Készült: 2024.05.28.19:39:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

19. ülésnap (1998.10.20.), 300. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:18


Felszólalások:  Előző  300  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Egyes képviselőtársaink szemlátomást azt hiszik, hogy itt utólag csak arról van szó, hogy volt-e kéthetes szünet az önkormányzati választások előtt. Mások arra tettek utalást: ez a vita arról szól, hogy a téli szünet után várhatóan hogyan alakul a parlament ülésezési módja, hetente vagy ritkábban lesznek-e ülések. Azt hiszem, hogy ez a vita és ez az ügyrendi bizottsági határozat, annak meghozatala, az Országgyűlés általi esetleges megerősítése valami sokkal többről szól.

Tisztelt Országgyűlés! A mi magyar parlamentarizmusunknak - ahogy ez a magyar parlamentarizmus 1990-ben az akkori hat parlamenti párt közös erőfeszítésével kialakult - van egy nagyon fontos sajátossága. Ennek az a sajátossága, hogy a parlamenti döntések tartalmát illetően a kormánytöbbség akarata érvényesül. Vannak kétharmados törvények, és van alkotmány, de általában az az elv, hogy a többség akarata érvényesül. De e magyar parlamentarizmus 1990-es kialakulása óta van egy másik nagyon fontos sajátossága is: a játékszabályokat illetően konszenzus érvényesül. A játékszabályokat nem a többség alakítja a maga mindenkori szándéka szerint. Ez nem mindenütt van így a világon. Egyik-másik szomszédos országban sem így van, Magyarországon azonban ez így van. Ezt annak idején így alakította ki a két legnagyobb párt, az MDF és az SZDSZ úgy, hogy ezzel nagyon egyetértettek az akkori parlament kis pártjai, például az akkori Fiatal Demokraták Szövetsége.

Szeretném hozzátenni, hogy az előző ciklusban az akkori 72 százalékos kormánytöbbség megerősítette a parlamentarizmusnak ezt a gyakorlatát, maga kezdeményezte a Házszabály olyan módosítását, amely az akkori 28 százalékos ellenzék jogosítványait nem szűkítette, hanem messzemenően kiterjesztette. Amit viszont ezen Országgyűlés megalakulása óta tapasztalunk, az ennek az ellenkezője. Miután a Házszabályhoz nem tudnak hozzányúlni, ezért ügyrendi bizottsági döntésekkel - most már értjük, hogy miért kellett újra létrehozni külön ügyrendi bizottságot - és olyan ügyrendi döntésekkel, mint az egy órával ezelőtti, durván Házszabály-ellenes döntés - amely a tegnap jóváhagyott napirendet önhatalmúlag módosította, amire nincs mód a Magyar Országgyűlésben -, a mindenkori többség óránként, havonta és félévente a játékszabályokat akarja a maga akarata szerint alakítani. Ez az 1990 óta működő magyar parlamentarizmus felrúgásának folyamata. (Közbekiáltás az MSZP padsoraiból: Helyes!)

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  300  Következő    Ülésnap adatai