Készült: 2024.04.28.17:19:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

199. ülésnap (2012.06.06.), 184. felszólalás
Felszólaló Korondi Miklós (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORONDI MIKLÓS (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én a 177. és a 229. ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni. A 177. ajánlási pont a közlekedési bűncselekményeket érintő módosításokkal foglalkozik, illetve azokhoz terjesztettem be módosító javaslatot.

Mi tette indokolttá a közlekedés biztonsága elleni cselekmények differenciálását? Véleményem szerint több dolog is indokolttá tette a mai időszakban, hiszen ha csak a különböző fémlopásokra, vasúti kábelek eltulajdonítására vagy akár a vasúti felső vezetékek eltulajdonításának magas számára gondolok, vagy akár a közvagyont ért milliárdos károkra, balesetekre és különböző tömegszerencsétlenségekre, akkor valószínűleg kijelenthetjük, hogy indokolttá vált ennek a törvénynek a módosítása.

(13.50)

Ezen bűncselekmények közvetlen jogi tárgya a közlekedés biztonsága, ami magába foglalja a személy- és vagyonbiztonságot egyaránt, és másodlagos jogi tárgya pedig az emberi élet és a testi épség.

A kötöttpályás közlekedés biztonságának megsértése során fokozottan sérülnek ezek a jogtárgyak, illetve rendszeres gyakorisággal fordulnak elő. Ezért véleményem szerint indokolt megkülönböztetni a vasúti, illetve kötöttpályás területet a többi közlekedési ágtól, tehát a vízitől, a légitől és a közútitól, ugyanis ezek a különböző eltulajdonítások, amelyek óriási vagyoni kárt és szerencsétlenséget, balesetet okoznak, általában a kötöttpályás közlekedés területén fordulnak elő.

A többi fejezethez éppen ezért érdemi módosítást nem is nyújtottam be, csak a címében következne be változás. Mindenféleképpen szeretném, ha az államtitkár úr erre reagálna, mert nagyon fontos lenne kiemelni ezt a kötöttpályás vasúti közlekedést, a többitől elkülönítve, hisz szeretnénk elejét venni a különböző fémlopásoknak, színesfémlopásoknak, és természetesen ez a törvénymódosítás szorosan összefügg a majdan beterjesztendő fémtörvénnyel is. A kettő együtt talán megakadályozhatná ezeket a bűncselekményeket. A módosítással, eltérő súlyosságuk miatt, lehetővé válna a bűncselekmények megfelelő elbírálása, ezért ezzel párhuzamosan a büntetési tételek emelését is indokoltnak tartanám.

A 229. ajánlási pont a nemzeti jelképekkel foglalkozik. Tudjuk nagyon jól, hogy a nemzeti jelképeink közkincsnek minősülnek, mivel a nemzet egységét, szellemiségét és életét fejezik ki. Aki ezeket a jelképeket kigúnyolja, megalázza, az vétséget követ el.

A jelenlegi tényállás, amely védelemben részesíti Magyarország zászlaját, himnuszát és címerét is, a Jobbik véleménye szerint hiányos a címer elemeinek védelme nélkül. Címerünket egyedülálló jelképek alkotják, így többek között a vörössel és ezüsttel hétszer vágott mező, az aranykoronás hármas halom, a kettős kereszt és a Szent Korona. Ezek az elemek korábban önálló jelentéstartalommal bírtak, használatuk és jelentéstartalmuk is önálló volt. E jelképek sok esetben válnak célpontjává a magyarellenesség elemi gyűlöletének.

Az eljáró hatóságok, bíróságok számára sem minden esetben egyértelmű, hogy megvalósul-e a címer megsértése az egyes elemei ellen irányuló támadással, ezért sokszor eltérően értelmezik azt. Ezért a törvénymódosítási javaslattal elejét kívánjuk venni a szimbólumok elleni gyalázkodásnak és a lealacsonyító kifejezéseknek. Ezzel a kiegészítéssel, módosítással kerek egésszé és egyértelművé válna a tényállás.

Ezért kérem képviselőtársaimat, hogy a módosítási javaslatokat támogatni és majdan elfogadni szíveskedjenek. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  184  Következő    Ülésnap adatai