Készült: 2024.04.28.17:29:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

108. ülésnap (2015.10.21.), 61. felszólalás
Felszólaló Dr. Gyüre Csaba (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:47


Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Azért reagálnék Répássy úr szavaira. Tehát én nem vontam kétségbe ‑ mint ahogy Répássy úr állította ‑ az IM-be beosztott titkároknak a szakmai képzettségét. Én nem azt mondtam, hogy ők szakmailag nem fejlődnek, és azt sem vonom kétségbe, hogy adott esetben nagy segítséget jelent az Igazságügyi Minisztériumban egy beosztott bíró, egy beosztott titkár, ezt sem vonom kétségbe, és azt sem vonom kétségbe, hogy ők miért ne pályázhatnának bírónak, ugyanúgy, mint mások. Én nem ezt mondtam.

Azt mondtam, hogy mi azt kritizáltuk folyamatosan, hogy ez ne jelentsen előnyt adott esetben, hogy ne jelentsen előnyt akkor, amikor elbírálják. Tehát ugyanolyan eséllyel induljon a harcban, amikor egy titkár bíró akar lenni, mint a bíróságra beosztott titkár. Tehát ez volt a lényege, és a lehetőségét vetettem fel annak, hogy adott esetben nyilván, aki egy politikailag befolyásolt intézménynél tölti a gyakorlatát, akár politikai befolyásoltságot is jelenthet nála. Én nem azt mondtam, hogy mindenki, aki ott eltölti a gyakorlatát, egy-két-három évet, az önmagában már politikailag befolyásolt is lesz. Nyilván ezt nem mondom, és ez nem jelenthető ki. Én azt mondom, hogy legyen ugyanaz az elbírálás, mint ahogy a jogszabályban ez végül meg is született. Mi csak kritizáltuk azt, ami a Fidesz eredeti javaslata volt, amely szerint előnyt élveztek volna.

Aztán még két észrevételem lenne. Többen jelezték már elnök asszony felé az elhúzódó ügyekkel kapcsolatos problémát. Ezt elnök asszony is felvetette, hogy sok ilyen probléma van, és hogy valóban folyamatosan számolódnak fel ezek az elhúzódó ügyek, amely hír nagyon kedvező és nagyon örülünk neki, azonban még valóban vannak olyan kirakatperek, amelyekre ‑ valóban itt elhangzott ‑ az ország teljes közvéleménye lenne kíváncsi, és azok nagyon régen húzódnak. Gondolunk itt akár a Biszku-ügyre, Biszku Béla ügyére, vagy akár ami talán a leginkább állatorvosi ló, az a Kulcsár-ügy. Itt az a probléma, hogy a társadalomnak a bíróságba vetett bizalma rendülhet meg adott esetben, amikor valóban milliárdos csalásokról, sikkasztásokról lehet szó bizonyos esetekben, ami az ország közvéleményét nagymértékben foglalkoztatja, és egy évtized is eltelik, amíg lesz benne ítélet. Nyilván azt mondják, hogy hát akkor miért ne lehetne sikkasztani, ha a bíróság nem ítéli el még tíz év múlva sem azokat, akik elkövették. Tehát ez ezért nagyon nagy veszély, és nyilván látjuk azt a törekvést, hogy ilyen ne legyen, de itt még van mit javítani.

Aztán van még egy probléma, amire szeretném felhívni elnök asszony figyelmét, méghozzá ez a bírák képzésének a problematikája. A 2013. évi beszámolóban elnök asszony nagyon nagy hangsúlyt fordított erre a kérdésre is, és jelezte, hogy mennyire fontosnak tartja ezt. A mostani szóbeli beszámolóban nem volt benne, nyilván szó van róla a 270 oldalas anyagban. Én azonban úgy érzem, hogy ebben valamilyen visszalépés volt az elmúlt időszakban. Tehát a bírói akadémiai rendszer, amely korábban olyan jól működött, és a bírák adott esetben négyszer-ötször is eljutottak egy-egy évben a bírói akadémiára egy-egy fontos témakörben, ezeknek a rendszere sokkal ritkább lett. Sorozatban hallom bíráktól, hogy megszűntek ezek a lehetőségek, és nincsen olyan mértékben a továbbképzésükre lehetőség, mint ami volt az előző időszakban.

Tehát én erről így hallottam, és ezt szeretném még elnök asszonynak a figyelmébe ajánlani, illetve felhívni erre a figyelmét. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  61  Következő    Ülésnap adatai