Készült: 2024.05.10.19:05:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

194. ülésnap (2009.03.09.), 34. felszólalás
Felszólaló Tóth József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:55


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH JÓZSEF (MSZP): Elnök asszony, köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! A biztonság talán legalapvetőbb és leginkább jogos igénye mindannyiunknak. Biztonságban szeretnénk látni családtagjainkat, gyermekeinket. Biztonságban akarjuk tudni értékeinket, vagyonunkat. (Zaj. - Az elnök csenget.) Biztonságban akarjuk használni a közintézményeket, a köztereket. Az államtól, a magyar rendőrségtől azt várjuk, hogy védje polgárait, hogy védjen meg bennünket és értékeinket. Attól várjuk ezt, akinek tényleges törvényi felhatalmazása és megfelelő eszközei is vannak erre. Ma sokan mégis elégedetlenek vagyunk a közbiztonsággal, az utóbbi években egyre inkább kiszolgáltatottnak érezzük magunkat, az egyébként javuló statisztikai adatok mellett is az emberek hétköznapi biztonságérzete romlott. Ellentmondás van a statisztikai adatok és a mindennapokban szerzett, a végeken megélt tapasztalások között, és nem jó, ha ez így van.

A közbiztonság romlása különösen az elmaradott térségekben, a nehezebb sorsú településeken erősödött fel, ahol a törvénytisztelő állampolgárok ma úgy érzik, a rendőrök nem védik meg őket, a helyi rendőrség nem tudja garantálni a biztonságukat. Van, ahol ez az elkeseredés már túlcsordult, és saját kézbe vették biztonságukat - lásd a közeli Kesznyéten településen -, vagy más önvédelmi közösséget vagy helyi rendőrséget tervezgetnek, és a polgármestereknek kell csitítgatnia az indulatokat és megfontoltabb cselekvésre kérnie az elkeseredetteket.

Választókörzetemben, Balmazújvárosban, Egyeken és Tiszacsegén, a polgári kistérség településein is rossz az emberek hangulata, és nem csak a világgazdasági válság miatt rossz. Valóban kevés a rendőr vidéken, kevés a kisvárosok közterületein, a falusi utcákon. Polgáron, a 12 fős rendőrőrsön, amely Tiszagyulaháza és Újtikos biztonságáért is felelős, jelenleg a nyolc fő közterületi szolgálattevőből csak három fő a ténylegesen betöltött létszám, mert korkedvezményes nyugdíjba mentek, vagy mert áthelyezték őket. Ugye nem kell bizonygatnom, hogy hogyan lehet szolgálatot szervezni Polgáron a fenti három fővel? Tudom, hogy a kormányzat komoly erőfeszítéseket tesz a közbiztonság megerősítése érdekében. Nemrégen azt mondta a miniszterelnök úr, hogy ha pénz kell, lesz pénz, ha több rendőr kell, lesz több rendőr.

Államtitkár úr, mikor várható történés a közbiztonság szempontjából veszélyeztetettnek mondott Hajdú-Bihar megyében? Mikor lesz több rendőr a Tisza-mente településein, Polgáron, Egyeken és Tiszacsegén? Mikor töltődik fel háromról legalább nyolc főre, a közterületen szolgáló rendőri állomány létszáma mikor lesz nyolc fő a polgári rendőrőrsön?

Várom válaszát. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai