Készült: 2024.09.22.13:45:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.),  172-180. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 36:29


Felszólalások:   172   172-180   180      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kérem, foglalják el helyüket, ellenőrizzék, hogy a kártyájukat elhelyezték-e a szavazógépben!

Tisztelt Országgyűlés! Most sürgős tárgyalásba vételi kérelmekről határozunk.

A kormány T/3087. számon benyújtotta a világörökségről szóló törvényjavaslatát, és kérte ennek sürgős megtárgyalását. Megkérdezem, hogy a kormány részéről kívánja-e valaki indokolni a kérelmet. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy sürgős tárgyalásba veszi-e a T/3087. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 247 igen szavazattal... (Néhány képviselő jelzi, hogy nem működik a szavazógépe.) Az Országgyűlés 247 plusz 3 igen szavazattal, tehát 250 szavazattal, 41 nem ellenében, tartózkodás nélkül sürgős tárgyalásba vette.

Továbbra sem működnek a gépek? (Jelzésekre:) Működnek.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány T/3090. számon benyújtotta az Európai Unió által elrendelt pénzügyi és vagyoni korlátozó intézkedések végrehajtásáról, valamint ehhez kapcsolódóan egyes törvények módosításáról szóló 2007. évi CLXXX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatát, és kérte ennek sürgős megtárgyalását. Megkérdezem, hogy a kormány részéről kívánja-e valaki indokolni a kérelmet. (Senki sem jelentkezik.) Jelentkezőt nem látok.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy sürgős tárgyalásba veszi-e a T/3090. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 264 igen szavazattal, 54 nem ellenében, tartózkodás nélkül sürgős tárgyalásba vette.

Tisztelt Országgyűlés! Most a részletes vitára bocsátás következik.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet és az anyakönyvi eljárásról szóló 2010. évi I. törvény módosításáról szóló T/2942. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 322 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény módosításáról, valamint a köztisztviselők jogállásáról szóló 1992. évi XXIII. törvény módosításáról szóló T/2941. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 278 igen szavazattal, 46 nem ellenében, tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára az Összefogás az Államadósság Ellen Alapba történő befizetésekhez kapcsolódó kedvezmények megalkotásáról és az Alap létrehozásával kapcsolatos törvénymódosításokról szóló T/2940. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 237 igen szavazattal, 13 nem ellenében, 73 tartózkodás mellett részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervéről szóló 2005. évi LXIV. törvény módosításáról szóló T/2883. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 327 igen szavazattal, nem szavazat és tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a települési önkormányzatok többcélú kistérségi társulásáról szóló 2004. évi CVII. törvény módosításáról szóló T/2767. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 252 igen szavazattal, 75 nem ellenében, tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára a sportról szóló 2004. évi I. törvény módosításáról szóló T/2882. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 292 igen szavazattal, nem szavazat nélkül, 35 tartózkodás mellett részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény módosításáról szóló T/1836. sorszámú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 327 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

Indítványozom, hogy az Országgyűlés bocsássa részletes vitára az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló 1990. évi LVI. törvény módosításáról szóló T/2224. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés az előterjesztést 325 igen szavazattal, 1 ellenszavazat mellett, tartózkodás nélkül részletes vitára bocsátotta. A részletes vitára kedden kerül sor.

(17.10)

Tisztelt Országgyűlés! Most tárgysorozatba-vételi kérelemről határozunk. Az LMP képviselőcsoportja a Házszabály rendelkezése alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön a gazdasági és informatikai bizottság által elutasított, a válságkezelési számláról és a jelzáloghitel-adósok helyzetének megsegítéséről szóló T/2644. sorszámú törvényjavaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem az előterjesztőket, kívánja-e valamelyikük a tárgysorozatba-vételi kérelmet indokolni, ötperces időkeretben. Igen, megadom a szót Ertsey Katalin képviselő asszonynak, LMP.

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A javaslatunk a lakáshitelezési válság egy olyan szegmensére irányul, amire sajnos egyelőre még nem sok figyelem irányult eddig. Azokról az adósokról van szó, akik már nem tudják tovább fizetni a hiteleiket, ezért az ingatlanjukkal egy hitelező fog rendelkezni: a bank eladja a követelését egy követeléskezelő cégnek vagy átadja végrehajtásra.

A fogyasztóvédelmi szervezetek jelzései szerint ekkor éri a legtöbb sérelem a már amúgy is kiszolgáltatott adóst: hiába tudna esetleg másból fizetni, a lakását árverezik el potom áron, jogtalanul levonják számlájáról még a védett jogcímen érkező összegeket is úgy, hogy megélhetésre sem marad, és olyan díjakat számolnak fel, amelyek aránytalanok, indokolatlanok, és az amúgy is mélyen levő adóst még mélyebbre taszítják. Az LMP ezért terjesztette be az előttünk fekvő törvényjavaslatot, amelyet épp aznap ismertettem a lakáshitelesek ügyében általunk kezdeményezett vitanapon, amikor önök ezt nem vették tárgysorozatba.

Itt emlékeztetem önöket arra is, hogy tavaly augusztusban már javasoltuk Matolcsy miniszter úrnak egy vizsgálóbizottság felállítását, hogy ezeket a visszaéléseket elemezve ki tudjuk javítani a szabályozást. Jelen javaslataink is arra szolgálnak, hogy mit kellene tennünk közösen annak érdekében, hogy a lehető leginkább védjük meg a végrehajtás alá került adóst.

Mit javaslunk tehát? Az első: nem minden követeléskezelő hiéna, fontos ez a szolgáltatás a kkv-szektorban, ezért javasoljuk, hogy csak olyan faktoringvállalkozások vehessenek lakáshitel-törlesztéseket, amelyek egyúttal mikrohitelezéssel is foglalkoznak, így a hitelt kezelőnek nem az lesz az egyetlen érdeke, hogy az ingatlant hiéna módjára megszerezze, hanem tud segíteni is az adósság rendezésében.

A második: ne legyen automatikus a lakás árverezése bármilyen kis összegű tartozásnál. Először az adós ingóságaiból és bankszámlájából kell a tartozást megpróbálni rendezni, és csak ezután, ha ez a lehetőség kimerült, lehessen a lakáshoz nyúlni, tehát egy fokozatosságot javaslunk.

A harmadik: a behajtott követelés ne lehessen több annál, mint amivel az adós a szerződés bontásakor tartozott. A PSZÁF-vizsgálatok szerint a faktoringcég ugyanis sokszor még olyan költségeket is rásóz az adósra, amelyekkel a tartozás végül meghaladja az eredeti, akár késedelmi kamattal növelt hitel összegét is, pedig a faktoringcég töredék áron jut hozzá a követeléshez.

MNB-középárfolyamot javaslunk a követhetetlen egyéb árfolyamok helyett, ez a negyedik.

A következő, a legfontosabb javaslatunk: egy válságkezelési számlát kell létrehozni a bankoknak, egy védett számlát, amire a tulajdonos védett forrásból származó jövedelme és csak az kerülhet, ezt a számlát pedig tilos legyen végrehajtani, így elkerülhető lenne az a durva helyzet, amikor a bank a faktoringcég megbízására jogtalanul minden pénzt leemel a számláról, és az adós hiába tiltakozik. A fogyasztóvédelmi szervezetek szerint ez a leggyakoribb jogsértés, amikor olyan jövedelmekre teszi rá a kezét a faktoringcég, amelyekre a törvény szerint nem is tehetné rá, például gyes és egyéb támogatások; ezeket taxatíve felsoroljuk a javaslatban.

Az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségét is korlátozni kell, ez ugyanis gyakorlatilag mentesíti a bankokat jelenleg az alapvető társadalmi funkciójuk betöltése alól, ami nem más, mint a kockázatok felmérése, kiszűrése és beárazása.

A következő: legyen nyilvános, hogy egy adott ingatlan nem szolgál-e más hitel fedezetéül, ezzel világos lesz az ingatlan teljes terhelhetősége.

A következő javaslatunk: a végrehajtás költségeit egyes esetekben vállalja át az állam, hogy ne maradjon az adósság foglya az adós, még akkor is, ha már elárverezték a lakását, és a kapott összeg kevesebb, mint a tartozás. (Moraj.)

És végül: a végrehajtási díjat is csökkenteni kell, hiszen ez egy olyan motiváció, ami arra hajtja a végrehajtókat, hogy minél többet szerezzenek meg, és ekkor a lakhatást biztosító lakásokra a bankok és a faktoringcégek rátehetik a kezüket.

Ezek tehát az LMP javaslatai. Ezek az intézkedések az eladósodást ugyan már nem akadályozzák meg, de meggátolhatják, hogy a lakása elvesztésével fenyegetett adóst üzleti számításból a bankok és a faktoringcégek még mélyebbre lökjék. Kizárt dolognak tartom, hogy önök ebben lennének érdekeltek, és ne akarnák megvitatni a javaslatainkat.

Kérem, hogy a tárgysorozatba-vételt támogassák, találjuk ki együtt a megoldást ezeknek az adósoknak a helyzetére. Köszönöm. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: (Csenget.) Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Most képviselőcsoportként egy képviselő, valamint az elsőként felszólalásra jelentkező független képviselő kétperces időkeretben felszólalhat. Megkérdezem, hogy kíván-e élni valaki ezzel a lehetőséggel. Igen, megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak, Jobbik.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Amikor a Jobbik az Országházba került, megígérte, hogy mindent támogatni fog, ami a magyar nemzet érdekeivel egybeesik; ebben az esetben is, bár komoly kritikával, de támogatni fogjuk ezen előterjesztést. Mindent támogatunk, ami a jelenlegi kormányzati pótcselekvésekkel szemben a kilábalás felé mutat, hiszen egyértelmű, hogy megoldás ezen kérdéskörben sem születhet addig, amíg meg nem nevezzük a felelősök egyértelműen körülhatárolt körét. A kereskedelmi bankok, hatalmukkal folytatólagosan és éveken keresztül visszaélők köréről beszélek, továbbá a végrehajtó társaságok összefonódásairól, amelynek kibogozása nélkül lényegében nem lehet a hitelcsapdából a magyar lakosságot kiszabadítani.

Elmondható az is, hogy egy év alatt ez a probléma gyakorlatilag csak súlyosbodott, egy magunk előtt tolt lavinához hasonlítható, amelynek mérete egyre nagyobb, így a kármentés is egyre drágább lesz. Ezért támogatható az előterjesztés, főleg annak okán, hogy valóban nem mindenki hiéna ezen a piacon, de éppen a nagyon kevés nem hiéna érdekében nagyon gyorsan rendet kell tenni, hogy mindenki megfelelő elszámoltatással szembesülhessen azok közül, akik csak és kizárólag nyerészkedni akartak a magyar állampolgárok vagyonán, zsebén, ugyanakkor a közösbe, a közös tortába semmit nem raktak be.

(17.20)

Kis hiányérzetünk van a tekintetben, hogy a szankciók rendszeréről is beszélnünk kellene itt, a nemzet templomában, a tisztelt Ház előtt is, hogy mi lesz azokkal a kereskedelmi bankokkal, amelyek a fogyasztói bizalommal folytatólagosan visszaélve merényleteket követtek el magyar emberek ellen. Adott esetben a működési engedélyük felfüggesztése sem lehetne túlzás, főleg olyan minősített esetekben, amikor egyértelművé vált az, hogy nem akarták hitelezni a magyar gazdaságot, pusztán egyetlen érdekük és érdekeltségük volt: minél nagyobb tőkehiányhányadra és minél nagyobb ingatlanvagyonra rátenni a kezüket.

Az elszámoltatást nem hagyhatjuk ki a bizonyítottan áthárított különadók tekintetében is.

Tehát komplex csomagban kell kezelni a kérdéskört, és ki kell jelenteni: meg kell értetni Magyarországon a bankokkal, hogy a pénzszivattyút igenis le kell állítani. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Két percre Scheiring Gábor LMP-s képviselő urat illeti a szó.

SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen a szót. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, hogy ez egy kiváló alkalom a szakmai alapú nemzeti együttműködésre. Ertsey Katalin képviselőtársam ismertette a vonatkozó javaslatunk részleteit, azt gondolom, hogy ezekkel a részletekkel minden képviselő egyetérthet. A cél egyértelmű, hogy az adósokat védjük meg a helyzetük további romlásától.

Csak egy dologra szeretném még a figyelmüket felhívni, növelve az indítvány súlyát, és fokozva a lehetőségét annak, hogy mégis megfontolják a támogatást. Önök kormányra kerüléskor elismerték azt, hogy a pénzügyi válság talán legfontosabb tanulsága volt az, hogy a bankrendszer korábbi alacsony szabályozási szintje nem fenntartható hosszú távon, olyan új szabályozási rendszerre van szükség, amely biztosítja azt, hogy a bankrendszer, a banki fogyasztók, a pénzügyi fogyasztók, tehát a hitelfelvevők érdekében működik. Többször elmondtam már itt az Országgyűlésben, hogy Kelet-Európában a bankrendszer a nyugat-európait messze meghaladó profitabilitással dolgozik, a magyar bankok kétszer annyi profitot termelnek, mint nyugat-európai tulajdonosaik. Tehát mindenképpen szükség van arra, hogy ezt a többletprofitot visszatereljük a társadalom érdekében, és hogy a bankok szabályozásával jobban megvédjük, határozottabban fellépjünk a fogyasztók védelmében.

A szocialisták tettek erre egy kísérletet a banki magatartási kódexszel, de ez édeskevés volt. Önök tettek egy újabb lépést, szigorították ezt a kódexet, de ez is kevésnek bizonyult. Mi arra teszünk egy javaslatot, hogy menjünk tovább ezen az úton a védett számlával, a faktoring újraszabályozásával, a közjegyzői díj szabályozásával vagy a végrehajtók szabályozásával, hogy ne lehessen szabadon portyázniuk a hitelfelvevők körében.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Több jelentkezőt nem látok, ezért megkérdezem az előterjesztőt, kíván-e válaszolni az elhangzottakra. (Jelzésre:) Ertsey Katalin képviselő asszony felszólalása következik, két perc.

ERTSEY KATALIN (LMP): Annyit, mint ahogy sürgős tárgyalásba vételnél is nagyon örülnénk, ha a kormány indokolná azt, hogy miért javasolja ezt, nagyon örülnénk, ha most a kormánypárti frakciókból felszólalna valaki, hiszen ahogy említettem, nem tudom elképzelni, hogy a kormánypárti frakcióknak nem az az érdeke, hogy megvédjük a kilakoltatás előtt álló családokat. Tehát nagyon örülnék, ha egy indoklást, egy hozzáfűzést, egy kommentárt kaphatnánk az előterjesztéshez.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Asszony! Erre lehetősége most már csak parlamenti kérdés formájában van, mert a határozathozatal következik.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e az Ertsey Katalin, Scheiring Gábor és Vágó Gábor képviselők által előterjesztett T/2644. sorszámú törvényjavaslatot.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés 99 igen szavazattal, 237 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett az előterjesztés tárgysorozatba-vételét elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Egyesült Nemzetek keretében Palermóban, 2000. december 14-én létrejött, a nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezménynek a tűzfegyverek, azok részei és alkatrészei, valamint a lőszerek tiltott előállítása és kereskedelme elleni fellépésről szóló, 2001. május 31-én elfogadott jegyzőkönyve kihirdetéséről szóló törvényjavaslat zárószavazása.

A törvényjavaslatot T/2486. számon, az egységes javaslatot pedig T/2486/5. számon megismerhették.

Mivel az egységes javaslathoz módosító javaslat nem érkezett, a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/2486. számú törvényjavaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 338 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül a törvényjavaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a közterület rendjének fenntartása érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat módosító javaslatairól történő határozathozatal. Az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság önálló indítványát T/3012. számon, az alkotmányügyi bizottság ajánlását pedig T/3012/14. számon kapták kézhez.

Az előterjesztői zárszó már elhangzott, most a határozathozatalok következnek. Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztő az ajánlás 3., 8., 11. és 18. pontjában szereplő indítványokat támogatja. Ezek közül az MSZP külön szavazást kért a 18. pontról, a Jobbik pedig az ajánlás 8. és 11. pontjáról. Az ajánlás 4., 5., 16. pontjai nem kapták meg a szükséges bizottsági támogatást, ezért ezekről nem döntünk. Ugyancsak nem határozunk az ajánlás 13. pontjáról sem, mert az nem felel meg a Házszabály rendelkezéseinek. Az ajánlás 6., 10., 14. és 15. pontja sem kapta meg a szükséges bizottsági támogatást, de ezekről az LMP, illetve a Jobbik képviselőcsoportja szavazást kért.

A külön szavazási kérésekre figyelemmel most csak az ajánlás 3. pontjában szereplő támogatott javaslatról kell döntenünk. Ennek elfogadása kizárja az ajánlás 2. pontjában szereplő javaslatot. Kérdezem önöket, elfogadják-e a támogatott módosító javaslatot.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 259 igen szavazattal, 82 nem ellenében, tartózkodás nélkül a támogatott módosító javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most a külön szavazásra kért javaslatokról és azok alternatíváiról döntünk.

Az ajánlás 10. pontjában Gaudi-Nagy Tamás a 3. §-ban a polgárőrtörvény 2/A. § (1) bekezdésének módosítását, valamint (2), (3) és (4) bekezdéseinek elhagyását kezdeményezi. A rendelkezések a polgárőrszervezet működési területét határozzák meg. Emellett is elfogadható az ajánlás 9. pontjában Harangozó Tamás indítványa, de mindkét javaslat kizárja az ajánlás 8. és az azzal összefüggő 11. pontjában szereplő támogatott javaslatsort.

Most tehát a 10. pontról döntünk. A Jobbik kérésére szavazunk.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 43 igen szavazattal, 260 nem ellenében, 42 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Most az ajánlás 9. pontjában Harangozó Tamás javaslatáról szavazunk. Az alkotmányügyi bizottság nem támogatja.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 84 igen szavazattal, 258 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

(17.30)

Most az ajánlás 8. és 11. pontjaiban szereplő indítványokról döntünk, amelyet Dorosz Dávid terjesztett elő. Az előterjesztő támogatja, de a Jobbik kérésére külön szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 303 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül, 42 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 18. pontjában az alkotmányügyi bizottság a 8. § (2) bekezdésének módosítását javasolja. Ebben határidőt állapít meg az együttműködési megállapodás kezdeményezésére. Az előterjesztő támogatja, de az MSZP kérésére külön szavazunk.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 262 igen szavazattal, 82 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most a további, még szavazható javaslatokról határozunk.

Az ajánlás 1. pontjában Dorosz Dávid a törvényjavaslat címének módosítását javasolja. Az alkotmányügyi bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 56 igen szavazattal, 245 nem szavazat ellenében, 41 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 6. pontjában Gyüre Csaba a 2. §-ban a törvény 2. § (1) bekezdésének módosításával az együttműködési megállapodás megkötésének kötelezettségét terjeszti elő. Ennek alternatívája szerepel az ajánlás 17. pontjában. A Jobbik kérésére külön szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 44 igen szavazattal, 264 nem szavazat ellenében, 36 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 17. pontjában Harangozó Tamás a törvényjavaslat 8. § (1) és (2) bekezdésének módosítását javasolja. Ezekben a hatálybalépés időpontját is módosítja, és az együttműködési megállapodás megkötésének kötelezettségét írja elő. Az alkotmányügyi bizottság támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 88 igen szavazattal, 257 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 7. pontjában Harangozó Tamás a törvényjavaslat 2. §-ában a törvény 2. § (1), (3) és (4) bekezdéseinek módosítását, valamint új bekezdésekkel való kiegészítését javasolja. Ezekben a polgárőr-tevékenységére vonatkozó javaslatokat terjeszt elő. Az alkotmányügyi bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 58 igen szavazattal, 243 nem szavazat ellenében, 42 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 12. pontjában Harangozó Tamás a törvényjavaslat 4. § (2) bekezdésében a törvény 3. § (1) bekezdésének elhagyását javasolja. Az alaprendelkezés szerint a polgárőr gázsprayt tarthat magánál, és használhat. Az alkotmányügyi bizottság nem támogatja. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 56 igen szavazattal, 280 nem szavazat ellenében, 5 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 14. pontjában Dorosz Dávid a törvényjavaslatot új rendelkezéssel egészíti ki, amelyben kormányfelhatalmazást terjeszt elő. Az LMP kérésére külön szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 15 igen szavazattal, 287 nem szavazat ellenében, 41 tartózkodás mellett a módosító javaslatot elutasította.

Az ajánlás 15. pontjában Gaudi-Nagy Tamás a 6. és 7. §-okban a szabálysértési törvény két új tényállásának elhagyására tesz javaslatot. A Jobbik kérésére szavazunk. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 43 igen szavazattal, 298 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a módosító javaslatot elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Határozathozatalunk végére értünk. A zárószavazásra a következő ülésünkön kerül sor.

Soron következik a közpénzekből nyújtott támogatások átláthatóságáról szóló 2007. évi CLXXXI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat határozathozatala. L. Simon László és Lukács László, Fidesz, képviselők önálló indítványát T/2732. számon megismerhették. Mivel az előterjesztéshez nem érkezett módosító javaslat, részletes vitára nem kerül sor. Most a határozathozatal következik.

A határozathozatal előtt megkérdezem, hogy a kormány álláspontját ki kívánja ismertetni. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e a T/2732. számú törvényjavaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 242 igen szavazattal, 99 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül a törvényjavaslatot elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztők indítványozták, hogy az Országgyűlés elnöke az imént elfogadott törvény sürgős kihirdetését kérje a köztársasági elnöktől. Kérdezem önöket, hozzájárulnak-e ehhez. (Szavazás.)

Az Országgyűlés a sürgős kihirdetési kérelmet 246 igen szavazattal, 97 nem szavazat ellenében, tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Most bizottsági tagcserére tett javaslatról döntünk. Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő H/3115. számon. Ebben azt kezdeményezi, hogy az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságba Gulyás Gergely helyett Zsiga Marcell képviselő urat; a számvevőszéki és költségvetési bizottságba - Arnóth Sándor korábban megüresedett helyére - Kara Ákos képviselő urat válassza meg bizottsági taggá az Országgyűlés. Kérdezem önöket, elfogadják-e ezt a javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Az Országgyűlés a személyi javaslatot 344 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Az Országgyűlés és a magam nevében az új bizottsági tagoknak munkájukhoz sok sikert kívánok.

(17.40)

Tisztelt Országgyűlés! Az elfogadott Házszabálytól való eltérésnek megfelelően most soron következik a jó erkölcsbe ütköző egyes juttatások hatékonyabb visszaköveteléséhez szükséges egyes törvénymódosításokról és az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi XC. törvény módosításáról szóló törvényjavaslatok együttes és összevont általános és részletes vitája, valamint a határozathozatalok. Schiffer András képviselő, LMP, önálló indítványát T/3093. sorszámon, Lázár János, Szijjártó Péter és Ágh Péter képviselők, Fidesz, törvényjavaslatát pedig T/3091. sorszámon kapták kézhez.

Tájékoztatom önöket, hogy a T/3093. sorszámú törvényjavaslathoz nem érkezett módosító indítvány. A T/3091. sorszámú előterjesztéshez benyújtott módosító javaslatokról pedig a számvevőszéki és költségvetési bizottság elkészítette ajánlását, ez T/3091/9. sorszámon a hálózaton elérhető.

Most az előterjesztői expozék következnek. Elsőként megadom a szót Schiffer András képviselő úrnak, 8 perces időkeretben. Öné a szó, frakcióvezető úr.




Felszólalások:   172   172-180   180      Ülésnap adatai