Készült: 2024.05.07.00:03:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

257. ülésnap (2017.11.14.), 166. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT, a Fidesz képviselő­cso­portja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A hatályos váltójogi szabályozást az 1930. évi genfi nemzetközi váltójogi egyezményt kihirdető 1965. évi I. tör­vény­erejű rendelet és az annak felhatalmazása alapján megalkotott, a váltójogi szabályok szövegének közzé­tételéről szóló 1/1965. évi igazságügyi minisztériumi rendelet ‑ amely január 24-én kelt ‑ tartalmazza, így a megváltozott viszonyok között aktuálisá vált a genfi egyezmény keretei között történő felülvizsgálat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényerejű ren­de­let lehetőséget biztosít a váltójogi szabályok moder­ni­zálása és pontosítása ügyében olyan kérdésekre, amelyeket a genfi egyezmény nem szabályoz, esetleg kifejezetten a nemzeti jogalkotás számára hagyott nyitva. A kormányzat kihasználva ezt a lehetőséget, egységes koncepciót készített annak érdekében, hogy a váltójogi szabályozás megfeleljen a mai kor kihí­vásainak és gyakorlatának, valamint a fennálló jog­hézagok kitöltésre kerüljenek.

A törvényjavaslat elkészítésével megalkotásra kerülnek olyan fontos kiegészítő szabályok, mint a váltó­cselekmények pontos helyére vonatkozó rendel­kezések, a megtérítési igény érvényesíthetősége okán felveendő óvás kapcsán a hivatalos értesítés rend­szere vagy az óvást felvevő közjegyző lakcímkutatási kötelezettsége a váltóadósra vonatkozóan, ha az érin­tett váltócselekmény helyét maga a váltó pontosan nem tünteti fel.

A törvényjavaslat a váltószigort erősítve, vala­mint követve a piaci viszonyokat, megemeli a sza­bá­lyosan nem teljesített váltó után követelhető váltódíj mértékét, továbbá a fizetendő késedelmi kamatot, a váltókamatot is a polgári törvénykönyv szerinti kése­del­mi kamathoz köthetővé teszi, életszerű rugal­masságot biztosítva a piaci kamatok emelkedésének esetére is.

A törvényjavaslat a tradicionális anyagi jogi váltószigor, a váltókövetelés sajátos és privilegizált természetéhez igazítottan megteremti az eljárásjogi váltószigort is a váltójogi igény perbeli érvényesítése esetére. Ezzel a javaslat a polgári perrendtartásról szóló 2016. évi CXXX. törvény általános szabályaihoz képest szigorúbb, a váltókövetelés érvényesítését elősegítő, támogató eljárási szabályokat állapít meg.

A javaslat az eltérést nem engedő váltójogi sza­bályok okán jelentős részben változatlanul veszi át a váltókról szóló törvényerejű rendelet rendelkezéseit, és csak annyiban tér el a nemzetközi szerződéssel megállapított egységes váltótörvény rendel­ke­zé­sei­től, amennyiben arra a törvényerejű rendelet 1-3. függelékei kifejezetten lehetőséget adnak. E törvény hatálybalépésével hatályát veszti a váltójogi sza­bá­lyok szövegének közzétételéről szóló 1/1965. (I. 24.) IM-rendelet.

Összességében a törvényjavaslat tehát jelentős mértékben a nemzetközi szabályozásra is figye­lemmel racionalizálja a váltójogi szabályokat, és a vál­tozó piaci viszonyoknak megfelelően teszi azokat a jogalkalmazók számára kedvezőbbé, és azzal, hogy az állampolgárok által ma már csak kivételesen, a gaz­daság által azonban széles körben mind hitel­eszközként, mind fizetési eszközként alkalmazható váltó szabályozását korszerűsíti, nagyban javítja a gazdasági élet szereplőinek biztonságát.

(17.20)

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, támogassák a jelen törvényjavaslatot, amelynek célja egy egységes szerkezetű normaszöveg megalkotása, amely figyelemmel van a mai gazdasági élet gyakorlatára, és a jogalkalmazást is segíti. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai