Készült: 2024.09.26.11:24:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

184. ülésnap (2008.12.08.), 262. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utánihoz hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Az elmúlt időben elég sokat foglalkoztunk a tanyavilággal, azt gondolom, teljesen jogosan. Nyilván, ha többen és sok oldalról közelítjük ezt a témát, és megpróbáljuk komplexen kezelni, akkor talán tudunk is némi előrelépést tenni akár a biztonságuk terén, akár pedig az infrastrukturális fejlesztésükben.

A képviselő úr is említette, hogy működő program is létezik, ami egyébként a 115/2003. országgyűlési határozat, közismert nevén a társadalmi bűnmegelőzés nemzeti stratégiát megalapozó határozat alapján működtethető, amely nagyon részletesen kifejti, hogy összességében az állandó rendőri jelenlét mellett nagy szükség van ezekben az ügyekben is a társadalmi összefogásra, amit a képviselő úr is említett. Tehát ez a járőrözés, amiről ön beszélt, Kelet- és Dél-Magyarországon, Csongrád, Békés, Bács-Kiskun megyében volt ez a kezdeményezés, aminek jelenleg a beindítása ismét folyamatban van. Tehát amit a képviselő úr kérdezett, azt gondolom, hogy teljesen rendben levő kérdés. Annak kapcsán, hogy most volt egy komoly helyzetértelmezés, egy helyzetfelmérés, valóban az volt a tapasztalat, hogy megnövekedtek ezeken a helyeken a bűncselekmények, tehát mindenképpen ez a program újraindítható. Ráadásul úgy, olyan értelemben, hogy a rendőrség további erők bővítésével próbálja ezt a kérdést kezelni, de nem felejtve el azt a dolgot, amit az elején mondtam, hogy ez egyértelműen egy társadalmi ügy. Tehát a mezőőri szolgálattól kezdve az egyéb szolgálatokig ebben együtt kell működni, mert azok a jelzések, amelyek beérkeznek, főleg az idős emberek által lakott tanyáktól, könnyebben eljutnak az illetékes szervekhez, ha ott majdhogynem azt mondom, hogy legalább mindennap folyamatos jelenlét van. De ez nyilván csak rendőrséggel nem elképzelhető.

Tehát nagyon remélem, hogy az az infrastrukturális dolog, amire várhatóan készítünk majd egy ötpárti határozatot, abban is segít, hogy az ilyen típusú jelzés meg riasztás meg egyéb dolgok ne csak arra a néhány száz darab mobiltelefonra korlátozódjanak, hanem olyan infrastruktúra legyen, hogy azokat föl is lehessen tölteni. Mert az is probléma, hogy ki lehet helyezni ilyen készülékeket, csak valószínű, hogy ennek a programnak is az volt az egyik megakasztója, hogy sajnos, ahol nem volt például villamosenergia-ellátás, nagyon nehéz volt ezekkel a jelzőberendezéssel ellátott készülékekkel mit kezdeni.

Tehát azt gondolom, képviselő úr, visszatérve arra, hogy természetesen ez a program folytatódni fog, ha sikerül nekünk olyan európai uniós forrásokat is mozgósítani ehhez a történethez, amivel talán ez a kérdés komplexen kezelhető, és onnantól kezdve várhatóan ennek a biztonsági része is javítható. Ebben kérem is, meg egyben ajánlom is az együttműködést, és ugyanezt el tudom mondani az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium részéről is.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Dr. Géczi József Alajos tapsol.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai