Készült: 2024.04.27.22:02:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

78. ülésnap (2019.06.24.), 250. felszólalás
Felszólaló Ander Balázs (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ANDER BALÁZS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Hogy a kérdésre gyorsan válaszoljak is: nagy meglepetés nem fog érni minket, nyilvánvalóan nem támogatják ezeket a módosító javaslatokat. Dél- és Belső-Somogy a kormánypártok számára egy elfelejtett, térképről letörölt terület, pedig tudomásul kellene venni, hogy Kaposvártól délre is magyar emberek élnek abban a megyében, Somogyország déli részén, akik ott szeretnének maradni a szülőföldjükön, ehhez viszont központi állami segítségre lenne szükségük.A múlt héten zajló költségvetési vita részemről a szakpolitikáról szólt, a nemzet napszámosaiból a hatalom alulfizetett cselédjeivé nyomorított pedagógusok érdekében szólaltam föl, most viszont a saját választókerületem érdekében szeretnék néhány mondatot mondani.

Sokszor elhangzik a vád a kormánypárti padsorokból, hogy ha nekünk van egy módosító javaslatunk a költségvetéshez kapcsolódóan, akkor nincsen meg annak a másik lába, nem mondjuk meg, hogy honnét lehetne elvenni azokat a forrásokat, amelyeket szeretnénk átcsoportosítani az általunk preferált területekre.

Nos, megvan ez a másik láb is, bizony a nersevik nagyhűbéresek kasztjához tartozó luxusparazita elit egyik jeles alakjától vennénk el ezeket az összegeket: ott van, kérem szépen, a Budapest-Belgrád-vasút soha meg nem térülő projektje, amire a jövő esztendőben körülbelül 63 milliárd forintot szánnak, aztán ez az egész őrület végül majd olyan ezermilliárdos tételbe fog kerülni a magyar adófizetők számára. Ez azt jelenti, hogy minden egyes magyar állampolgár, csecsemőtől az aggastyánig körülbelül százezer forintot fog kifizetni azért, hogy ez a projekt nagyrészt tízmilliárdokkal, százmilliárdokkal „Pénztáros” Lőrincet, illetve az ő köreit gyarapítsa. Mi azt mondjuk, hogy ettől el lehetne venni, és át lehetne csoportosítani ezeket a forrásokat, sokkal inkább megtérülő, hasznosuló, valóban értéket teremtő projektekre.

Nos, az egyik ilyen lenne például a nagyatádi kórház ügye is. A nagyatádi kórház az egy szomorú szimbolikája tulajdonképpen egész térségünk hanyatlásának: ’76-ban adták át ezt az akkor 702 ággyal működő, 800 dolgozót foglalkoztató egészségügyi intézményt, aztán 2007-ben, 2012-ben, tehát mind a balliberálisok, mind pedig a Fidesz itt aktív ágyakat szüntetett meg, osztályokat zártak be. A hangsúly mostanra inkább a hospice-ra, illetve a geriátriára helyeződött. Azért mondom, hogy ez egy szomorú szimbóluma az egész térség hanyatlásának, hiszen egy elöregedő térségről van szó, és azt kell hogy mondjam, van egy olyan érzésünk, hogy a kormányzat szeretne egyfajta elfekvőt létrehozni Belső- és Dél-Somogyban, ehhez viszont nekünk is lesz még egy-két szavunk.

A Magyar Államkincstár áprilisi jelentése szerint 331 millió forint a kórház tartozásállománya, módosító indítványomban pedig arra tettem javaslatot, hogy adjunk a kórháznak 500 millió forintot, hiszen ez az alulfinanszírozottság, ami a számokból világosan kiderül, nagyon megnehezíti a működést, eszközbeszerzésre, a szállítók kifizetésére így nagyon nehezen jutnak források, és ott van a CT ügye is. Felkértem egyébként a térség egyéniben megválasztott országgyűlési képviselőjét, a Fidesz-KDNP-s Szászfalvi László képviselőtársamat, hogy támogassa ezt a módosító indítványt, sajnos nem támogatta. Kíváncsi vagyok, hogy mi lesz ennek a javaslatnak a későbbi sorsa.

A nagyatádi fürdőfejlesztés is egy kardinális kérdés lenne itt a térségben.

(18.40)

Az 1906-tól országos hírű fürdőként használt, valóban gyógyító, varázslatos erővel bíró gyógyvíz, illetve a köré épült komplexum megérdemelné azt, hogy továbbfejlesszék, hiszen Nagyatádnak egy potenciális kitörési pontja lehetne az egészségturizmus, a város kellős közepén, egy gyönyörű park közepén fekvő fürdő erre tökéletesen alkalmas lenne.

A harmadik ilyen pont Barcshoz kapcsolódik. Mi 2 milliárd forintot szeretnénk átcsoportosítani a természetvédelmi kártalanítás alapjához, ugyanis van egy régóta, hosszú-hosszú évek óta húzódó történet: a kártalanításba nem vont egykori maradványterületek ügye.

2000 hektárnyi földet érint ez országosan, és van egy olyan helyzet, egy olyan kuriózum, hogy ebből 1600 hektár Barcshoz kapcsolódik. Több mint ezer család várja ott, hogy kifizessék, kártalanítsák őket, ugyanis a Dráva-Coop termelőszövetkezet kezelésében lévő földeket az állam valóban kisajátította. Ezzel nekünk vagy éppen a szövetkezeti tagoknak nagy problémája nem volt, a nagy probléma viszont azt, hogy ezt a földet azóta sem fizették ki nekik (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), a Duna-Dráva Nemzeti Park ezt kezeli, használja, és családok százai, több mint ezer család várja, hogy őket méltó módon kifizessék. Erre is felkértem kormánypárti képviselőtársamat, hogy támogassa ezt a módosító indítványt, de sajnos nem történt meg. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai