Készült: 2024.09.23.07:43:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (2015.04.20.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:05


Felszólalások:   11-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A bejelentést értettem. A házszabály alapján fogok dönteni, és ezt az ülésnap végéig közölni fogom önökkel.

Folytatjuk a munkánkat. Tisztelettel felhívom a figyelmüket arra, hogy nagyobb higgadtsággal, mert még csak fél 12 van ‑ mi lesz fél 3-kor? (Zaj, közbeszólások.)

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bárándy Gergely képviselő úr, MSZP: „Az európai értékekről” címmel. Bárándy képviselő urat illeti a szó.

Parancsoljon!

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ahogy elnök úr is elmondta, jól tudjuk, hogy a holokauszt, a soá is csak kirekesztő szavakkal kezdődött, a zsidótörvényekkel folytatódott, és végül eljutott a tervszerű, az üzemszerű, a faji alapon történő népirtásig, amelyben sok százezer magyar honfitársunk és több millió európai polgártársunk vesztette életét a haláltáborokban. Amellett, hogy a legnagyobb tisztelettel fejet hajtunk az áldozatok és a túlélők előtt, amellett, hogy emléküket megőrizzük, álljuk el a közös tiltakozás és ellenállás erejével az ilyen jelenségekhez vezető út első lépéseit is!

Kövér László 2011-ben azt mondta: „Figyelmeztetnünk kell magunkat. Hétköznapi szegregációval, verbális erőszakkal is ráléphetünk arra az útra, amelyről olykor nem könnyű felismerni, hogy rossz irányba vezet, amelyről nehéz visszafordulni, és amely a múltban Auschwitzba vezetett. A kirekesztés és a jogfosztás nemcsak az egyént fenyegeti, hanem veszélyt jelent a társadalomra is, megfojtja, ellehetetleníti a demokráciát, szétszakítja a nemzetet.”

(11.30)

Tisztelt Országgyűlés! Nekünk nem elég emlékezni és megemlékezni. Aki csupán ezt teszi, a nemes gesztuson túl nem tett többet. Pedig lehet és kell. Nekünk, az Országgyűlés tagjainak kiemelten nagy felelősségünk van abban, hogy ilyen többet ne történhessen meg. Minden frakciónak és minden képviselőnek el kell döntenie, hogy közös európai értékeinket követi vagy szembefordul azokkal.

És igen, el kell döntenie, hogy valóban más pártot kell-e keresniük azoknak, akik az antiszemiták közé kívánnak csatlakozni, és nemcsak a szavak szintjén, hanem tettekkel bizonyíthatóan. Mert az a frakció, amelyik megtűr a soraiban egy olyan cudar frátert, aki a holokauszt áldozatait, a nyilasterror áldozatait megcsúfolva, megalázva a Duna-parti cipőkbe köp, és mindezt annyival elintézettnek tekinti, hogy az érintettet arra kötelezi, hogy vigyen a köpet tetejére egy szál virágot is, addig hiteltelen és álszent elhatárolódni az antiszemitáktól. Hiteltelen és álszent európai értékekre hivatkoznia.

Közös európai értékeink közül ugyanis a legfontosabbakat az emberi jogi charta tartalmazza, amely az elsők között említi a faji és vallási megkülönböztetés tilalmát, az emberi méltóság tiszteletét, a szabadságot és a kisebbségek védelmét. És ahogy a bölcs mondás tartja, cinkos, aki néma. Cinkos, aki ilyenkor csak lehajtja a fejét és sunnyog. Cinkos, aki nem mondja ki hangosan, hogy ilyet nem tűr el. Cinkos, aki nem kényszerít nyílt színvallásra minden politikai döntéshozót, hogy miként is vélekedik az annak idején közösen vállalt emberi és európai értékeinkről.

2013-ban Jakab István ülésvezető elnökként megemlékező gondolatai között a következő két mondatot is elmondta: „Európa etnikailag és kulturálisan is egyre színesebb földrész lesz. Az európai polgárok megtanulják elfogadni és tiszteletben tartani egymást. Ehhez jó alapot adnak közös európai értékeink, az európai jogok egyetemes rendszere, valamint a szeretet és az elfogadás értékrendje.” Alelnök úrnak igaza van. Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz tudatos értékválasztás és felelősségvállalás alapján történt. Azt, hogy ezeket az egyetemes emberi jogokat, azt, hogy közös európai értékeinket mindannyian tiszteletben tartjuk, időről időre deklarálni kell.

Nem elég azt mondani, hogy a csatlakozásunkkal egyszer már hitet tettünk ezek mellett, és az ma is él. Amikor az egyik párt képviselője kidobja az ablakon az ülésteremből az Európai Unió lobogóját, a kétharmados kormánypárt pedig ahelyett, hogy megbüntetné ezért, még csak vissza sem hozza oda, sőt megerősítésképpen még a Képviselői Irodaház homlokzatáról is száműzi az európai uniós zászlót, eredményessé téve ezzel az akciót, bizony van tennivalónk. Megjegyzem, ma van olyan parlamenti párt, amelyik még nem tett hitet soha az európai értékek mellett.

A XX. század történelmét elemezve látnunk kell, hogy amikor nem vették észre, hogy komolyabbá váló politikai erők elkezdtek ezektől eltérően gondolkodni és működni, tragédiába torkollt a folyamat. Kell egy közös alap, amit mindannyian tiszteletben tartunk. És bizony, ahogy említettem, kell hogy ezt deklaráljuk is. Ezért előterjesztettünk egy politikai nyilatkozatot az európai értékekről. Arra kérünk minden képviselőt, hogy tegyünk hitet közösen az abban foglaltak mellett ma és a jövőben is, újra és újra, hogy ami a haláltáborokban történt, ne ismétlődhessen meg soha, de soha. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kormány nevében Répássy Róbert államtitkár úr kíván reagálni.

Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Április 16-án emlékeztünk közösen a holokauszt magyarországi áldozataira. Ezen az emléknapon több politikai erő, politikai párt részt vett a megemlékezéseken, az Országgyűlés több tagja, a kormány tagjai részt vettek ezeken. Valóban hiányoztak onnan néhányan az Országgyűlés képviselői közül. Azt gondolom, helyénvaló, ha itt, az Országgyűlés falai között is megemlékezünk az április 16-ai emléknapról.

Képviselő úr azonban olyan megjegyzéseket tett, amelyek ennek a megemlékezésnek az egységét kicsit megbontják. Őszintén szólva, én arra gondoltam, itt az ideje annak, hogy a Magyar Szocialista Párt elhatárolódjon Szanyi Tibornak, az MSZP európai parlamenti képviselőjének vallásgyalázó megnyilvánulásától. Mint bizonyára emlékeznek rá ‑ és biztos, hogy emlékeznek, mert még egy közleményt is kiadott az MSZP ebben az ügyben ‑, Szanyi Tibor bibliás aktfotót posztolt a Facebook-oldalára, ezzel vallásgyalázást követett el. Ekkor az MSZP hivatalosan úgy reagált, hogy a tapolcai választásig nem akar foglalkozni az üggyel.

Nos, a tapolcai választásnak vége van. Amikor a Magyar Szocialista Párt képviselője az európai értékek védelme érdekében szót emelt a parlamentben, akkor arra gondoltunk néhányan, hogy elmondják a Magyar Szocialista Párt álláspontját az európai parlamenti képviselőjük tettéről. Mert valóban úgy van, ahogyan Bárándy Gergely mondta, a szavakkal kezdődtek a dolgok, és a szavak legalább olyan veszélyesek, mint a tettek. A szavak ebben az esetben is azt mutatják, hogy az MSZP egyik parlamenti képviselője nem tiszteli mások vallását. Ez pedig elfogadhatatlan.

Tehát mindezt együtt azért kellett hogy elmondjam, mert a Szocialista Párt előző felszólalásában a holokauszt magyarországi áldozatainak emléknapja mellett kiosztott még két pofont két másik parlamenti pártnak. Nem kellene erre reagálni, ha az MSZP a saját soraiban nem tűrné meg a vallásgyalázó képviselőket. Ezért kérem önöket, kérem önöket (Dr. Harangozó Tamás: Aláírjátok vagy nem írjátok alá?), nagyon kérem, hogy azoknak az európai értékeknek szellemében, amit ideidéztek, most már tegyenek valamit Szanyi Tiborral. Mert elfogadhatatlan, amiket tesz. (Dr. Harangozó Tamás: Nem szégyelled magad?) Gój motorosokat utaztat Brüsszelbe, Angela Merkel elleni tüntetésre hív fel, a székely zászló eltávolítását követeli a Parlamentről, és ez az utolsó tette, ez a vallásgyalázó tette tényleg mindennek az alja, hogy így mondjam. Azt gondolom, hogy ha önök az európai értékeket tisztelik, akkor Szanyi Tibornak nincs helye a közéletben. Azt nem tudom megítélni, hogy az Európai Parlamentben van-e helye, azt inkább ítéljék meg az Európai Parlament képviselői, de a magyar közéletben szerintem nincs helye ennek a képviselőnek. (Dr. Bárándy Gergely: A napirend előtti nem Szanyi Tiborról szólt! ‑ Dr. Harangozó Tamás: Szégyelld magad!)

Köszönöm szépen a lehetőséget, elnök úr. (Szór­vá­nyos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   11-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai