Készült: 2024.05.10.21:05:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ahhoz, hogy a mezőgazdasági gazdálkodók hozzájuthassanak az uniós támogatásokhoz, hogy a magyar termékek is szabadon forgalmazhatók legyenek 25 ország piacain, rendkívül kiterjedt intézményfejlesztési és intézményátalakítási feladatokat kell végrehajtani a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak.

E munka közben egy kicsit úgy érezzük magunkat, mint az a maratonfutó, aki az ötnapos Bécs-Budapest maratonra csak két nap lemaradással, a harmadik nap indulhat el, de minden érintett településen szemrehányást kap a nézőktől, hogy ekkora lemaradása van, még csak itt tart. Az intézmények kiépítésére ugyanis öt esztendő állt rendelkezésre, és abból három esztendő eltelt úgy, hogy a feladatok 10 százaléka sem lett elvégezve; ebből következik, hogy a 90 százalékát az utolsó két évben kell elvégezni.

Az agrárintézmények felkészítésének két fontos területe van. Az egyik a kifizetéshez szükséges intézmények kiépítése, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatal felállítása, az ahhoz kapcsolódó informatikai rendszerek kifejlesztése, felépítése. Ez lényegében a magyar kifizető ügynökség lesz.

A másik fontos feladat az Európai Unióban horizontális intézkedésnek, horizontális szabályozásoknak nevezett előírások betartását szolgáló szervezetek felállítása és fejlesztése. Ez alatt értem az állategészségügy, az élelmiszer-biztonság, a növényegészségügy, a határforgalom biztonságát szolgáló intézmények felállítását.

Elmondhatom azt, hogy az alrendszerek fejlesztése tekintetében jelentős előrehaladás van, stabil pilléreket építettünk ki az elmúlt esztendőben. A kormány elfogadta az ügyfél-regisztrációs rendszert, ez a gazdák európai uniós jogszabályok szerinti regisztrációját, azonosítását teszi lehetővé. Ez a munka - örömmel jelenthetem - elindult, novemberben minden gazdálkodó meg fogja kapni azokat az űrlapokat, amelyek kitöltésével hozzájut ahhoz a tízjegyű azonosító számhoz, amelynek révén ezt követően folyamatosan igazolni és azonosítani tudja magát. Tehát a regisztrációt ezt követően nem kell minden évben megismételni.

Elkészült az egyik legnagyobb feladatot jelentő földhasználati azonosító rendszer, az úgynevezett MEPAR, fizikai blokkazonosító rendszer. Ez azt jelenti, hogy Magyarország teljes területét légi fényképezés alapján lefényképeztük, minden egyes természetes határokkal körülhatárolható fizikai blokkot megjelöltünk. Az országban (Felmutat egy térképet.) 300 ezer darab készült ebből a fizikai blokktérképből, ezeket a térképeket a gazdálkodók november második felében a településen elhelyezendő átnézeti térképek alapján tudják majd kiválasztani. Ezt követően tehát mi a tényleges földhasználatot fogjuk kérni és ellenőrizni, függetlenül attól, hogy kinek a tulajdonában áll, vagy az ingatlan-nyilvántartásban milyen helyrajzi szám alapján szerepel. Ez szükséges ahhoz, hogy a legnagyobb mértékű közvetlen támogatásokhoz a mezőgazdasági termelők hozzá tudjanak jutni.

Ezen túl az Európai Unióban szükséges az állat-nyilvántartási rendszerek megvalósítása is. Az állatok egyedi jelölése és tartózkodási helyének megjelölése nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az élelmiszer-biztonság feltételeit be tudjuk tartani. Meg kell tanulnunk azt, hogy az Európai Unióban egy idő után nemcsak az emberek mozgásához szükséges útlevél, hanem az állatok mozgásához is, tehát nem kell meglepődni, ha valaki majd szarvasmarha-, lóútlevéllel és más dokumentumokkal találkozik, mert ahhoz, hogy helyt tudjunk állni az Unióban, ezeknek a dokumentumoknak az elkészítése feltétlenül szükséges.

Az idő rövidsége miatt a horizontális intézkedések közül az élelmiszer-biztonsági hivatal felállítását emelném ki, és azokat a fejlesztéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy a schengeni határ mentén el tudjuk végezni ugyanazokat az ellenőrzéseket, amelyeket az Európai Unió országai jelenleg is végeznek. Ez biztosítja azt, hogy a magyar gazdálkodók a termékeiket szabadon tudják forgalmazni a 450 milliót számláló fogyasztói piacon.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai