Készült: 2024.04.29.10:01:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.), 272. felszólalás
Felszólaló Rig Lajos (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Folytatva az egészségügyi dolgokról az eszmecserét, most áttérnénk egy másik szegmensére az egészségügyi dolgozóknak, ez az Országos Mentőszolgálat. Az elmúlt időszakban, amit le tudtam dolgozni az egészségügyben, a fél munkaidőmet az Országos Mentőszolgálat kötelékében teljesítettem, a másik felét pedig kórházban. Régen is voltak olyan atrocitások, amelyek a mentődolgozókat érték, de sajnos ezek akkor, abban az időben nem kerültek napvilágra. Idősebb dolgozók mondták el az újonnan bekerülő fiatal dolgozóknak ezeket a történeteket. Rendőrségi ügy nem nagyon lett belőle.Az elmúlt hetekben, hónapokban az emberek kedélyét egyre jobban borzolta az, hogy nagyon sok helyen és nagyon sokszor inzultus éri azokat az embereket, akik a napjaikat, a mindennapjaikat, a munkaidejüket azzal töltik, hogy emberi életeket mentsenek. Nagyon egyszerű, hogyha beütjük az internetes keresőbe ezt a kifejezést, hogy „mentődolgozókra támadtak”, akkor 2010-ig visszamenőleg nagyon sok, sőt, azt kell hogy mondjam, végeláthatatlan cikkek tömkelegét tárja elénk az internet. Párat felsorolnék önöknek: „Mentősökre támadt egy férfi Bonyhádon”, „Mentősökre támadt egy beteg, akit kórházba akartak vinni”, „Baltával támadt mentősökre”, „Zsebkéssel támadott a mentősökre”, majd jön napjainkban Csenyéte, amikor is fizikai fenyegetés mellett végezték csak a munkájukat a mentősök.

Megkerestük írásban az Országos Mentőszolgálat főigazgatóját, dr. Csató Gábort, hogy az Országos Mentőszolgálat vezete egyáltalán olyan statisztikai adatot, hogy akár a bejelentés vagy a kiérkezés alatt a mentősöket akár verbális, akár fizikai inzultus érné. Sajnos a főigazgató úr arról tájékoztatott, hogy ilyenfajta statisztika, illetve ilyenfajta adatgyűjtés nem folyik az Országos Mentőszolgálatnál. Meglepő számomra, hiszen az elmúlt 22 évben, amit ott dolgoztam, egy sima, egyszerű, koccanásos balesetnél a mentőápolónak, a mentőtisztnek, illetve a gépkocsivezetőnek is kötelessége volt kitölteni egy szolgálati lapot, hogy az az egy centiméteres horzsolás, sérülés a mentőgépjárművön hogy keletkezett. Abban az időben, amikor fizikai erőszakkal és verbálisan is támadják az egészségügyben dolgozókat és főként a mentőszolgálat dolgozóit, akik a legelső ellátást biztosítják ott a helyszínen, megengedhetetlen az, hogy már a bejelentés pillanatában, amikor ilyenre van eset, akkor azt ne rögzítsék, és el kell kezdeni a párhuzamos riasztások elvét, ami azt jelenti, hogy oda, arra a helyszínre karhatalmat kell rendelni. Ugye, mondhatja a főigazgató úr azt, és egy cikkben nyilatkozott is, hogy a TETRA-rádió alkalmas arra, hogy egy riasztást küldjenek az összes mentőegységnek és a rendőrségnek, de hát vannak azok a szituációk, amikor annak a használata még nagyobb indulatot vált ki az ott lévőkben és családtagjaikban, és ne adja a Jóisten, akár ez még halálhoz is vagy akár a mentődolgozók sérüléséhez vezethet. Épp ezért gondoltuk azt itt a frakcióban, hogy egy törvénymódosítást szeretnénk kezdeményezni, egy olyan Btk.-szigorítást, amely duplájára emelné az egészségügyi dolgozókat ért inzultust (sic!), illetve itt elsősorban a kiérkező mentődolgozók tekintetében.

(20.00)

Nagyon sokszor elmondtam azt, hogy fontos az élet védelme, és egy nagyon egyszerű és idevágó mondatot szeretnék mondani, ami az országos mentődolgozók egyik jelmondata: hivatás az életért. Azért szeretnénk küzdeni, és azért szeretnénk, hogy a tisztelt Ház ezt a törvényjavaslatot elfogadja, hogy az a jelmondat, amivel ők mindennap, amikor beülnek az autójukba, szembenéznek, és ekként élnek, hogy azok az emberek, akik az életünkért küzdenek és mindennap ezért dolgoznak, fizikai biztonságban tudják ezt megtenni, úgy, hogy a nyugdíjas éveiket a gyermekeik és unokáik körében élhessék le, és ne kelljen nekik nap mint nap elszenvedni azt a fizikai és verbális bosszút, amely akár egy szegregált kisebbséghez tartozó vagy akár egy olyan csoporthoz tartozó vélemény lenne, ami az ő munkájukat befolyásolná. Ezért kérjük a tisztelt Ház támogatását majd az elénk kerülő törvénymódosítással kapcsolatban. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai