Készült: 2024.04.28.17:10:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

212. ülésnap (2012.07.03.), 237. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:59


Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Tényleg nehéz vitatkozni - úgy, ahogy Kovács Tibor mondta -, ha a kormánypárti képviselők egyszerűen jönnek, felolvassák az előre megírt szöveget, aztán elmennek. Így nincs kivel vitatkozni. De szeretném visszaidézni önöknek, Mengyi Roland azt mondta, hogy az Unió tett ilyen jellegű ajánlásokat Magyarország számára, hogy ezeket a változásokat vezessük be. Nos, azt gondolom, hogy azoknak a változásoknak, amelyek itt írva vannak ebben az eléggé kis terjedelmű törvényjavaslatban, minimális közük van az Unióhoz, ez leginkább arról szól, hogy önök belebotlottak a Költségvetési Tanácsba mint jogintézménybe, és ahogy képviselőtársaim elmondták, nem tudtak mit kezdeni Kopits Györggyel, és balszerencsénkre akkor még Schmitt Pálnak hívták a köztársasági elnököt, nem Áder Jánosnak, és nem küldte vissza azt az egészségügyi törvényt, amire Tukacs képviselő úr hivatkozott, amelyben azt a változtatást zárószavazás előtt elrejtették, amellyel meneszteni lehetett két pillanat alatt a Költségvetési Tanács elnökét, és egyszerűen lehetetlenné tenni a tanács működését.

Ez a törvényjavaslat jól mutatja a Fidesz kétarcúságát. Ellenzékben rettentő erővel követelték, hogy legyen Költségvetési Tanács - örülök, hogy Babák képviselő úr rábólintott, mert akkor ezt ő is így tette -, viszont most hihetetlenül útban van. Mondhatnám, hogy Varga Mihály és még jó néhányan tették ezt, tisztelt képviselőtársaim, de most nem tudnak mit kezdeni a Tanáccsal, tehát próbálják ellehetetleníteni, de mégis mint jogintézményt fenntartani, hogy kifelé a kirakatban azt lehessen mondani, hogy nekünk van, de egyébként meg kevesebb lehetősége van, mint egy masninak egy kislány hajában- véleményt nyilváníthat.

Mondanám a következőt. Az volt a baj, hogy a Költségvetési Tanács meg merte tenni akkor is, és tette most is. Amiért azt mondtam, hogy tegnap eldugták a 2012. évi költségvetési módosítást, azt lehet, hogy pont ezért, merthogy azt merte mondani a mostani Költségvetési Tanács - és érdekes módon erre Kovács Árpád elnök úr nyilván kényesen ügyel -, hogy egyhangú vélemény volt, és szükségesnek tartja felhívni a figyelmet arra, hogy a kormányzati prognózisnál lényegesen kedvezőtlenebb alakulásával kell számolni, kockázatosnak tartja a kiadásnövekedést, sőt odáig elment, hogy megfelelő módosító javaslatok elfogadásával lehet csak megoldani a problémát. Ez a 2012-es. Tehát megértem, hogy önöknek bajuk van ezzel.

A következő, amikor itt a parlamenti vitában derült ki, kedves képviselőtársaim, hogy egy adott törvényjavaslatot éppen a hatályos törvények szerint a Tanácsnak véleményezni kellett volna, még mielőtt itt a Házban elkezdődik. Hát önök erre is fittyet hánytak, lett egy pillanatnyi kapkodás, aztán egy héttel később mégiscsak megtörtént a zárószavazás.

Az, hogy az államadósságot önök fetisizálják, ez természetes. Ezt már több képviselő ma egy másik vitában elmondta, hogy bizony az a mutató, ami 80 százalék körül van, az Unióban ma nagyon sok országban így van.

De nézzük az árfolyamkérdést! Szeretnék hivatkozni arra, hogy Babák Mihály képviselő úr ma 12 óra 27 perckor a következőt mondta: a hitelezésnél, a devizánál értékelési szempont, hogy az adott időpontban érvényes árfolyamon kell számolni. Tisztelt Képviselő Úr! Én tudom, hogy ön ugyanabból az ortodox közgazdaságtankönyvből tanult, mint én, de ezek szerint mind a kettőnknek van tanulnivalója, csak én azt nem értem, hogy ezt hogy fogjuk elmagyarázni Buga Jakabnak, aki otthon a feleségének azt mondja, hogy fölvettük 200 forintos árfolyamon a svájcifrank-hitelt, és fizetünk havi 50 ezret, most meg a csekkeken már - mondjuk - 90-nél tartanak. Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez egy teljesen komolytalan dolog. Szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy a devizahitelesek esetében is amikor rögzített árfolyamot mondanak, akkor sem az lesz az idők végezetéig, hanem azoknak a devizahiteleseknek is az árfolyamváltozásból fakadó többletet csak késleltetve, de ki kell fizetni. Tehát meg lehet tenni, hogy - ahogy az a miniszterelnök úr vágya - a költségvetésben, ahogy Józsa képviselő úr mondta, majd egy módosítóval el kell dönteni, hogy ez vételi, eladási vagy középárfolyam, de attól még törleszteni mindig az adott árfolyamon kell. Tehát nincs értelme homokba dugni a fejünket.

A másik ilyen dolog az egynapos vizsgálat. Ezt is érintették képviselőtársaim. Gondolják végig, ugyan itt nagy gesztust tesznek ebben a javaslatban, hogy az Állami Számvevőszék és a Nemzeti Bank szakértői kötelesek adatokat szolgáltatni a Költségvetési Tanács számára, de egy olyan szervezet, amelynek nincs megfelelő szakértői bázisa, hogyan fog egy nap alatt vizsgálatot végezni.

S akkor most kellene a következőt idéznem, megint csak a költségvetési Tanács aktuális jelentéséből, hogy "a tervezetről véleményt kellett mondanunk, de a tervezet nem tartalmaz háttér-információt". Erre mondom azt, kedves Babák képviselő úr, hogy önök a múltkor is azt tették, és módszeresen zsarolják a Költségvetési Tanácsot, visszaélnek azzal a helyzettel, hogy Kovács Árpád egy intelligens, nagy tudású ember, és nem fog nemet mondani, mert ő tudja, szemben Szijjáró vagy Kósa urakkal, ha ő valamire nemet mond, akkor az bizony a forint árfolyamára hat. Mert igaz az, amit ön délelőtt mondott, csak ön a külső okokat sorolta föl, én meg azt mondom, hogy számos belső ok is van, ezek között az előbb említett urakon kívül például az is, amikor bóvli kategóriába sorolják az országot.

Azt hiszem - ahogy Józsa képviselő úr elmondta - lehet az pozitív is, hogy elektronikusan szavazhat a három ember adott kérdésben, de hogyan szavazzon elektronikusan, ha nincs semminemű mögöttes háttéranyag, amiből a megállapításait meg tudná tenni. Gondolják végig, ugyanez volt a 2012. évi módosításoknál, most az ötödiknél már kikérték a véleményt, de a 2013. évi kockázatok ettől még nem tűnnek el.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  237  Következő    Ülésnap adatai