Készült: 2024.04.28.08:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

271. ülésnap (2005.11.24.), 76. felszólalás
Felszólaló Kis Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:45


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KIS PÉTER, a mezőgazdasági bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A T/18209. számú törvényjavaslat az állategészségügyről nem a korábbi törvény módosítását tűzte ki célul, hanem a megváltozott körülményekhez alkalmazkodva új törvény került a törvényhozás asztalára.

A magyar állategészségügy szabályrendszerének alapjait az 1995. évi törvény fektette le. Azóta sok minden változott az állat-egészségügyi hatóság munkájában, és természetesen az európai uniós csatlakozásunk is befolyásolta a törvényi előírásokat. A közigazgatás reformjához igazodva az állami feladatok célszerű dekoncentrációja keretében a javaslat egy deregulációs folyamatot indít el, miszerint a minisztériumból az elsőfokú hatósági feladatok kiszervezése történik meg. A kerületi állatorvosi hivatalok szerepe erősödik, így segítve egy ügyfélbarát állat-egészségügyi szolgálat megteremtését. Az elsőfokú hatósági tevékenység kiszervezése természetesen új igényeket támaszt. Ezért a másodfokú hatósági feladatok elbírálásához szükséges egy közvetlen, direkt irányítást megvalósítani.

A tagállamként való működés során szerzett tapasztalatok rámutattak a jelenleg hatályos törvény hiányosságaira. Az uniós szabályozás kötelezően előírja a hatóságok számára is a minőségirányítás, a minőségbiztosítás megjelenését, s ennek megfelelően a hatósági tevékenységek belső auditját.

Egy nagy jelentőségű új fogalom is megjelenik a javaslatban, ez pedig a jogosult állatorvos fogalma. A fogalom olyan magánállatorvosra vonatkozik, aki hatósági feladatok elvégzésére is jogosult.

Kiemelkedő, hogy törvényi szintű követelménnyé válik, miszerint az állatok tartása nem veszélyeztetheti emberek és állatok egészségét, nem károsíthatja a környezetet. A javaslat meghatározza továbbá a járványügyi intézkedéseket, amelyeket a bejelentendő betegségek kezelése érdekében alkalmazhat a hatóság.

Tisztelt Ház! A mezőgazdasági bizottság ülésén nagy érdeklődést váltott ki a törvényjavaslat. Az ülésen elhangzott, hogy a szakma várta már az új törvénytervezet beterjesztését, és volt, aki gratulált a beterjesztőnek. De kijutott a dicséretből az állat-egészségügyi szolgálatoknak is. A hozzászólások többsége egyértelműen foglalkozott a jogosult állatorvos intézményének bevezetésével. Felvetődött ugyanakkor az ezzel összefüggésben álló összeférhetetlenség kérdése is. A hozzászólók hangsúlyozták a járványügyi okok miatt a katonás fegyelemmel működő, direkt irányítási rendszer fontosságát, a szolgálatok autonómiájának szükségességét, a szigor mellett az állatorvosi szolgáltatás egyszerűsítésének és szolgáltató jellegének fokozását.

Tisztelt Parlament! Az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága 2005. november 17-i ülésén tárgyalta a napirenden szereplő törvényjavaslatot, és azt 12 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak nyilvánította.

Köszönöm szépen a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai