Készült: 2024.09.26.11:38:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2010.06.07.),  137-146. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:30


Felszólalások:   129-136   137-146   147-156      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Básthy Tamás, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni a honvédelmi miniszternek: "Mit visz a Gripen?" címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Simicskó István államtitkár urat jelölte ki.

Kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

BÁSTHY TAMÁS (KDNP): Köszönöm, elnök úr, elfogadom.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

BÁSTHY TAMÁS (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A NATO-csatlakozásunkat követő időszaknak az egyik legnagyobb érdeklődést kiváltó témája a légierő megújítása, NATO-kompatibilissé tételének kérdése volt. Ekörül rendkívül sok politikai, de hála istennek, nagyon sok szakmai vita is kialakult, de különböző lobbiérdekek, miegymás és nagy-nagy médiaérdeklődés közepette az Orbán-kormány egy sikeresnek bizonyult döntést hozott, amikor kiválasztotta a Gripen vadászrepülőgépeket.

Ezek a korszerű gépek, azon túlmenően, hogy valóban a NATO-kompatibilitás kérdésének is megfeleltek - rendkívül kedvező finanszírozási lehetőségre is módot nyújtott ez a szerződés. Az elmúlt években aztán keveset hallottunk, kikerült az érdeklődés középpontjából a Gripen-gépek beszerzésének értékelése, költségei, egyéb vonatkozásai, egészen addig, amíg az előző kormány sokak számára meglepő módon egy új szerződéssel módosította a korábbi megállapodásokat, amelynek természetesen jelentős anyagi konzekvenciái voltak, és technikai kérdések megoldása is volt a következménye.

Erről szeretnék, és azt hiszem, sokan szeretnénk hallani, hogy egyrészt milyen gazdasági következményekkel jár a légi utántöltés megoldása a Gripen-gépeknél, másrészt pedig a finanszírozás egyéb szerződései hogyan módosultak, és hogy érintették a honvédelem költségvetését az elmúlt időszakban.

Kérném megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Simicskó István államtitkár úrnak.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm a kérdést. Szeretném elmondani, hogy az elmúlt tíz évben gyakorlatilag egyetlenegy tényleges fejlesztés valósult meg, és az is az Orbán-kormány nevéhez köthető a Magyar Honvédség háza táján, ez pedig a Gripen-program. Természetesen 2003-ban történt egy előnytelen szerződésmódosítás, amely jelentős mértékben a mai napig behatárolja a honvédség költségvetési és fejlesztési lehetőségeit.

Szeretném elmondani, hogy az ez évi költségvetésből, amely mindösszesen 308 milliárd forint, 24,5 milliárd forintot tesz ki a megemelt Gripen-részlet kifizetése ebben az évben. Azt hiszem, hogy ha megvizsgáljuk azt, hogy mi történt az elmúlt időszakban, azt láthatjuk, hogy ez az anyagi teher, többletteher, amely megduplázta gyakorlatilag az Orbán-kormány által megkötött szerződésben vállalt kötelezettségeket, és légi utántöltési képességet igényeltek az előző kormányok annak indoklásaképpen, hogy erre szükség volt, azt kell mondjam, hogy az elmúlt időszakban egyetlenegyszer sem használták ezt a képességet. Tehát ez azért kétségessé teszi, hogy valóban szükség volt-e erre a képességre.

Ráadásul még a repülési óraszámra sincsen pénz a költségvetésben, tehát az elvárt, a NATO-kötelékben repülhető 160 óra, amely lehetővé tenné azt, hogy NATO-kötelékben repüljenek a pilótáink, nincsen teljesítve, tehát nem lehet ezt a repülési óraszámot megadni nekik sajnos, mert a költségvetés nem teszi lehetővé. Azt hiszem, hogy ezek olyan károkat okoztak, amelyek a tényleges fejlesztéstől veszik el a pénzt. Szeretnénk azokat az arányokat elérni, ami a költségvetés belső szerkezetében egyfajta elmozdulást jelent a fejlesztések irányába.

Jelen pillanatban az általános elvárás az lenne, hogy a költségvetés 40 százalékát kellene a személyi kiadásokra fordítani, 30 százalékát a dologi kiadásokra és 30 százalékát a fejlesztésekre. Jelen pillanatban a költségvetésnek 13 százaléka fordítható fejlesztésre (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), ennek mintegy 90 százalékát viszi el a Gripen-törlesztés. Tehát komoly terhek vannak a honvédelmi költségvetésben, az elmúlt kormánynak köszönhetően. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

BÁSTHY TAMÁS (KDNP): Köszönöm, elnök úr. Olyan kérdéssel egészíteném ki az elhangzottakat, hogy a 24 milliárd tartalmazza-e a megnövekedett áfa összegét is, mert ismereteim szerint ez még hiányzik a költségvetésből, tehát nem szerepel benne.

A másik pedig, hogy tulajdonképpen a technikai potenciál, jóllehet növekedett, de azt nem tudjuk kihasználni, tehát gyakorlatilag nincsen rá szükség. Ezzel párhuzamosan viszont a repülési órák roppant alacsony száma következtében a pilótáink harckészültsége nagyon nagy mértékben veszélyeztetve van, ha jól értettem az államtitkár úr által elmondottakat. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg az államtitkár urat.

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Valóban így van. Amire rákérdezett, valóban az Európai Unió irányelveinek megfelelően a 2010-es évben 25 százalékos áfa terheli még a Gripen-törlesztést. Tehát ez a többletköltség nem szerepel egyébként a védelmi költségvetésben. A jelenlegi kormánynak kell megoldania valahogyan. Tehát felelőtlen gazdálkodás történt az elmúlt kormányzatnak köszönhetően.

A másik pedig valóban így van, a repülés biztonságát veszélyezteti az, ha a pilótáink nem tudnak kellő óraszámban repülni. Jelen pillanatban körülbelül mintegy 40 órát tudnak repülni, 160-at, tehát a négyszeresét kellene. Meg fogjuk vizsgálni annak az anyagi lehetőségeit, hogy a pilótáink biztonsága érdekében meg az ország biztonsága érdekében is változzon a helyzet. Nyilván ennek költségvetési vonzatai vannak. Megvizsgáljuk a helyzetet, és bízom benne, hogy sikerül megnyugtató megoldást találni.

Köszönöm szépen a kérdését. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:   129-136   137-146   147-156      Ülésnap adatai