Készült: 2024.09.22.21:31:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.),  179-182. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   175-178   179-182   183-186      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! L. Simon László, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: "A kolozsvári Magyar Kulturális Intézet alapításáról" címmel. L. Simon László képviselő urat, bizottsági elnök urat illeti a szó.

L. SIMON LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! Ez év tavaszán Hatos Pállal, a Balassi Intézet főigazgatójával együtt felkerestük a magyar kultúrdiplomácia több fontos helyszínét, valamint látogatást tettünk a Kárpát-medencében élő magyar közösségeknél.

E látogatássorozat keretében jártunk Bukarestben is, ahol tárgyalást folytattunk Kelemen Hunor akkori kulturális miniszterrel. A megbeszélésen többek között felvetődött a kolozsvári Magyar Kulturális Intézet alapításának lehetősége. A kolozsvári magyar intézet alapításának tervét az erdélyi magyar értelmiség és a helyi magyar közélet szereplői egyaránt támogatják, azt mind az RMDSZ, mind az Erdélyi Magyar Néppárt fontos célkitűzésnek tartja. Bukaresti látogatásunk idején pedig a román kormány együttműködési szándéka is adottnak látszott ebben a kérdésben.

Azóta nagy fordulat állt be a romániai politikában, ami alapvetően befolyásolhatja a két ország viszonyát, ahogy annak már most is számos tanújelét látjuk. Mindez azonban nem csökkenti, hanem éppen hogy növeli a kolozsvári Magyar Kulturális Intézet megnyitásának jelentőségét. A külföldi magyar intézetek a kulturális diplomácia legfontosabb intézményei, amelyek kiemelt szerepet játszhatnak a kedvező országképformálásban és nemzetközi együttműködések ösztönzésében. Talán nem szükséges külön hangsúlyozni, hogy a kolozsvári intézmény megnyitása ezen is jóval túlmutató jelentőséggel bír, hiszen működése nagyban hozzájárulhat az erdélyi magyarság nyelvi és kulturális értékeinek megőrzéséhez, identitásának megerősítéséhez.

Az Országgyűlés április 16-án határozatban köteleződött el a Kárpát-medencei magyar kulturális örökség megőrzése mellett. Amikor képviselőtársaimmal felkaroltuk a külhoni magyar közéleti személyiségek kezdeményezését, nem sejtettük, hogy az ilyen hamar ekkora jelentőséget nyer. Ahhoz, hogy a határozatban megfogalmazott szándékok ne puszta szavak maradjanak, megfontolt, de egyben határozott kultúrdiplomáciai lépésekre van szükség. Ezért úgy vélem, mindent meg kell tennünk azért, hogy a megkezdett előkészítési munkálatok ne szakadjanak félbe és a Balassi Intézet kötelékébe tartozó magyar intézetek újabb erős bástyával gazdagodhassanak Erdélyben.

Ezért kérdezem államtitkár úrtól: fenntartja-e a kormány azon szándékát, hogy mielőbb magyar kulturális intézet nyílhasson Kolozsvárott? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Természetesen a kormány fenntartja ezt a szándékát, hiszen úgy gondoljuk, hogy egy klebelsbergi örökséget, egy 85 éves Collegium Hungaricum-hálózatot, amit most Balassi Intézetnek nevezünk, egy válság idején nem gyengíteni, hanem erősíteni kell. 17 országban 19 helyen van már most is kulturális intézet, Balassi Intézet: Bukarestben, Sepsiszentgyörgyön, Pozsonyban, Szófiában, Prágában, Varsóban, Tallinnban, Helsinkiben, Moszkvában, Rómában, Bécsben, Berlinben, Stuttgartban, Párizsban, Brüsszelben, Londonban, New Yorkban, Kairóban és Delhiben.

Úgy gondoljuk, hogy ez a 2,5 milliárd forint, amit költünk kultúrdiplomáciára a Balassi Intézet hálózatán keresztül, az egyik legfontosabb eleme a magyar kultúrdiplomáciának, a Magyarországgal kapcsolatos jó hírnév keltésének., hiszen olyasfajta területen tudnak ezek pozitív képet adni Magyarországról, amely területen más intézetek vagy más kommunikációs eszközök ezt nem tennék, hiszen a véleményformáló kulturális intézmények a kulturális elit felé tudják a magyar kultúrát közvetíteni, illetőleg kettősség van a romániai magyar intézetek tekintetében, hisz míg a bukaresti a kultúra mainstream-iránya felé, a bukaresti törzsközönség felé közvetíti, egyfajta külföldi hungarikumként a magyar kultúrát, addig a sepsiszentgyörgyi az ottani magyar közösség kultúráját erősíti és az ottani közösségi érzést.

Már csak azért is szükséges a kolozsvári nyitás vagy azért is adja magát, hiszen innen, Kolozsvárról származik Mátyás király, Bocskai István, Bolyai János matematikus vagy Székely Bertalan festőművész. Húsz testvérvárosa van Kolozsvárnak, Bukarest után a második legnagyobb kulturális élet itt működik, de a legnagyobb kisugárzása itt van az elit művészetnek, több tízezer magyar diáknak oktatóhelye, 8 ezer tudós dolgozik itt a különböző egyetemeken, és nagyon széles spektrumú az a terület, ami itt Kolozsváron látható. Éppen ezért a magyar kormány célja, hogy a belvárosi részen találjon (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) ennek egy ingatlant, lehetőség szerint egy előnyös haszonbérleti szerződéssel egy üres egyházi inatlanban, és 60 millió forintos éves költségvetésből új, expanzív kulturális intézete nyíljon Magyarországnak.

Köszönöm szépen a türelmet. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:   175-178   179-182   183-186      Ülésnap adatai