Készült: 2024.05.31.11:41:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2010.10.20.), 109. felszólalás
Felszólaló Scheiring Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:10


Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHEIRING GÁBOR, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy elsőre az LMP frakciójából az európai uniós elnökséggel kapcsolatban néhány gazdasági és társadalompolitikai feladatról beszéljek.

A magyar elnökségnek az EU gazdaságpolitikáját illetően óriási feladata van. Ha felvállalja - és az LMP ezt javasolja -, élére állhat annak a folyamatnak, ami egyre inkább dominánssá válik, és várhatóan a következő évtizedeket meghatározza. Ez a folyamat a zöldfordulat. A következőkben megpróbálom felvázolni, miből is ered ez a gondolat, mit tartalmaz, és milyen feladatokat jelöl ki a magyar EU-elnökség számára.

Bár maga a zöldfordulat alapvetően egy gazdaságpolitikai irány, ha tágabban szemléljük, valójában egy egész társadalmi program, amely az élet minden területére hatással lehet. A későbbiekben kitérek konkrét gazdasági javaslatokra is, de előbb érdemes megvilágítani, miről is van pontosan szó.

A zöldfordulat valójában arra a kérdésre adott válasz, hogy hogyan tudunk értelmes életet élni úgy, hogy közben figyelembe vesszük a társadalom és a környezeti javak korlátait. A zöldfordulat azt célozza, hogy megteremtse a közösségek és az egyének számára az olyan élet lehetőségét, amelyet érdemes élni. Ez nem azt jelenti, hogy egyetlen életmód mellett állunk ki. Az autonómia és a diverzitás, az ökopolitika a zöldfilozófia alapja. Azt viszont jelenti, hogy nincs egyéni jólét a közösségek jóléte nélkül, és nincs egyéni és közösségi jólét anélkül, hogy a természeti javakat ne kezelnénk fenntarthatóan, és ne osztanánk el igazságosan. A közösségi és egyéni szabadságot ki kell egyensúlyoznia a jövő generációk és embertársaink iránt érzett felelősségnek. A lényegi kérdés tehát az, hogy miként tudjuk életünket, gazdaságunkat úgy átalakítani, hogy csökkentsük ökológiai lábnyomunkat, miközben megőrizzük a társadalmi igazságosságot és a jó életminőséget.

Egy dolog biztos, tisztelt képviselőtársaim, erre a kérdésre nem találunk választ a jelenlegi gazdasági rendszer és az ezt támogató ideológiák keretei között. Egy olyan világban élünk, ahol a túlzott méretű pénzügyi szektor az egész gazdaságra rákényszeríti rövid távú profitszemléletét, és ez nyomás alá helyezi az embereket, a társadalmi és természeti rendszereket is. Az egész rendszer a természeti erőforrások felelőtlen kizsákmányolásán, az éghajlat és a biodiverzitás veszélybe sodrásán alapul. Az egyenlőtlenségek pedig tovább nőnek, és a kizsákmányolás országok között és országokon belül szintén nem csökken. Ez a gazdasági logika elkerülhetetlenül az összeomláshoz vezet.

A fenntartható gazdaság felé tett fordulat első lépése, hogy egy olyan pénzügyi rendszerre van szükség, amely az emberi társadalmak és a környezet jólétét megalapozó gazdaságot támogatja. A zöldfordulat és az LMP olyan megoldásokat javasol, ami a gazdasági válság mellett a környezeti és a szociális válság megoldását is szolgálja. Jelentős közösségi, állami beruházásokra van szükség a gazdaság talpra állítása és a munkahelyek megőrzése céljából, mégpedig olyan ágazatokban, amelyek nem az anyag- és energiaigényes fogyasztást növelik, például az energiahatékonyságban és megújuló erőforrásokban az olaj és a szén helyett, a közösségi közlekedésben az autóipar helyett, a hulladékgazdálkodásban a csomagolóipar helyett, a fenntartható mezőgazdálkodásban a vegyszer- és energiaintenzív helyett, illetve az ezeket megalapozó technológiák kutatásában, innovációban.

Az átalakításnak pedig a nemzetközi pénzügyi és kereskedelmi rendszer olyan reformja ad keretet, amely korlátozza és lassítja a tőkemozgásokat, világos felelősségi viszonyokat teremt, és a környezeti és szociális szempontok beépítését is magába foglalja. Az említett iparágak - megújuló energia, épületenergetika, közösségi közlekedés, hulladékgazdálkodás és fenntartható mezőgazdálkodás - nemcsak az erőforrás-szükségletet csökkentik, hanem a foglalkoztatást is jelentősen növelik, mivel ezek munkaintenzív ágazatok.

De a zöldfordulatra, tisztelt képviselőtársaim, nem csak ezekben az ágazatokban és szektorokban van szükség. A gazdaság minden egyes szektorát lassan át kell állítani az új kor követelményeinek megfelelően. Ebből a szempontból a legfontosabb teendőnk, és a magyar EU-elnökség számára is ezeket a szempontokat javasoljuk, a következők: a fenntarthatatlan termelési folyamatok állami támogatásának megszüntetése. Biztosítani kell, hogy a termékek és szolgáltatások előállításuk teljes költségét tükrözzék. Az erőforrás-hatékonyságot minden szinten javítani kell. A közösségi célokban, mint a lisszaboni stratégiában, az erőforrásokat védő indikátorok kapjanak ugyanolyan szerepet, mint a GDP vagy a pénzügyi mutatók. A munkaerő képzése, zöldítése a szakmunkásképzésen keresztül. Ez, azon túl, hogy munkát ad embereknek, azért is rendkívül fontos, mert így olyan iparágakba jutnak be környezetileg tudatos emberek, amelyek eddig nem sokat törődtek a fenntarthatósággal.

Fontos továbbá a zöldközbeszerzések elterjesztése, mivel az állami vásárlások a gazdaság jelentős részét érintik a nagyságuknál fogva. Meg kell teremtenünk a zöldszállítás feltételeit is. A szállítás és logisztika a gazdaság szén-dioxid-kibocsátásának 75 százalékáért felelős, ezért ezen szektor fenntarthatóbbá tétele elodázhatatlan. A kutatás-fejlesztési forrásokat jelentős mértékben növelni kell, különösen a fenntartható technológiák kutatásában.

(16.10)

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezeken túl a zöldfordulat elképzelhetetlen az Európai Unió szociális, szolidaritási dimenziójának megerősítése nélkül. Ennek érdekében fel kell lépni a nemzetállamok közötti adóverseny és a tagállamok szociális rendszereinek gyengülése ellen. Ahelyett, hogy értelmetlen és az állam elsorvadásával járó adócsökkentési versenybe belemennénk, mint ahogyan ezt sajnos most a kormány teszi, nemzetközi együttműködésben kell megálljt parancsolni az adóversenynek; az EU erre kitüntetett terep. Ehhez a nyereség-, vagyon- és környezetvédelmi adó minimumát is meghatározó közös adópolitikára, illetve az adóparadicsomok, az adóelkerülés elleni együttes fellépésre lesz szükség.

A közszolgáltatások védelmét európai szabályozásnak kell biztosítania, a társadalombiztosítás finanszírozásában új európai eszközöket kell találni, és szükség van a munkaidő európai szintű csökkentését célzó kezdeményezésre is. Alapvető fontosságú a verseny- és munkafelügyelettel, fogyasztóvédelemmel foglalkozó nemzeti és európai intézmények együttműködése. A közösségi költségvetést úgy kell növelni, hogy a fenti célok a költségvetés szerkezetében is határozottan megmutatkozzanak.

A globalizáció jelenlegi egyoldalúságát globális szabályozással, az állami kormányzás megerősítésével, a helyi gazdasági folyamatok támogatásával lehet és kell alakítani, amiben az Európai Uniónak és az elnöki szerepet betöltő Magyarországnak úttörő szerepe lehet. A globális gazdasági folyamatok szabályozása, a szegénység felszámolása és a nemzetközi újraelosztás hatékonyabbá tétele érdekében aktívan támogatnunk kell olyan globális adók bevezetését, mint például a nemzetközi szénadó vagy a rövid távú pénzmozgásokra kivetett spekulációs adó. A kormány még mindig felveheti a januártól esedékes magyar EU-elnökség ügyei közé a spekulációs adót. Egyelőre sajnos elutasították az LMP ez irányú javaslatát, pedig ezzel hazánk szószólójává válhatna egy innovatív kezdeményezésnek, amely a Fidesz-kormány céljaival is összhangban áll.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezek tehát a legfontosabb dolgok. Természetesen ugyanígy tovább lehetne sorolni, mi következik az anyag- és energiaszegény gazdaság követelményéből a mezőgazdaságban, a foglalkoztatásban vagy a szolgáltatásokban. De talán a legfontosabb, hogy új célt és víziót kell tehát kitűzni európai méretben a gazdaságok elé. Az eladósodásból finanszírozott fogyasztás, amire a világgazdaság a korábbi időszakban épült, nemcsak pénzügyileg fenntarthatatlan, hanem ökológiailag is.

Olyan fejlődési modellt kell választanunk, és olyan fejlesztési célokat kell megfogalmaznunk, amelyek úgy lehelnek új életet a reálgazdaságba, hogy közben nem fokozzák a pénzügyi instabilitást, hozzájárulnak az éghajlatváltozás és a környezeti válság megfékezéséhez, valódi lehetőséget teremtenek a szegénység felszámolására, az egyenlőtlenségek csökkentésére, és esélyt adnak a hétköznapjaik sivársága elől a fogyasztásba menekülő tömegeknek életük gazdagabbá tételére. Ez a program nem önkorlátozást és leépítést jelent, hanem a személyes és közösségi megújulás lehetőségét. Az út erre van, és ez az út az európai együttműködésen keresztül vezet.

Az LMP azt javasolja a kormánynak, hogy a zöldfordulat jegyében lépjen fel a gazdaság fenntarthatóbbá, demokratikusabbá és igazságosabbá tételéért.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  109  Következő    Ülésnap adatai