Készült: 2024.04.28.19:38:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2012.06.06.), 424. felszólalás
Felszólaló Dr. Ipkovich György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:41


Felszólalások:  Előző  424  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. IPKOVICH GYÖRGY, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Szocialista Párt parlamenti frakciója támogatja mind a négy népszavazási kezdeményezés kiírását.

Külön beszélnék a munka törvénykönyvével kapcsolatos kérdésekről és az oktatásról. Először az oktatást venném szemügyre, de először is reagálnék képviselőtársam imént elhangzott mondatára, amely szerint a választópolgárok elutasították a kezdeményezést. A választópolgárok nem utasították el ezt a kezdeményezést, az önök által bevezetett új népszavazási rendszer nem tette lehetővé, hogy egy kisebb párt kellő számú aláírást gyűjtsön össze ebben a kérdésben. Ez az igazság, nem pedig az, amit ön állít, tisztelt képviselőtársaim, hogy elutasították az állampolgárok. Az állampolgárok ezt rendkívül fontosnak tartják, hiszen a munkaügy és az oktatásügy a legfontosabb kérdések közé tartozik, ami az állampolgárokat érinti.

Az oktatás tekintetében azzal indokolnám a frakcióm álláspontját, hogy egész Európában zajlik a vita a tankötelezettség 18 évre való felemelése tekintetében. A britek konzervatív kormánya most tervezi ennek a lépcsőnek a bevezetését. A másik ilyen indok, hogy a 16 évhez nem kapcsolódik képzési forma, tehát indokolt a 18 éves korhatár meghatározása, és hogy ez ne különböző jogszabály-alkotási trükkök játékszere legyen, indokoltnak tartjuk ebben a népszavazás elrendelését és pont tételét erre a kérdésre.

Miképpen pont ebből az okból tartjuk indokoltnak a munka törvénykönyvével kapcsolatos népszavazási kérdések elfogadását, illetve a népszavazás megtartását. A munka törvénykönyvének pontosan a mostani módosítási aktusa utal arra, hogy rendkívül képlékeny a munka törvénykönyvével kapcsolatos jogalkotói álláspont. Akkor, amikor a hatálybalépés előtt néhány héttel 127 oldalas módosító indítványt terjeszt be a munka törvénykönyvével kapcsolatban a kormány, indokoltnak tartjuk, hogy azok a sarkalatos kérdések, amelyeket ezek a népszavazási előterjesztések tartalmaznak, ne a tisztelt kormányzati többség kénye-kedvén, hanem a népszavazás döntésén múljanak. Így - úgy gondoljuk - a szabadság kiadására vonatozó álláspont, ami nem lehet érdektelen egyébként a választópolgárok számára, a bőrükön érzik az ezekkel kapcsolatos anomáliákat, illetve a próbaidő időtartamának meghatározása népszavazás tárgya legyen.

A próbaidő túlzott mértékben való meghatározása kiszolgáltatottá teszi a munkavállalót, ez nem érdekünk nekünk sem, az LMP-nek sem, meg úgy néz ki, hogy az ellenzéki pártoknak sem érdeke, ez a törvényalkotónak lehet érdeke, bizonytalanságban tartani a dolgozót. Bízzuk rá a választókra! Döntsék el ők, hogy akarnak-e bizonytalanságban leledzeni a próbaidő tekintetében, vagy pedig egy viszonylag szoros, promt időszakot hagynának erre a kérdésre, és véglegesítendő a saját sorsukat.

Nem szaporítva a szót: mind a négy kérdésben az a) változatot támogatjuk, tehát az elrendelését javasoljuk a tisztelt Országgyűlésnek a népszavazás megtartására. Az pedig, hogy ez pénzbe kerül, teljesen természetes kérdés, az önök által valamikor kezdődött népszavazás is pénzbe került, mégsem az volt az oka, hogy ne javasoltuk volna ennek a megtartását.

Kérem a tisztelt képviselőtársaim támogatását. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  424  Következő    Ülésnap adatai