Készült: 2024.09.26.11:00:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

111. ülésnap (2011.09.19.),  116-123. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:45


Felszólalások:   104-115   116-123   124-131      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr.

Tisztelt Országgyűlés! Ertsey Katalin, az LMP képviselő asszonya, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: "Mindenki a maga portáján söprögessen - avagy miért alacsony a részmunkaidős foglalkoztatás a kormányzati szférában?" címmel.

A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Cséfalvay Zoltán államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Ertsey Katalin: Elfogadom, kis meglepetéssel.) Elfogadja? (Ertsey Katalin: Igen.) Öné a szó, Ertsey Katalin képviselő asszony.

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen. Azért vagyok meglepődve, mert van egy foglalkoztatásért felelős államtitkára a tárcának, de elfogadom, köszönöm szépen.

Tisztelt Államtitkár Úr! Másfél éve lassan, hogy itt küzdünk önökkel hétről hétre, hogy a kormány által meghirdetett családbarát munkahelyek ügyében valamiféle haladást érjünk el; eddig finoman szólva kevés sikerrel jártam. Most a kormányzati szféra részmunkaidős foglalkoztatási adatairól szeretnék kérdezni. Ahol törvényben rögzített kötelezettsége lenne az államnak a kisgyermekes nők számára részmunkaidőt felajánlani, ez egyszerűen nem történik meg. A részmunkaidőben dolgozók átlaga a teljes magyar gazdaságban 5,5 százalék, az uniós átlag 18,5 százalék. A kormányzati szféra átlaga ezzel szemben 2,5-2,7 százalék, tehát a fele sem. Csak két megdöbbentő példát mondok a zárszámadási adatokból - bárki ellenőrizheti -, két olyan munkahelyen, ahol rengeteg nő dolgozik: az APEH, ma már NAV állománya 15 ezer főnél több, és 48 dolgozik mindössze részmunkaidőben; az Államkincstárnál 4 ezer dolgozó van és 10 részmunkaidős. Ezek 0,31, illetve 0,24 százalékos adatok.

Annak ellenére, hogy a részmunkaidőből itthon nem lehet tartósan megélni, tehát ez nem egy vonzó lehetőség, ezzel együtt minden munkahelyen legalább öt-tíz nő mindenképpen kellene legyen, akik átmenetileg, legalább a szülés utáni visszatéréshez tudják ezt a lehetőséget igénybe venni, hiszen ez több, mint a gyes, kevesebb ugyan, mint a fizetés, de egy normálisan kereső apa mellett akár működhetne is átmenetileg. Ráadásul önök elvették a gyest mindazoktól, akik nem tudnak visszamenni 8 óráról 6 órára. (Közbeszólásra:) De nem tudnak, hiszen egyszerűen nem ajánlják fel, konkrét válaszaink, visszajelzésünk van arra, hogy nincs ilyen lehetőség, pedig éppen ellenkezőleg, kellene. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Ha az állam meghirdet valamit, az a minimum, hogy ő tartsa be, különben hogyan kérhet számon bármit is vállalati szektortól.

Kérdezem tehát, mit tesznek azért, hogy ez a helyzet megváltozzon. (Taps az LMP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszadásra megadom a szót Cséfalvay Zoltán államtitkár úrnak.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Mindenekelőtt köszönöm, hogy elfogadta, hogy én válaszoljak; a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkárnak most egy fontos tárgyalása van. De abban, azt hiszem, mindketten egyetérthetünk, hogy Magyarországon rugalmas munkaerőpiacra van szükség, és ennek nélkülözhetetlen eleme minden atipikus foglalkoztatási forma elősegítése vagy a részmunkaidős foglalkoztatás terjedésének elősegítése.

Két apró problémára azért felhívnám a figyelmet: a közigazgatás területén - azt mondja, hogy mindenki saját háza portáján söpörjön - részmunkaidős foglalkoztatásra csak a kinevezés módosításával kerülhet sor, tehát amelyhez nem elegendő az, hogy a munkáltató most nagy lendülettel proponálja magát a részmunkaidős foglalkoztatást. Szükség van a fogadó oldalról is, tehát az érintett tisztviselő beleegyezésére is, és úgy tapasztaljuk, hogy nem mindig van ez a nagy igény, amit mi is szeretnénk a részmunkaidős foglalkoztatásban.

Problémát jelent az is, hogy a közigazgatásban és az államigazgatásban magának a munkának a megszervezése sem mindig követi azt, ami részmunkaidős foglalkoztatást lehetővé tesz, tehát a közigazgatásnak vannak bizonyos specialitásai - erre szerettem volna utalni - ami nehezíti azt, hogy növekedjen az a szám. És ebben teljesen egyetérthetünk, hogy még országos átlag alatti is a részmunkaidőben foglalkoztatottak aránya a közigazgatásban.

De van egy jó hírem is, de azt akkor, úgy látom, a következő egy percre tartanám meg. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszonválaszra adom meg a szót a képviselő asszonynak.

ERTSEY KATALIN (LMP): Köszönöm szépen. Szomorúan hallom, hogy nincs válasza arra, amit kérdeztem. Valójában, ha egyszer törvényi kötelezettsége az államnak felajánlani, akkor nem történhet meg az, hogy nem is ajánlják fel.

(15.50)

Ugyanis azok a konkrét visszajelzéseink, amik vannak, arról szólnak, hogy amikor a nő megkeresi és törvényhelyre hivatkozva kéri maga azt, hogy részmunkaidőben dolgozhasson, akkor a főnöke széttárja a kezét, és azt mondja, erre nincsen lehetőség; tehát nem a kérelmezői oldalon van probléma. Azzal egyetértünk egyébként, hogy a részmunkaidő alapvetően..., és ha előfordul olyan, hogy nem akarja a hölgy, az azért van, mert nem lehet belőle megélni. Éppen ezért kérjük azt rendszeresen, hogy a rugalmas munkaerőpiac alatt ne azt értsék, hogy hamar lehet kirúgni és fölvenni a dolgozót, hanem a munkavégzési formák tekintetében kombinálják a részmunkát a távmunkával és egyéb atipikus formákkal. Erre tettünk önöknek számtalan javaslatot, amit elutasítottak.

Én azt szeretném kérni, hogy egyrészt válaszolja meg valóban a kérdésemet, miért nem történik meg ez a törvény által előírva (Az elnök csenget.), illetve mit terveznek arra, például a Start-kártyát, remélem, belátták már, hogy nem lehet kivezetni decemberre.

Köszönöm. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az államtitkár urat is megilleti a viszonválasz.

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban, ebben a kombinálásban, amit említett, tehát több forma kombinálásában lenne még kihasználandó lehetőség. Hadd utaljak azért arra, hogy 2011. január 1-jétől a részmunkaidős foglalkoztatáshoz kapcsolódóan a munkakör megosztásának lehetőségével egy újabb járulékkedvezmény segíti a gyermekgondozási szabadságról saját munkahelyre visszatérő nők munkaerő-piaci részvételét. Én úgy gondolom, ez nagyon fontos lépés abban, hogy egy osztott részidős foglalkoztatás jöjjön létre, és ez is segíti a részmunka terjedését.

Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:   104-115   116-123   124-131      Ülésnap adatai