Készült: 2024.04.29.13:09:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2020.02.24.), 266. felszólalás
Felszólaló Ungár Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Egy olyan problémával szeretnék foglalkozni most, amit most legutoljára egy sárvári érintett családtól hallottam, de már több helyről, többek között Debrecen mellől, Nógrád megyéből, Bács-Kiskun megyéből is hallottam eseteket az idei évben. Az történt, hogy a tavalyi év végén a gyermekek otthongondozási díja felemelkedett 100 ezer forintra, majd ez fel fog emelkedni a minimálbér szintjére, ami nagyon helyes és jó dolog. Ugyanakkor ehhez az otthongondozási díjhoz, hogy eldöntsék, hogy ki jogosult és ki nem ezt megkapni, egy pontrendszert csatolt az EMMI egy rendeletben. Ezt a pontrendszert egyszer csak, mindenféle egyeztetés nélkül, nyilvánosságra hozták. Amúgy akkor több szakmai szervezet, én is és egyéb ellenzéki képviselők is elmondták, hogy ez a pontrendszer hibás, ezeknek az érintett családoknak nehézséget okoz. Akkor azt mondta az EMMI, hogy politikai hisztériakeltés zajlik. Majd ezt a pontrendszert azóta kétszer módosították, ezzel jelezvén azt, hogy tényleg hibás volt.

Az első dolog, amit itt az Országgyűlésben szerintem fontos elmondani, mert ezt hosszabban nem volt lehetőség kifejteni, hogy maga a pontrendszer léte is szerintem indokolatlan. Tehát nem tudom megérteni a mai napig, hogy miért nem azt mondta a gyermekek otthongondozási díjánál az EMMI, hogy van egy diagnóziskör, és ha a diagnózisra vonatkozó papírt fel tudják mutatni, akkor jár a gyermekek otthongondozási díja. Ezeknél nem kell kétéves meg hároméves felülvizsgálat, mert ezek olyan születési élethelyzetek, amik nem változnak két vagy három év múlva. Tehát nem kell ezeket az érintett családokat egy ilyen bürokratikus útvesztőn újra meg újra átvinni. Teljesen értelmezhetetlen papírokat kell adni, és ha mondjuk, valaki vidéken van, egy kistelepülésen, akkor 80 kilométert beutazni, hogy ott a gyermekpszichiáter ki tudja írni, tehát ezt már eleve nem értettem.

És ezt a mai napig az EMMI nem tudta megmondani, hogy magára a pontrendszerre milyen szükség van. Vannak esetek, ahol szükség van egyéni elbírálásra, de jelenleg  és erre az EMMI nem szolgáltatott adatot, hogy ez kiderüljön, hogy pontosan milyen arányban van így  tulajdonképpen többet költ a kormányzat arra, hogy megnézze, ki jogosult erre és ki nem, és többet költ ennek az adminisztrációs terhére, mint hogyha mindenki, aki bizonyos diagnózis alapján erre jogosult lenne, megkapná ezt a 100 ezer forintot, majd a minimálbért.

A konkrét családnál autizmus spektrumzavarral él egy gyermek, ott ezen pontrendszer kapcsán egy felülvizsgálati eljárásban vagy tortúrában voltak, aminek a mai napig nem volt vége. Először úgy volt, hogy teljesen kiesnek az ápolási díjból, most végül megkapták az emelt ápolási díjat, de az a helyzet, hogy mivel már úgy volt az EMMI rendelete megalkotva, hogy még a fellebbviteli eljárásról sem volt pontos információja a családnak, felmerül az a kérdés, hogy mit csinált az az államtitkárság, aminek alapvetően az lett volna a feladata, hogy ennél a törvényi változásnál az érintett családokat informálja.

A gyermekek otthongondozási díja kapcsán, bár mondom ismételten, egy jó dolog, hogy ez a minimálbér szintjére emelkedik, azért tudni kell azt, hogy nagyon sok esetben ez nem egy kellően flexibilis rendszer. Nem engedik, hogy ha valaki egy gyermeket nem nevel, hanem a gyermeknek ő a gyámja, akkor ezt megkapja. Ez teljesen érthetetlen, hiszen az az alapvető magyar szabály, hogy minden szociális ellátás a gyámságnál ugyanúgy jár, mint a szülői jogviszonynál. Ez az egy valamilyen kodifikációs probléma miatt kimaradt.

A másik, érthetetlen az is továbbá, hogy egy családon belül miért nem lehet másképp felvenni, más családtag részéről. Tehát ha már a kormány  helyesen  a gyedet engedte, hogy a nagyszülő vegye fel a szülő helyett, és így a munkaerőpiaci flexibilitást növelje, érthetetlen, hogy a gyermekek otthongondozási díjánál ezt nem tette meg, hiszen ugyanúgy fel tudná venni a nagyszülő ezt a támogatást, és akkor a szülők vissza tudnának térni a munkaerőpiacra.

Összességében tehát az a helyzet, hogy a gyermekek otthongondozási díja kapcsán történt előrelépés, ugyanakkor ez a mai napig rettentő adminisztratív terhet ró az érintett családokra. Ráadásul ez a költségvetést nagyon-nagyon minimálisan érintő szociális segélyezésnél nincsen kellően flexibilisen kezelve, és az EMMI erre a mai napig nem tudott érdemi magyarázatot adni. Köszönöm szépen. (Taps az LMP és a DK padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai