Készült: 2024.04.26.04:15:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 58. felszólalás
Felszólaló Dr. Illés Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:08


Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ILLÉS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Amikor arról beszélünk, hogy alaperőművet lehet-e helyettesíteni gázturbinás erőművel - ahogy elhangzott teljesen jogosan -, gazdasági kérdések merülnek fel. De abban a pillanatban, ha valami többe kerül, akkor a hatékonyság kérdése is felmerül, illetve az a kényszer, hogy törekedni kell a meglévő energiamennyiség hatékonyabb felhasználására. Ha nincs ez a kényszer, mert megvan az a mennyiségű energia, amely az eddigi gazdasági rendszert fenn tudja tartani, semmi nem hat abba az irányba, hogy kevesebb energiával ugyanazt a termékmennyiséget állítsuk elő, vagy ugyanazzal az energiával több terméket állítsunk elő.

A második: ahogy említettem sietve első hozzászólásom során, nincs a környezetvédelem területén jó megoldás, csak rossz és még rosszabb megoldás. Nyilvánvalóan a gázturbinás erőműveknek megvan az a környezetszennyező, levegőszennyező hatása, de ekkor sietve kell megjegyeznem azt is, hogy az atomerőműveknek ugyanúgy megvan a környezetszennyező hatása, ha másképpen nem, úgy, hogy a kis és közepes aktivitású hulladékok elhelyezése vagy a nagy aktivitású hulladékok elhelyezése komoly környezeti kockázatokat vet fel; illetve ezeket kiküszöbölendő nyilvánvalóan olyan beruházások kellenek, amely beruházások óriási összegeket emésztenek fel, miközben ha a probléma maga nem lenne, akkor a beruházási igény sem jelentkezne.

Természetszerűleg értem azt, hogy ha létrejön egyfajta technológia, és utána az a legjobb, hogy újból és újból bele kell pumpálni a pénzt, akkor az a nemzetgazdaság számára egyfajta kapacitáslekötést is jelent, de pont azt mondom a német példa kapcsán, hogy a gazdaság más területeire sokkal hatékonyabban lehet elhelyezni azt a pénzt, sokkal több munkahelyet teremt.

Ami meg a környezetszennyezést illeti, a Paksi Atomerőmű Vállalatból kijövő hűtővíz a Duna hőterhelését jelenti, és bárminek is tekintjük és esetleg azt mondjuk, hogy ez nem szennyezés, ez környezetvédelmi szempontból szennyezés.

Köszönöm szépen a szót.

 




Felszólalások:  Előző  58  Következő    Ülésnap adatai