Készült: 2024.04.28.19:40:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

238. ülésnap (2017.09.18.), 294. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:15


Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Először is azt érdemes tisztázni, hogy a kormánypárt ezzel a döntéssel már sokadszorra bizonyította be azt, hogy nem érdekli a magyar emberek véleménye, hiszen azt egyikünk sem gondolja komolyan, hogy a Fidesz már évek óta támogatott volna egy ilyen javaslatot, csak valahogy sosem került sor arra, hogy ezt beépítsék a törvénybe és kodifikálják. Már rengetegszer módosították a Btk.-t, és ez például egy olyan téma, ami nem volt annyira fontos a kormánypártoknak, hogy beleírják a törvénybe.

Az egyértelmű, hogy a Fidesz csupán megijedt attól, hogy a Vágó Gábor által indított kezdeményezés valójában sikeres lehet, és néhány hétig vagy hónapig nem a Habony Árpád által kitalált tervek szerint zajlik majd a közbeszéd Magyarországon. Tehát teljesen egyértelmű, hogy a Fidesz számító módon bujkál és fél az emberek véleményétől, pontosan tudják, hogy a magyarok millióit zavarja az a lopás, amit évek óta nap mint nap kénytelenek a magyar emberek végignézni. Ezért osztottak és szoroztak, és arra jutottak, hogy sokkal kisebb kockázat önöknek átengedni ezt a törvényjavaslatot, mint azt hagyni, hogy a magyar emberek elmondják erről egy népszavazás útján a véleményüket.

S az is egyértelmű, hogy amúgy is bíznak a jól körülbástyázott ügyészség és a legfőbb ügyésznek a Fidesz szempontjából eddig is remek munkájában. Ha annyira fontos lenne a kormánypártoknak a korrupcióellenes küzdelem, akkor például kezdhetnék azzal, hogy lemondatják a legfőbb ügyészt, akiről tudjuk, hogy semmilyen érdemi ügyben nem indít a pártelkötelezettsége okán vizsgálatot. El kellene fogadni, hogy a népszavazás a népé, nem pedig a kormányé. Az pedig elfogadhatatlan, hogy rengeteg civil és ellenzéki kezdeményezést is már hol verőlegényekkel, hol pedig mindenféle jogi trükközésekkel megakadályoztak, miközben az látszik, hogy azt a referendumot, amit a kormány kezdeményez, teljesen természetesen keresztülverik a rendszeren.

Az LMP-nek teljesen világos az álláspontja a kérdésben. Az elmúlt években is minden egyes apró lépést támogatott az LMP, ami lebontja, nem pedig építi azt a korrupt hűbérúri rendszert, amit a Fidesz felépített, és természetesen a jövőben is támogatni fogunk minden olyan lépést, amely lebontja a korrupt rendszert. Ugyanakkor az LMP frakciója csak olyan verziót fog támogatni, ami a népszavazást kezdeményezők eredeti céljával egybeesik. Az egyértelmű, hogy nem bízunk, és az emberek sem bíznak a Fideszben, de parlamenti pártként nem hagyjuk, hogy jogi trükközésekkel kifacsarják a konkrét javaslatot. Azt is megígérhetjük, hogy szaván fogjuk fogni a Fideszt és annak új frakcióvezetőjét is.

(21.20)

Ugyanis ezen javaslat kapcsán azt mondták, hogy megvan a kormányban a támogatottsága, csak az ellenzéki javaslat hiányzik. Akkor ezt a támogatottságot egyébként olyan módon is tesztelni fogjuk, hogy egy komplex antikorrupciós csomagot fogunk benyújtani. Hiszen az elévülés kérdése egyébként rendkívül fontos és szimbolikus ügye is a korrupció elleni küzdelemnek, viszont az is teljesen egyértelmű, hogy a magyar társadalom egy komplex megoldást és érdemi garanciákat vár arra, hogy a korrupcióellenes küzdelem ténylegesen megvalósulhasson, nemcsak ezen az egy ponton, hanem átfogó módon.

Éppen ezért nemcsak hogy benyújtjuk az LMP antikorrupciós csomagján alapuló konkrét javaslatainkat, de ennek kapcsán egyeztetésre hívjuk a parlamenti pártokat is. Azt akarjuk, hogy a kormány ne tudja le ennyivel, és minden egyes javaslatunkra egy világos igent vagy egy világos nemet kelljen mondania, nemcsak az LMP-frakció számára természetesen, hanem a magyar emberek előtt. A korrupció elleni hatékonyabb fellépés érdekében ugyanis számtalan javaslatot nyújtott már be az LMP frakciója, és nagyon sok módosítást is. Ezeket a javaslatokat egyébként a kormánytöbbség kivétel nélkül mindig elutasította, pedig ezek aktualitása semmit sem változott.

Ha a korrupció elleni fellépés célját hét év elteltével végre valóban magáénak érzi a kormánytöbbség, akkor itt lesz az idő arra, hogy az LMP számtalan tárgybeli javaslatát is ugyanolyan viharos gyorsasággal fogadja el az Országgyűlés, mint ahogy a konkrét javaslat kapcsán teszi ezt. Elfogadhatóak végre például az offshore lovagok ellen a szavak és az alkotmányos deklarációk szintjén bátran fellépő, ám velük a közjavak magánvagyonná alakításában eddig serényen együttműködő kormánypártok részéről azok a konkrét javaslatok, amik egyébként az offshore vállalkozások költségvetési finanszírozásának tényleges megtiltását akarják elérni.

Hiszen a felfedhetetlen tulajdonosi hátterű és adót Magyarországon nem vagy csak alig fizető off­shore szervezetek a strómanok alkalmazása mellett ma a legfontosabb eszközei annak, hogy a politikai osztály hatalmon lévő tagjai saját hatalmukat és személyes anyagi jólétüket az adófizetők pénzéből építhessék. Ezért az LMP-frakció már többször benyújtotta és most ismét benyújtja az ilyen szervezetekkel való szerződéskötést következetesen tiltó javaslatait, valamint az offshore bűncselekmény nevű új büntető tényállást.

Szintén elutasította eddig a kormánytöbbség a 2010 óta következetesen javasolt kampányfinanszírozási reformot, valamint a burkolt pártfinanszírozás visszaszorítása érdekében a fizetett állami és önkormányzati, illetve a köztulajdonban álló gazdasági társaságok által megrendelt propaganda közzétételének teljes tilalmát, illetve ezen cégek egyéb médiavásárlásainak piaci versenykörülmények közé történő korlátozását.

A politikusok kötelező vagyonosodási vizsgálata is számtalanszor fennakadt már a kormánypártok önvédelmi rendszerén csakúgy, mint például a lobbimegkeresések és találkozások tényének és a lobbianyagoknak a nyilvánossá tétele, a közpénzből kötött szerződések teljes és azonnali, a szerződési érvényesség feltételét jelentő közzététele vagy éppen az uniós támogatásokkal és nemzeti vagyon hasznosítására vagy közfeladat ellátására vonatkozó szerződések megkötésére vonatkozó eljárások teljes nyilvánosságának megteremtése.

Gulyás Gergely figyelmébe ajánljuk a teljesség igénye nélkül a média- és sajtótermékek watchdog-funkciójának erősítésével kapcsolatos, szintén számtalanszor elutasított LMP-s javaslatot is, amely az oknyomozó riportokban feltárt cselekmények és mulasztások bizonyíthatóságának hivatalbóli ügyészségi vizsgálatát és ezek eredményéről a nyilvánosság rendszeres tájékoztatását írná elő.

Abból, hogy a Fidesz megfutamodott egy újabb népszavazási kezdeményezéstől, pontosan tudjuk, hogy félnek, mert érzik, hogy a magyar embereknek elegük van az intézményesített korrupcióból. Tehát azt javaslom én is a kormánypárti képviselőknek, hogy fogadják el az LMP-frakció antikorrupciós javaslatát. Ha nem így tesznek, akkor megint csak az válik nyilvánvalóvá az emberek számára, hogy félnek az ő véleményüktől.

Abban viszont biztosak lehetnek, hogy 2018 áprilisában el fogják mondani a magyar emberek a véleményüket arról az intézményesített korrupcióról, amit az elmúlt nyolc évben kiépített a kormány, és az emberek véget is fognak annak vetni. Köszönöm szépen, elnök úr. (Dr. Gyüre Csaba tapsol.)




Felszólalások:  Előző  294  Következő    Ülésnap adatai