Készült: 2024.04.28.00:34:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LATORCAI JÁNOS (KDNP): Igen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Interparlamentáris Unió a világ legrégebbi és legátfogóbb szervezeteként a ma létező valamennyi parlamenti és kormányközi együttműködés elődjeként a párizsi konferencia keretében, 1889. június 29-én alakult meg. Mindannyian büszkék lehetünk arra, hogy hazánk a konferenciára delegált magosligeti Hagara Viktor, az akkori magyar parlament nagyszőlősi kerületének képviselője révén a kilenc alapító ország egyike lehetett.Ugyanakkor ma is van mire büszkének lennünk, hiszen idén a világon elsőként emlékeztünk meg a 130. évfordulóról Gabriela Cuevas Barron asszony, az IPU elnöke, valamint Martin Chungong, az IPU főtitkára részvételével.

Az Interparlamentáris Unió alapításakor megfogalmazott legfőbb eszmék, a demokrácia, a parlamenti intézmények erősítése, a béke és a biztonság, a nemzetközi együttműködés elősegítése napjainkban is rendkívül fontos, alapvető fontosságúak. Az IPU jelenleg a világ 179 törvényhozását, a Föld közel 46 ezer parlamenti képviselőjét tömöríti, s ezáltal talán nem túlzás azt állítani, hogy a nemzetközi szervezetek mára szinte végeláthatatlan sorában is a legnagyobb legitimitással rendelkező szervezet. Kötelességünk ezt kihasználni, hiszen a világ parlamenti törvényhozóinak folyamatos párbeszéde nélkülözhetetlen a kölcsönös tiszteleten alapuló nemzetközi együttműködéshez és a globális problémák leküzdéséhez.

Ez utóbbi témákat, különösen a szegénység felszámolását, a nukleáris leszerelést, a migrációs válság, a klímaváltozás vagy a szélsőségesség és a terrorizmus elleni küzdelmet az Interparlamentáris Unió folyamatosan napirendjén tartva igyekszik a világ figyelmét ráirányítani e sokszor kényes és politikailag is terhelt kérdések fontosságára. Teszi mindezt úgy, hogy nem akarja felülírni a nemzetállamok évszázados politikai szuverenitását, hanem a nemzeti sajátosságok tiszteletben tartása mellett dolgoz ki megoldási javaslatokat.

(14.00)

A globális kérdések megvitatása mellett az Interparlamentáris Unió a kétoldalú baráti tagozatok révén arra is lehetőséget teremt, hogy a nemzeti törvényhozások tagjai mélyebb betekintést nyerjenek egymás munkájába, ezáltal jól működő gyakorlatokat, szabályozási modelleket vehessenek át és építhessenek be a saját nemzeti jogrendszerükbe. A magyar Országgyűlésben működő 77 két-, illetve többoldalú baráti csoport aktivitása jelzi, hogy e téren jó úton járunk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 130. évforduló alkalmából a magyar parlament kezdeményezésére június 4-én parlamenti bélyegblokkot bocsátott ki a Magyar Posta, amellyel emléket kívántunk állítani az Országgyűlés és az Interparlamentáris Unió közötti kapcsolatoknak, a parlamenti diplomácia kiemelt jelentőségének. A páros bélyegblokkot bemutató füzetből képviselőtársaim és valamennyi nemzetiségi szószóló tiszteletpéldányt kap, amelyet itt az ülésteremben valamennyien az asztalukon megtalálhattak. A bélyegblokk a magyar Országház épületét és az IPU genfi székházát ábrázolja, a füzet pedig magyarul és az ENSZ hat hivatalos nyelvén ismerteti a magyar törvényhozás IPU-ban eltöltött 130 évét. Az Országgyűlésnek a 130. évforduló tiszteletére kiadott emlékbélyegét házelnök úr levelével együtt megküldjük a világ valamennyi parlamenti elnökének.

Kérem, fogadják képviselőtársaim az ünnepi bélyeget emlékül a nemzetközi szervezet fennállásának, valamint a magyar Országgyűlés IPU-tagságának 130. évfordulója alkalmából, az IPU magyarországi elnöke és valamennyi alelnöktársam együttes jókívánságával együtt. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai