Készült: 2024.04.26.04:28:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.), 122. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy István (Fidesz)
Beosztás Földművelésügyi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:29


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Azt javaslom, hogy az érzelmeket kicsit tegyük félre, és értsünk szót. Hiszen mindazzal, amit elmond, azzal, hogy a támogatásoknak a magyar mezőgazdaságot kell szolgálnia, a vidéken élőket kell szolgálnia, azzal mindnyájan egyetértünk. És arra kérem önt, hogy legyen kész arra, hogy meghallgatja azokat az érveket, amelyeket szeretnék önnek felsorolni. A támogatások döntő többsége normatív jellegű. Vagyis attól függ, hogy ki hány hektár mezőgazdasági területen termel, vagy hány állatot tart, és a szigorú szabályok egész sorát betartja-e vagy sem. Ezen jogcímek után kifizetett támogatások híven tükrözik az adott ország mezőgazdasági üzemszerkezetét, így nemcsak Magyarországét, hanem az EU minden országáét is.

Azt szeretném önnek mondani, és itt szeretnék egyetértést kicsikarni öntől, hogy ön egy pillanatról beszélt, de ha végighallgat engem, akkor meglátja azt, hogy minden egyes nappal, amellyel haladunk előre, azon százalékok, azon arányok, pontosan e kormányok által kidolgozott szabályozások alapján egyre inkább aprózódnak fel a nagybirtokok. Ugyanis nemcsak ez a kormány van a történelemben, hanem ennek elődei is voltak. És annak az elődeinek a döntését nekünk hozni kell magunkkal. Viszont ennek a kormánynak a döntései azok, amelyek segítik azt, hogy beszabályozzuk a maximum 300 hektárt, segíti azt, hogy beszabályozzuk, hogy 1200 hektár után nem lehet fizetni. Ezek mind-mind óriási intézkedések voltak, és erre, azt hiszem, minden képviselőtársunk büszke is lehet. Hiszen Magyarország az első olyan ország, aki a legszigorúbb döntéseket hozta ennek kapcsán. Nem vádolhat bennünket képviselőtársunk azzal, hogy mi ezen nagybirtokoknak a pártján lennénk, hanem pontosan azt tesszük mindennap, hogy hogyan tudjuk betartani, hogyan tudjuk elérni, hogy a bérleti idők lejártával egyre inkább a 300 hektáros területek alakuljanak ki, egyre kisebb területekké tudjuk lebontani a nagyokat.

És hogy itt mennyire igazam van, azt lehet látni, hogy ma már 58 százalék gazdaságilag a kisbirtokokhoz számít, és csak a többi tartozik a nagyhoz. Itt van, a KSH központi adatai szerint kimutatható, kedves képviselőtársam, tehát ezért szeretném önt arra kérni, hogy ne érzelmek vezéreljék, hanem szigorúan a tények, számok. És arra kérem, hogyha egy pontot is vizsgál, legalább azt ismerje el, hogy az előtte lévő folyamatok rosszabbodnak vagy javulnak. És arra kérem, hogy ahogy látja, törvényt hozunk, hiszen ön is megszavazta ezeket a törvényeket, és ön is parlamenti honatya, azt láthatja, hogy az elkövetkező idők, a jövőben is mennyire azt szolgálják majd, hogy hogyan lesznek a kisbirtokok támogatva, hogyan lesz egyre több ember, aki meg tud élni a magyar mezőgazdaságból, hogyan tudjuk szolgálni ezen támogatásokkal a vidék fejlődését, hogyan tudjuk az ottani vidéken élők megmaradását segíteni.

(16.00)

Hiszen minden egyes forint azt szolgálja, hogy az emberek ott maradhassanak, hogy dolgozzanak, és azt kell mondjam önnek, az állattenyésztés fejlődése, a kibocsátások növekedése, az elmúlt esztendők rekordtermései mind-mind azt igazolják, hogy rendeletileg, szabályilag a mezőgazdaság jó irányba tart, de vannak még olyan örökségeink, amelyeket szabályoznunk kell, amelyek a szabályozások következtében fognak majd kialakulni.

Arra kérem önt, hogy válaszomban azokat a folyamatokat, amelyek kedvezően mennek végbe a mezőgazdaságban, elismerni szíveskedjen, és fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai