Készült: 2024.05.04.06:26:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

272. ülésnap (2005.11.28.), 81. felszólalás
Felszólaló Iváncsik Imre (MSZP)
Beosztás honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  81  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVÁNCSIK IMRE honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Még az a szerencse, hogy lehet válaszolni egy-egy ilyen kérdésre itt a Házban, mert akkor mindjárt ki fog derülni, hogy a valósághoz nem sok köze van azoknak a feltételezéseknek, amelyek itt a képviselő úr szájából elhangzottak, hiszen a védelmi felülvizsgálat során, amelyet 2002-ben és 2003-ban a tárca végzett, világosan tudott mindenki számára, ott nem arról volt szó, hogy egy év múlva milyen állapotba kerül majd a honvédség, hanem egy tízéves programot készítettünk, és egy olyan ambíciószintet határoztunk meg, amelynek eléréséhez hosszabb időre van szükség. De tegyük hozzá, hogy időarányosan teljesen rendben van a végrehajtása ennek, megfelelően haladunk az akkor kijelölt úton.

A másik fontos dolog, amiről meg kell emlékeznem, az az, hogy ezúttal nemcsak a csapatstruktúrát alakítottuk át, hanem igen jelentős mértékben az átalakítási szándék kiterjedt a háttérintézményekre és magára a minisztériumra is.

 

(15.40)

 

Szeretném ezt számokkal is bemutatni, hiszen míg az előző ciklusban elvégzett stratégiai felülvizsgálat során - tessenek most jól figyelni! - a csapatok létszáma 66 százalékkal csökkent, eközben az irányító szervezetek létszáma 10 százalékkal növekedett. A mi átalakításunk során a 66-tal szemben mindössze 4 százalékkal csökkent a csapatok létszáma, viszont az előző 10 százalékos növekedéssel szemben 60 százalékkal csökkent az irányító apparátus létszáma. Ez a valóság, tisztelt képviselő úr, ezt teljesen nyilvánvalóan a számok bizonyítják.

Elhatároztuk az önkéntes haderő fölállítását, ezt az elhatározást sikeresen végrehajtottuk, 136 év után megszüntettük a sorkatonai szolgálatot. Szemben azokkal a feltételezésekkel, amelyekkel az ellenzék óvott minket attól, hogy ezt a lépést megtegyük, nem növekedett a fluktuáció, hanem jelentősen csökkent, a korábbi 25 százalékról 10 százalék körülire. Tovább folytattuk a laktanya-felújítást, és lényegesen többet, mintegy hatszor annyit költöttünk erre a célra. Ennek az eredménye jól látható, olyan munkafeltételeket tudunk biztosítani a szerződéses katonák számára, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy őket pályán tudjuk tartani.

Furcsának tartom olyat szólni ebben a Házban, hogy hagyományőrző egyesületre emlékeztet a honvédség. Úgy érzem, ez annak a munkának a lebecsülése, amelyet a honvédeink igen tisztességesen végeznek. Vegyük elő ismét azt a tényt, amiről volt már szó ebben a Házban, hogy szemben ezzel, hogy hagyományőrző egyesületről beszél a képviselő úr, az elmúlt napokban fejeződött be sikeresen a Magyar Honvédség fölajánlott alakulatainak a NATO-integrációja. Ez egy olyan nemzetközi elismerés, amely tényeken alapul, amely tényleges teljesítményt, képességeket ismer el minden kétséget kizáróan.

A másik dolog, hogy a missziókban a katonáink kiváló teljesítményt nyújtanak, és a szövetségeseink minden oldalú elismerését rendszeresen elnyerik, jó volna, ha ez a Házban is így lehetne. A tábornokokat illetően pedig 55 tábornok van hazai beosztásban, közülük ketten töltik felmentési idejüket. Rendelkezési állományban 13 tábornokunk van, döntő többségük NATO-beosztásra készül fel közben.

A miniszter úr az ígéretét betartotta, teljesen nyilvánvalóan, hiszen 2005-ben 12 tábornok kezdte meg a felmentési idejét, és megy nyugdíjba, míg 6 tábornok kinevezésére került sor. Egyébként az a struktúra, amelyben a tábornokok ma a Magyar Honvédségben dolgoznak, minden tekintetben megfelel a NATO-sztenderdeknek, csak olyan beosztásokat töltenek be tábornokok, amelyeket a feladat jellege, nagyságrendje indokol.

Kérem, hogy szíveskedjen a válaszomat elfogadni. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  81  Következő    Ülésnap adatai