Készült: 2024.04.26.10:31:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2008.11.06.), 135. felszólalás
Felszólaló Czerván György (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  135  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZERVÁN GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A vita, az általános vita vége felé közeledve úgy látom, hogy nem aratott túl nagy sikert a 2009. évi költségvetés előterjesztése. Persze most visszakérdezhetnék, hogy melyik - egyik sem. Hiszen az első verziót maga a kormány vonta vissza, a második verziót pedig már módosította azóta.

A Pénzügyminisztérium képviselője a mezőgazdasági bizottság ülésén úgy fogalmazott, hogy nem szokványos a helyzet. Bizony, nem szokványos, tisztelt képviselőtársaim, erre nem volt példa. Most én a formai és a tartalmi kérdésekkel nem foglalkozom, hiszen legalább harmincan foglalkoztak már ezzel a dologgal, de azt el szeretném mondani, hogy annak azért van valami diszkrét bája, hogy a kormány, a kormánypárti képviselők vagy Lendvai Ildikó enyhén hisztérikus vezérszónoklatában az ellenzék segítségét és megértését kéri, merthogy nagy a baj. Bizony, nagy a baj, pénzügyileg, gazdaságilag, strukturális szempontból, de amiről talán kevesebb szó esett, bizalmi szempontból is, vagy ha úgy tetszik, morálisan, és nemcsak a világválság miatt.

Már elnézést kérek, de ki mondta néhány éve, hogy nagy a jólét? Ki mondta azt, hogy minket irigyel egész Nyugat-Európa? És most leginkább Pakisztánnal emlegetnek egy lapon bennünket. Kik kormányoznak hat éve (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Most már hetedik!), most már hetedik éve? Ki mondta azt október 6-án itt a parlamentben egy ellenzéki felszólalásra, hogy Magyarországon nincsen gond, nincs pénzügyi válság? Bizonyára tudják, uraim.

De én tényleg megértő vagyok, és megértem a költségvetési előterjesztésben - mindegy, hogy melyik verzióban - azokat a legfontosabb agrárpolitikai törekvéseket, amelyeket három pontban foglaltak össze: az egészséges élelmiszer biztosítása a hazai és az exportpiacra, a vidéken élők jövedelembiztonságának, megélhetésének javítása, illetve az EU-támogatások maximális lehívása. Csak a gond ott van, hogy ezeknek a teljesítése az előterjesztésben nem jelenik meg. Hol jelenik meg a külkereskedelmi szerkezetünk struktúrájának a javítása, tehát az, hogy ne feldolgozatlan alapanyagokat szállítsunk ki, és magasan feldolgozott, magas hozzáadott értékű termékeket, például tejipari termékeket hozzunk be? Az Agrármarketing Centrum 200 millió forint körüli költségvetési támogatása, amelyből valamennyi milliót már le is vettek, ezt a kérdést nyilván nem fogja megoldani.

A vidéken élők jövedelmének a biztonsága, megélhetésének a biztosítása? Azon vitatkozunk, maga a kormánypárt is azon vitatkozik, hogy most 50 ezer vagy 100 ezer fő munkahelye fog-e majd megszűnni jövőre, a reálbéreknek, reáljövedelmeknek pedig a csökkenésére lehet számítani. És pontosan a múlt héten tárgyalt agrárjelentésből tudjuk azt, hogy az agrárjövedelmek az országos jövedelemátlagnak a háromnegyedét sem érik el.

(16.00)

És hol van az előírva, tisztelt kormánypárti képviselők, hogy amennyiben az uniós támogatások emelkednek, akkor a nemzeti támogatásnak csökkennie kell? Márpedig ebben a költségvetési előterjesztésben csökken abszolút mértékben is és arányait tekintve is.

S akkor nem beszéltem még a nemzeti támogatás egy fontos részéről, az úgynevezett top upról, a nemzeti kiegészítő részről. Emlékeznek arra, hogy 2003 decemberében Medgyessy Péter, Németh Imre és Kovács László - ugye ismerősek a nevek? - pezsgőt bontottak, hogy milyen sikeres diplomáciai eredményt értek el, hogy a magyar gazdák az uniós gazdák támogatásának a 25 százalékát meg fogják kapni? Igaz, hogy ez egy picit kevés, de nem baj, mert majd hazai költségvetési forrásból további 30 százalékot hozzátehetünk. Ráadásul erről még országgyűlési határozat is született, hogy biztosan teljesüljön. Nos, 2006 óta ez nem teljesül, 2006 óta 25 milliárd forinttal mindig megkurtítják a nemzeti kiegészítést.

Említettem, hogy az agrárgazdasági jelentést a múlt héten tárgyalta a parlament. Ebben az Agrárgazdasági Tanács tíz pontban javasolja, hogy min kellene változtatni a hazai agrárpolitikában. Hol jelenik meg a költségvetésben, hogy az állattenyésztés és a növénytermesztés megbomlott egyensúlya az állattenyésztés javára módosuljon? Hol jelenik meg a termelői szerveződések támogatása, a kutatás-fejlesztés? És sorolhatnám tovább.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az országnak szüksége van költségvetésre, de nem erre, hanem egy jó költségvetésre. Reménykedem abban, hogy a pénzügyi és gazdasági válságból mihamarabb sikerül kilábalnia az országnak, de nem ezzel a költségvetéssel. Ahhoz egy teljesen más koncepció kell. Ahhoz növekedési pályára kell állítani az országot, és a bizalmi tőkét vissza kell szerezni, ezt pedig csak egy új, előrehozott választással lehet megszerezni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  135  Következő    Ülésnap adatai