Készült: 2024.09.23.02:04:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2000.09.08.), 116. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba
Beosztás igazságügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, helyesebb, ha azon melegében reagálok a vitában elhangzottakra. Először is megköszönöm mindazon dicsérő szavakat a törvényjavaslatot előkészítő kitűnő munkatársaink nevében is, amelyekkel a felszólalók ezt a szerény munkát illették.

Az egyes képviselő urak felszólalásaival kapcsolatban kiemelném, hogy Serfőző András és Hack Péter képviselő urak is azt a kérdést vették górcső alá, hogy vajon miért nem a polgári törvénykönyv módosítása útján kerül sor az általuk is fontosnak tartott szerződéstípus kodifikálására. Nos, erre úgy gondolom, Font Sándor képviselő úr felszólalása teljes körű és szakmailag megalapozott választ adott, ezért tehát erre nem kívánnék ismétlésekbe bocsátkozva újólag kitérni.

Serfőző András képviselő úrnak azon vélekedését, amely szerint ő vitatta azt, hogy az ügynök a tipikusan kiszolgáltatott fél a gazdasági forgalomban - nos, ezt a véleményt pedig Hack Péter képviselő úr cáfolta, és az általa kifejtett érvekkel való teljes mértékű egyetértésemet kell ebben a körben leszögeznem. A képviselő úr sokkal árnyaltabban és mélyebben fejtette ki a társadalompolitikai hátteret, ha úgy tetszik, mint azt az expozémban jómagam tettem.

Serfőző képviselő úr az ügynökök által megkárosított személyek érdekeinek védelmét is felvetette. Ebben a körben a válaszom kettős. A törvényjavaslat 3. és 7. §-a is tartalmaz a megbízókkal szerződő harmadik felet védelmező szabályokat. Itt az indokolás megfelelő szöveges magyarázatot is tartalmaz, ezt a képviselő úr szíves figyelmébe ajánlom.

Egyebekben pedig az ügynökök által elkövetett visszaélésekkel szemben természetesen változatlanul védi a velük szerződő harmadik személyeket az ügynök maradéktalan kártérítési felelőssége, továbbá büntetőjogi és szabálysértési jogi felelőssége is.

A képviselő úr hiányolta az üzleti titok védelmére vonatkozó szabályokat. Itt a jogviszony másik oldalán álló, vagyis az ügynököt megbízó fél érdekeinek hatékonyabb védelmét kéri számon a törvényjavaslaton. Teljesen egyetértek a képviselő úr által elmondottakkal, de itt arra hívnám fel a figyelmet, hogy a versenytörvény - tehát a tisztességtelen piaci magatartás tilalmáról szóló törvény - 4. §-a egy abszolút szerkezetű védelmet biztosít az üzleti titok megsértésével szemben, ennek e törvényben való megismétlése éppen ezért szükségtelen és felesleges lett volna.

Áttérve Kékkői képviselő úr felszólalására, a pilótajátékkal kapcsolatos felvetésére csak azt kívánnám megjegyezni, hogy a bírói gyakorlat egyértelmű és következetes ebben a kérdésben. A pilótajátékra irányuló szerződések, amennyiben büntetőjogi szankció nem társul az adott tényálláshoz, akkor is a polgári törvénykönyv 200. §-ának (2) bekezdése szerint jó erkölcsbe ütköző szerződésnek minősülnek, és ekként a törvény erejénél fogva semmisek. Ebből következően a semmisség jogkövetkezményeinek levonása körében pedig a sérelmet szenvedett felek teljes körű preparációjának jogi szabályai is rendezettek.

 

 

(14.40)

 

Tisztelt Országgyűlés! Hack Péter képviselő úrnak a törvény egyes rendelkezéseihez tett megjegyzéseit - miután jelezte, hogy ott módosító javaslatokat fognak benyújtani - én most időkímélés okából nem kommentálnám, hiszen lesz erre módunk a részletes vita során is.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai