Készült: 2024.09.21.15:19:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2012.06.06.), 288. felszólalás
Felszólaló Dr. Bárándy Gergely (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az összefüggés kedvéért különválasztom, és itt szólok én is ugyanerről a javaslatomról, amely tartalmilag megegyezik Salamon elnök úr javaslatával. Én is elhagyni javaslom az együtt élők közti lelki bántalmazás elnevezésű bűncselekményt. Nem ismételve elnök úr szavait, inkább kiegészíteni szeretném.

Képviselőtársaim, az MSZP egyébként mindig elkötelezett volt az iránt, hogy a családon belüli erőszakkal szemben fellépjünk. A mi kormányzásunk alatt került bevezetésre a zaklatás nevű törvényi tényállás, ami szintén jórészt ezt a célt tűzte ki. De úgy gondoljuk, egyetértve Salamon elnök úrral, hogy egyrészt szükségtelen ez a tényállás, másrészt pedig borzasztó rosszul van megfogalmazva. Gondoljanak csak bele, hogy milyen ilyen eseteket lehet találni. Valóban, egyrészt ha erőszakos magatartást tanúsít valaki, akkor az általában megvalósít más bűncselekményt.

A másik probléma ezzel, hogy még ha találunk is olyat, mert az erőszak és az erőszakos magatartás fogalma természetesen nem ugyanaz, erre a Legfelsőbb Bíróság kiadta, azt hiszem, a 91. számú kollégiumi véleményt, szóval ha még azt feltételezzük is, hogy lenne ilyen más, vagy nem feltétlenül ütközik más bűncselekménybe, akkor is gondolják el, hogy hogyan lehet ezzel a sértettnek lelki szenvedést okozni. Egy: a lelki szenvedés fogalma a büntetőjogban ismeretlen. Ki lehet alakítani az értelmezését, de egyelőre az. Kettő: egy erőszakos magatartással hogyan lehet úgy lelki szenvedést okozni, hogy mindeközben nem valósítok meg más bűncselekményt? Itt maximum egyre tudtam jutni: ha rendszeresen valaki a nem túl drága tányérokat vagdossa a földhöz, mert ez erőszakos magatartás, rendszeresnek is tekinthető, és ha nem éri el a rongálás bűncselekményi szintjét, akkor ez lehet.

Egyébként nehéz ilyet elkövetni, nem is beszélve arról, hogy még bizonyítani kellene itt az erőszakos magatartás (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és a lelki szenvedés közti okozati összefüggést. Hát, szóval nem javaslom ezt elfogadni.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  288  Következő    Ülésnap adatai