Készült: 2024.09.22.09:28:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2010.12.13.),  235-241. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:   233-235   235-241   241-251      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem, kíván-e valaki két percben felszólalni. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok.

Tisztelt Országgyűlés! Most határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e a Jávor Benedek és Schiffer András képviselők által benyújtott T/678. számú előterjesztést. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 52 igen szavazattal, 267 nem ellenében, 1 tartózkodó szavazattal a törvényjavaslatot nem vette tárgysorozatba.

Az LMP képviselőcsoportja a Házszabály rendelkezése alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön az ifjúsági bizottság által elutasított, a munkaerő-piaci helyzetének (sic!) javításáról szóló H/1439. számú országgyűlési határozati javaslat tárgysorozatba-vételéről. Megkérdezem Ertsey Katalint, kívánja-e valamelyikük a tárgysorozatba-vételi kérelmet indokolni 5 perces időkeretben. (Jelzésre:) Igen, Ertsey Katalin képviselő asszonynak adok szót.

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. A javaslat címe a nők munkaerő-piaci helyzetének javításáról szól.

A javaslat arra irányul, hogy az ENSZ fejlesztési szervezete 2008-as ajánlásának megfelelően a kormány nevezzen ki egyszemélyi felelőst a kisgyermekes szülők, ezen belül a nők munkaerő-piaci helyzetének javítására, aki teljes kapacitásával és súlyával tud foglalkozni ezzel a rendkívül komplex feladattal.

A kinevezett egyszemélyi felelős feladata lenne a kormányprogram azon célkitűzésének megvalósítása, amely kimondja - idézem -: a munkaerőpiac jelenlegi családellenes jellegét megszüntetjük. A rendkívül feszített kormányzati tempóban sajnos nincs kellő idő és kapacitás arra, hogy egy olyan komplex kérdésben, amelyben gazdaságfejlesztési, munkaügyi, családpolitikai, önkormányzati kérdéseket kell összehangolni több tárca együttműködésével, a kormány megfelelő figyelmet tudjon szentelni ennek a súlyos kérdésnek.

Ennek érdekében a feladat a népesedési kerekasztal ajánlásainak megfelelően a kisgyermekes szülők, elsősorban a nők jelenleg súlyosan családellenes munkaerő-piaci helyzetének javítása, vagyis a rugalmas munkavégzési és önfoglalkoztatási formák, kiterjedt nappali ellátási intézmények dinamikus fejlesztése.

Ezek az intézkedések egyszerre járulnak hozzá a tragikus népesedési mutatóink javításához és a gazdasági versenyképességhez a foglalkoztatási szint növelésén keresztül, amely ebben a körben jelenleg 25 százalékkal marad el az európai átlagtól. Hogy ez a személy kormánybiztos vagy miniszterelnök megbízott, az mindegy. De azt hiszem, hogy a népesedéspolitika és a foglalkoztatás ezen rendkívül bonyolult, aknákkal teli határterülete csak van olyan fontos, mint a nyugdíjkérdés vagy az elszámoltatás, amire kineveztek ilyen felelőst.

A szociális bizottság népesedési albizottságának ma reggeli ülésén Kopp Mária előadásából világosan kiderült, hogy az eddigi intézkedések semleges vagy inkább negatív hatásúak, ugyanis a kormányon belül még mindig vita van a család és a munka összehangolása kérdésében. Szavakban a KDNP által vezetett tárca is elismeri, hogy a női foglalkoztatás a kulcsa a gyermekvállalás növekedésének, de azt kellene teljes súlyukkal képviselniük, hogy a női foglalkoztatásnak súlyos következményei vannak, és nemcsak a népesedéspolitikára, hanem a nyugdíjrendszer fenntarthatóságára és a foglalkoztatás növelésén keresztül a versenyképességre is. Ezt nekik nehéz megtenni, ezért javasolunk egy köztes megoldást.

Európa utolsója vagyunk a foglalkoztatásban, ezen belül 25 százalékkal vagyunk lemaradva a kisgyermekes nők terén, pedig ezek a nők nem szorulnak évtizedes felzárkóztató programokra, képzettebbek a férfiaknál, az életen át való tanulásban is jobbak, ugrásra készen várnák, hogy a kormány érdemben javítsa a helyzetüket. Ezzel ellentétben ma leszavazták azt a módosítónkat, amely a rugalmas munkavégzés terjesztését szorgalmazta, épp ebben a tragikusan kiszolgáltatott csoportban.

A tárca képviselője maga is elismerte, hogy csak jövőre fognak hozzá ahhoz a részhez is, ami az ő felelősségük, vagyis a nappali gyermekellátás helyzetének javításához. Erre nem jutott idejük az elmúlt hét hónapban.

Úgy érezzük, hogy egy gazdasági és népesedési szakemberek által segített kormánykinevezett tudná kellő súllyal képviselni ezt az ügyet, amelynél fontosabbat mi nem látunk a kormányprogramban. Ha a népesedési és foglalkoztatási kérdések elvérzenek a kormánypártok vitájában, akkor mindannyian veszítünk.

Kérem, tegyék lehetővé, hogy legalább megvitassuk ezt a javaslatot, hogy kellő súlyt adjunk ennek a kérdésnek. Költségvetési módosítót is nyújtottunk be erre a célra, a Nemzetgazdasági Minisztérium fejezetéből szeretnénk egy egyszemélyi felelősnek 50 millió forintot szánni, hogy el tudjon kezdeni foglalkozni ezzel a kérdéssel.

Rengeteg önálló javaslattal, módosítóval, és most az utolsó pillanatban is próbálkozunk azt elérni, hogy vegyék komolyan a népesedési kerekasztal ajánlásait, és a tragikus népesedési és foglalkoztatási helyzetben javítsanak a nők helyzetén.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kétperces hozzászólásra Bertha Szilvia képviselő asszonynak adok szót, a Jobbik-képviselőcsoportból. Parancsoljon, képviselő asszony!

BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. (Közbeszólások a Jobbik soraiból: Halljuk! Halljuk!) Alapvetően a Jobbik egyetért a kezdeményezéssel, tényleg fontos téma az, hogy a nők munkaerő-piaci helyzetén javítsunk, azonban alapvető szemléletbeli különbségek vannak. Először a munkahelyteremtés lenne a legfontosabb lépés, és az új munkahelyek teremtése után, illetve közben kellene ösztönözni azt, hogy ezeket az új munkahelyeket lehetőleg a jelenleg nagyon hátrányos helyzetben levő, elsősorban családanyák is betölthessék. Tehát itt meg kell különböztetni a sorrendiséget.

Továbbá nem lehet cél az, hogy három év alatti kisgyermekek mellől kelljen dolgozni menni az édesanyáknak. Lehet, hogy ez sok európai országban működik, de a magyar társadalom alapvetően meglehetősen szigorú és tradicionális elveket vall, és az édesanyák azért maradnak otthon, mert otthon szeretnének maradni, nem pedig azért, mert nincs munkahelyi lehetőség.

Azonban jó lehetőséget biztosítana az általános vita arra, hogy ezt megtárgyaljuk, így a Jobbik támogatni fogja ennek a határozati javaslatnak a tárgysorozatba-vételét.

Köszönöm a szót. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kérdezem Ertsey Katalin képviselő asszonyt, kíván-e válaszolni két percben. (Jelzésre:) Parancsoljon, képviselő asszony!

ERTSEY KATALIN (LMP): Csak egy percben szeretném megköszönni a támogatást (Folyamatos zaj a teremben. - Az elnök csenget.), és tisztázni azt, hogy itt pontosan nem munkahelyek újrateremtéséről van szó; ezek a munkahelyek ott vannak, várják a nőket, akik készen állnak arra, hogy visszamenjenek, és ha a kormányzat ezt segíti, akkor vissza tudnak állni a munkahelyükre.

A másik pedig a magyarországi tradicionális szemléletmódra: a legújabb kutatások szerint, szintén a népesedési kerekasztalon mutatták ki, hogy ma már az attitűdök a válság következtében drámaian megváltoztak, ma már a 8 általánost végzett férfiak is úgy gondolják, hogy a kétkeresős családmodell Magyarországon a célravezető.

(20.20)

Ezt régen a nők mindig így gondolták, a diplomás, jól képzett férfiak is. Most már a válság hatására mindenki ebben az országban azt gondolja, hogy nem megoldás az, hogy a tradicionális családmodellben nem is tudnak megélni ezek a családok.

Köszönöm szépen, csak ezt akartam tisztázni. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Most a határozathozatal következik. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, tárgysorozatba veszi-e az Ertsey Katalin képviselő asszony által benyújtott H/1439. számú előterjesztést.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az országgyűlési határozati javaslatot 99 igen, 226 nem szavazattal, 3 tartózkodás mellett nem vette tárgysorozatba.

A Jobbik képviselőcsoportja a Házszabály rendelkezése alapján kérte, hogy az Országgyűlés döntsön a foglalkoztatási bizottság által elutasított, a szabad vasárnap biztosításához szükséges egyes törvénymódosításokról szóló T/1793. számú törvényjavaslat tárgysorozatba-vételéről.

Megkérdezem az előterjesztőket, kívánja-e valamelyikük a tárgysorozatba-vételi kérelmet indokolni ötperces időkeretben. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból.) Tessék szíves lenni nyomógombbal jelentkezni! Gondolom, nem lehet nagy probléma.

Sneider Tamás képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   233-235   235-241   241-251      Ülésnap adatai