hogy bocsássanak el embereket az egészségügyből, így hatezer egészségügyi dolgozót bocsátottak el. Aki megőrizte a munkáját, annak csökkent a fizetése, több ezren pedig az utcára kerültek az egészségügyből.

Egészen más most a helyzet, mert most arról vitatkozunk, tisztelt képviselő úr, hogy különböző béremelkedések vannak Magyarországon a közszférában is és természetesen a privát szférában is, radikális mértékben emelkedik a minimálbér és a szakmunkás-minimálbér; olyan mértékben emelkedik, amilyen mértékű emelkedést önök még javaslat szintjén, ellenzékből sem fogalmaztak meg. Ezek az emelkedő bérek egymással is összehasonlítódnak, és egyfajta béremelési verseny alakul ki, mindamellett, hogy korábbról emlékezhetünk a megszorítások politikájára, a szocialista időszakból, amikor viszont csökkenésekről számoltunk be. Ezért az orvosoknak, mint ahogy az ismert, tavaly 107 ezer forinttal nőtt az alapbére, idén pedig további 100 ezer forinttal, az ápolóknak, a szakdolgozóknak pedig tavaly 26,5 szá­zalékkal, utána 17 százalékkal idén, jövőre pedig újabb 8 százalékkal és jövő utáni évben további 8 százalékkal emelkedik.

Csak ahogyan ön is mondja, mivel vannak olyan egészségügyi dolgozók, akiknek alacsony a bére, nekik nemcsak november 1-jén emelkedett a jövedelme, hanem akkor is, amikor a radikális minimálbér-emelés és a radikális szakmunkásminimálbér-emelés megvalósult, magyarul január 1-jén. Tehát vannak olyan egészségügyi dolgozók, a kevesebbet kereső egészségügyi dolgozók, akiknek lehet, hogy idén január 1-jén is emelkedett a bére és jövő év január 1-jén is emelkedik, ezek közül van olyan, akinek közben november 1-jén is emelkedik, de van olyan, akinek nem. Így kell egységben nézni, hogy aki alacsony keresetű, annak már január 1-jén is emelkedett, és jövő év január 1-jén is fog valószínűleg emelkedni a bére; nyilván ez esetről esetre különbözik. Hogy hogyan lehet magán a bértáblán belüli különböző összecsúszott bércsoportokat jobban szétválasztani, arról pedig természetesen folynak a szakszervezetekkel az egyeztetések.

Ha megnézi az idei évi költségvetést, amelyet önök nem támogattak, abban azt látja, hogy abból a 171 milliárd forintból, amit többletként fordítunk az egészségügyre, 82 milliárd forintot fordítunk többletként az egészségügyi dolgozók béremelésére. 82 milliárd forinttal tudunk most már idén többet biztosítani a számukra, mint amennyit az előző években, és bizony az ágy mellett dolgozók azok, akik a legnagyobb emelkedést érhetik meg.

Ha megnézzük, hogy önök egy, körülbelül húsz éve dolgozó szakdolgozónak mekkora fizetést adtak, az ő alapilletménye 106 ezer forint, a keresete pedig átlagosan 172 ezer volt; azért magasabb a kereset, mert ott különböző túlmunka és egyéb mozgóbér-elemek is benne vannak. A 106 ezer forintos alapilletmény helyett most 226 ezer forintot keres, a 172 ezer forintos keresete pedig a 2018. év végére 340 ezer forintra fog emelkedni. Egy szakorvosnál pedig a 156 ezer forintos alapilletmény 469 ezer forintra emelkedik, egy 280 ezer forintos kereset pedig 796 ezer forintra. Egy mentőorvos esetében is, akiről ön beszélt, a bruttó átlagbér 314 ezer forintról (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) idén 569 ezer forintra emelkedik. Itt látható konkrét számokban is az a többlet 82 milliárd forint. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai