Készült: 2024.04.27.18:34:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2012.06.06.), 432. felszólalás
Felszólaló Vágó Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:51


Felszólalások:  Előző  432  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VÁGÓ GÁBOR, az LMP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a rugalmasságát, elnök úr. A Lehet Más a Politika képviselői 2011 májusában körülbelül ötven népszavazási kérdést nyújtottak be. Célunk az volt, olvasva a Széll Kálmán-tervet, hogy fölhívjuk a figyelmet arra, hogy amennyiben Magyarország valóban rátér arra az útra, amit a Széll Kálmán-tervben fölrajzolt a kormány, végveszélybe kerül, hiszen hatalmas csorbulás érzékelhető a munkavállalói jogok területén, az oktatás területén olyan mértékű visszalépés tapasztalható, illetve most már ez így kézzelfogható, amely visszalépés egy negatív Klebelsberg Kunó-tervvel egyenértékű, emberek kiszorulnak az oktatásból, emberek elveszítik a jövőjüket, a munkavállalók viszont a biztonságot veszítik el. Az LMP úgy gondolja, hogy az oktatás egy nemzet felemelkedésének az alapja, a munkavállalói jogok biztosítása pedig a nemzet erejének a biztosítása is.

Nem tudtuk, hogy valójában mit is akar a kormány, hiszen akkoriban, 2011 májusában még a kormány se tudta pontosan, ezért adtunk be rengeteg kérdést, amely ötven kérdés közül csupán négy volt az, amely átment a jogi útvesztőn, de úgy gondoljuk, ez a négy kérdés is eléggé fajsúlyos ahhoz, hogy most itt a Magyar Országgyűlés döntsön úgy, hogy népszavazásra írja ki ezeket a kérdéseket.

Jobban szerettük volna valóban, hogy népszavazást lehessen kiírni az alkotmányról vagy az alaptörvényről, ahogy önök hívják.

(19.30)

Jobban szerettük volna azt, hogy az egykulcsos adóról lehessen népszavazást kiírni, de erről sajnos - az önök alaptörvénye szerint - nem lehet népszavazást kiírni. Viszont ha már a gyökérproblémákról nem lehet népszavazást kiírni, akkor a következményekről viszont véleményünk szerint kutya kötelessége az Országgyűlésnek kiírni a népszavazás azért, mert volt és van ma Magyarországon 135 ezer olyan ember, aki azt gondolja, hogy egy népszavazáson a népnek kell eldöntenie, hogy melyik úton akar elindulni az ország.

Ez az ország a kiszolgáltatottság útja-e, amelyre a Fidesz tereli a népet, vagy ez az ország a biztonságon és a tudáson alapuló utat választja-e? Azt gondolom, hogy nem a levelező tagozatos demokráciának a nemzeti konzultációnak csúfolt álkérdéseivel kell az embereket megkérdezni, hanem döntsön a nép. Döntsön a nép arról, hogy valóban a kiszolgáltatottság-e az, ami célravezető, valóban a tudatlanság-e az, ami célravezető, és ezt nem álságos módon, előre, manipulatív módon feltett tucatkérdésekkel levelezve kell eldönteni, hanem az urnákhoz járulva.

Itt fölmerült, hogy mennyibe is kerül a népszavazás. Ha összeadjuk az eddigi 3 plusz 1 - a nyugdíjas - nemzeti konzultációt, már meg is kapjuk a népszavazás összegét. Ha megnézzük, ha csak a felcsúti, illetve a debreceni stadion építési költségeit összeadjuk, már meg is kaptuk a népszavazás kiírásának összegét. Salamon képviselőtársam említette, hogy adófizetőnként körülbelül 2 ezer forint volna a népszavazás kiírása.

Én most azt mondom, hogy állampolgáronként 20 ezer forintba kerül nekünk az, hogy az oligarchák rabságában tengődik az ország. 20 ezer forintot költ a magyar állam állampolgáronként Simicska Lajos zsebeinek tömésére. Ha tízszer annyi pénzt megér ez önöknek, döntsenek úgy, hogy akkor nem a nép kezébe rakják a döntést, hanem dőljenek hátra, tisztelt fideszes képviselőtársaim, hogy önök már nem tudnak semmit tenni a state capture ellen, magyarul, az ellen, hogy a valódi döntéshozók nem itt ülnek a Parlamentben, hanem a valódi döntéshozók az oligarchák, önök csak végrehajtják az ő döntéseiket.

Ha önök nem így gondolják, akkor mondják azt, hogy döntsön a nép! Ne mutogassanak másokra! Itt van 135 ezer ember, aki bátor volt annyira, hogy kiállt, hiszen a népszavazási kampány során nemegyszer tapasztaltam azt, hogy emberek féltek aláírni, és jogosan féltek, hiszen volt olyan is, akinek az állami munkahelyén tiltották meg, hogy aláírja a népszavazási ívet.

Megtörték ezek az emberek a félelem falát, és azt mondják, hogy igenis döntsön a nép arról, hogy a kiszolgáltatottság útját akarja-e járni, vagy pedig a tudás és a szociális biztonság útját akarja-e járni. Úgy gondolom, hogy nem nagy ár az a 4,8 milliárd forint azért, hogy ezt a kérdést eldöntsük egyszer s mindenkorra. Hiszen önök 2010-ben a választási kampányban nem kérdezték meg az állampolgárokat arról, hogy valóban a kiszolgáltatottságba akartok-e menni - mert a Fidesz odaküldi őket.

Én azt mondom, hogy van most 135 ezer ember akarata, amely 135 ezer ember akaratával nem mehet szembe az Országgyűlés, ezért ki kell írni a népszavazást mind a négy kérdésben.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  432  Következő    Ülésnap adatai