Készült: 2024.04.28.03:44:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

256. ülésnap (2013.02.26.), 179. felszólalás
Felszólaló Lengyel Szilvia (független)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LENGYEL SZILVIA (független): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Ház előtt lévő megtárgyalandó javaslat célja, hogy a lakossági villamosenergia- és földgázellátásban a lakossági fogyasztók számára egy korábbinál fogyasztóbarátabb szabályozást alkosson meg.

(16.10)

A törvényjavaslat céljaként a hazai energiaszolgáltatók erőfölényes piaci helyzetéből adódó fogyasztói, adminisztratív és anyagi teher csökkentése körvonalazódik, annak érdekében, hogy a terhekből a szolgáltatók nagyobb részt legyenek kötelesek vállalni. A fogyasztói anyagi terhek csökkentését hiába tartalmazza fontos célkitűzésként a javaslat indokolása, bármennyire is kerestük, sajnos nem látjuk ebből az irományszövegből, főleg az adminisztratív terhek csökkentésére irányuló javaslataikkal találkoztunk. Ez utóbbiakat, azaz a fogyasztók adminisztratív terheinek csökkentésére irányuló javaslatokat egyébként szakmailag akár támogathatónak is tartjuk.

Ezek közül csak néhányat emelnék ki, tényleg a teljesség igénye nélkül, például a nem elosztók által üzemeltetett közvilágítási berendezésüzemeltetés engedélyköteles tevékenységgé válását, azután például a díjmentes mérőóra-leolvasások számának növekedését. Például az üdvözlendő, hogy a kikapcsolás a kötbértartozásnál nem lesz automatikus, csak abban az esetben, ha a szolgáltató peresíti azt. Továbbá szintén fontosnak tartjuk azt, hogy olyan kisebb jelentőségű, de egyébként a szolgáltatás minőségét és hozzáférhetőségét javító passzusok is bekerültek a javaslatba, például a kereskedőváltás esetében előírja az utolsó számlamásolat mellékletét, illetve az ügyfélszolgálatokról szóló javaslatot is. Viszont megállapíthatjuk azt, hogy a javaslatban szereplő számos kisebb-nagyobb módosításból az látszik, hogy komoly anyagiteher-csökkentésről lényegében nem beszélhetünk e javaslat kapcsán sem.

Ha a miniszterelnök úr olyan országban szeretne élni, ahol a profitszerzés bűn - ugyanis azt is kimondaná a törvény, hogy a szolgáltatók tevékenysége nem irányulhat profitszerzésre -, akkor javasolhatjuk neki Észak-Koreát, illetve a szoftabb kommunista országok Kubától Vietnamig mostanra már kifejezetten megszerették a profitot, tehát már azok kevésbé jönnek szóba egy ilyen javaslat esetén. Közel 3 évi kormányzás után arra is illene lassan rájönni, hogy nem a tiltás az egyetlen eszköz, amellyel a szolgáltatók magatartását befolyásolni lehet. Az sem ördögtől való például, hogy ösztönzik őket a profit magyarországi befektetésére, persze ahhoz jól jönne némi jogbiztonság is.

Vannak a javaslatban kifejezetten fogyasztóbarátnak tűnő ötletek is, például a tartozásait visszafizető fogyasztót 24 órán belül vissza kell kötni a hálózatra, ám ennél sokkal több értelme lenne, ha a kormány arra próbálná kötelezni a szolgáltatókat, hogy akadályozzák meg, előzzék meg a tartozások felhalmozódását, például energiahatékonysági tanácsadással, a problémás térségekben havi leolvasással, intelligens mérőórák telepítésével.

A kiszervezés tiltása szintén nem univerzális megoldás. Az eddigi vitát végighallgatva nyilvánvalóvá vált, hogy a kiszervezés alatt itt azért eltérő dolgokat említettek meg a kedves képviselőtársaim, én is egy újabb aspektust hoznék be ide. Tehát a kiszervezés tiltása nem univerzális megoldás, hiszen a vállalkozók és a kisvállalkozások százai élnek ma olyan munkákból, amelyeket az energiaszolgáltatók valószínűleg nem fognak elvégezni, mert a saját állományukba kell felvenniük azokat, akik ezzel foglalkozhatnának. Ilyen például a biztonsági őrzés, a gallyazás, a vezetékbejárás. Nyilvánvaló, hogy az ellátásbiztonsági és a foglalkoztatási szempontok rovására lehet csak ezt a tiltást bevezetni.

Mint említettem, a javaslat nem jelent komoly anyagi tehercsökkentést, viszont erre lenne igencsak komoly szükség, lévén, hogy Magyarországon igen súlyos és az utóbbi időkben egyre csak súlyosbodó a rezsihátralékosok helyzete. Éppen ezért a Lehet Más a Politika határozott véleménye az, hogy az adminisztratív szabályozás változtatásán túl fontos lett volna a rezsihátralékosok problémáját kiemelten kezelni, és problémájuk megoldása érdekében konkrét lépéseket tenni. Ilyen konkrét lépés lehetett volna az adósságkezelési szolgáltatás vagy a lakásfenntartási támogatás megerősítése és kiterjesztése. Mi ezt régóta szorgalmazzuk, nem értjük, hogy a kormány miért vesztegeti az időt, hogy ezeket a lépéseket végre meglépje.

Köszönöm szépen. (Dr. Szél Bernadett tapsol.)




Felszólalások:  Előző  179  Következő    Ülésnap adatai