Készült: 2024.04.26.07:31:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 119. felszólalás
Felszólaló Vincze László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:12


Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mindenki számára ismert, hogy a millennium alkalmából sok templom és egyházi műemlék került felújításra, de készültek új templomok is, amelyekhez az állam is segítséget nyújtott. Magyarságunkat, nemzetünket a kereszténység segítségével tudtuk megőrizni több mint ezer éven át. A vallást, a hitoktatást a szocializmus éveiben ellehetetlenítették. A rendszerváltás után azt hittük, hogy az iskolán belüli hitoktatás megoldódik. A hittanóra védelmére törvény született. Sajnos, a múlt rossz beidegződései még mindig kísértenek. A társadalom, a családok jelentős része igényli, hogy a történelmi egyházak zavartalanul végezhessék hitoktató munkájukat a tanulóifjúság széles körében. Ez jelentheti a múlt hagyományaiból építkező, a jövő nemzedék keresztény erkölcsön és etikán alapuló nevelését.

Az egyházi iskolákban a hitoktatás megoldott, de az önkormányzati iskolák esetében nehézségek adódnak, és hátrány a hittanárok és a hittanórára járó kisdiákok rovására. Néhány helyen fellelhető a hittanellenes szemlélet, melynek következtében a gyermeket kettős nevelési hatások érhetik. A kevés számú hittanár munkáját az órarendek kialakításakor segíteni kell, hiszen ők több településen is végzik munkájukat. Több helyen azonban nekik kell mindenkihez alkalmazkodni, rájuk szerveznek foglalkozásokat, szakköröket, vagy csak egyszerűen elviszik a gyerekeket más foglalkozásra, anélkül, hogy ezt egyeztetnék. Volt pedagógusként tudom, hogy egy órarend összeállítása nem könnyű feladat, de azt is tudom, hogy szerencsére a körzetemben több helyen is meg tudták oldani a hittanórák védettségét. A hittanórák beállítását a szülők, a diákok és a hittanárok igényeinek figyelembevételével kellene megvalósítani.

Kérdezem tehát államtitkár urat: mit tud tenni a minisztérium a hitoktatás helyzetének javítása érdekében az önkormányzati iskolákban?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Kisgazdapárt soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  119  Következő    Ülésnap adatai