Készült: 2024.04.29.20:48:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

217. ülésnap (2012.09.11.), 320-322. felszólalás
Felszólaló Novák Előd (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:58


Felszólalások:  Előző  320 - 322  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a szót. Mélyen tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetés általános vitájában szakpolitikusaink kifejtették a nemzeti ellenzék érveit, kritikáit, alternatív gazdaságpolitikai koncepcióit. Nem szeretném folytatni azt a műfajtévesztést, amit most az MSZP csinál, hiszen mi valóban benyújtottunk, én magam is 13 módosító javaslatot; most arról a 70 módosító javaslatról lehet vitázni, amely előttünk fekszik, és amely még ha stratégiai változást nem is eredményezhet, de legalább apró eredményeket mégis felmutathatna, például a nemzetpolitikai fordulat terén.

(20.20)

Puskás Imre képviselőtársam a civil szféráról beszélt, hát hadd hívjam fel a figyelmet megint a szavak és a tettek közti óriási különbségre. Hiszen itt van például a költségvetésben a kulturális, társadalmi civil és nonprofit szervezetek, szövetségek, testületek, egyesületek, bizottságok támogatása, nagyon hosszú költségvetési sor, az összeg annál fukarabb: 115 millió forint. Fukar, különösen annak tekintetében, hogy önmagában a Lakiteleki Népfőiskola - tudjuk jól, hogy Lezsák Sándorhoz köthető intézmény - 300 millió forintot kap. Már megint megkapja, ami neki jár, talán itt a politikai szövetség keretében, miközben a Magyar Népfőiskolai Társaság, a Magyar Népfőiskolai Kollégium, a Kalot Katolikus Népfőiskolai Mozgalom, az Örökség Népfőiskolai Szövetség - és még hosszasan sorolhatnám - semmit. Tehát nem a Jobbikhoz köthető Attila Király Népfőiskola mellett kardoskodnék, hanem úgy általában a népfőiskolai mozgalmak mellett, melyek közül megint, idén is egyedül a Lakiteleki Népfőiskola kap 300 milliót, és az összes többi népfőiskola - egyelőre nevesítés nélkül, ne is merjenek tiltakozni, mert akkor a miniszteri keretből sem kapnak majd, tehát nevesítés nélkül - pályázhat majd esetleg arra a 115 millió forintra, amely persze nemcsak a népfőiskolák számára, hanem minden egyéb civil szervezet, egyesület számára került meghatározásra, legalábbis ebben a költségvetési sorban. Azt gondolom, ez édeskevés, és rendkívül igaztalan, és már megint maguk felé hajlik a kezük akkor, amikor a Lakiteleki Népfőiskolának elképesztő 300 millió forintot biztosítanak, míg minden más, jó nevű magyarországi népfőiskolának egy fillért sem. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr, rengeteg ideje van a Fidesznek, bátran jelentkezzen be kettő percre, megkérem.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Én is köszönöm, elnök úr. Igyekszem jobb útra téríteni a kormánypárti képviselőket, hiszen itt van máris egy másik fájó pont - mindnyájunk számára fájó pont bizonyára -, hogy nem készülnek történelmi filmek Magyarországon. A közmédiumok számára tartom szükségesnek ezért egy céltámogatás előírását. Egy fillért nem vennék el sehonnan, csupán előírnám, hogy azt a 68 milliárd forintot, amit állami támogatásként biztosítunk a közmédiumok részére, ne a lovak közé a gyeplőt bedobva, azt mondjuk, hogy költsék, amire akarják. Láthattuk, hogy mire költötték, a nézhetetlen, minden várakozást is alulmúló nézettségű Marslakók című szappanoperára nem sajnáltak 2 milliárd forintot. No, hát én 2 milliárd forintot inkább a történelmi tematikájú fikciós filmek elkészítésének támogatására fordítanék. Nem nevezném meg a költségvetési sorban, nem fognám ilyen szorosra a gyeplőt, de azt mondanám, hogy az indokolásban azért néhány ötletet adhatnánk a közmédia részére, ha már nem jut eszébe magától, mondjuk, a dicsőséges pozsonyi csatáról vagy a Rongyos Gárdáról filmet forgatni.

Azt gondolom, az előző Orbán-kormány alatt is voltak jó kezdeményezések, gondoljunk csak, mondjuk, a Sacra Corona című filmre, mely kétszázvalahány-millió forintos állami támogatást kapott. Sőt, egyébként még a Horn-kormány alatt készült, mondjuk, a Honfoglalás című, szintén Koltay-film, melynek témaválasztása szintén jó, az állami támogatása már szűkös volt persze akkor is. Tehát azt gondolom, egy 2 milliárd forintot nem kellene sajnálnunk erre a témára. Örülnék, ha a számomra oly kedves, oly dicsőséges pozsonyi csata és a Rongyos Gárda - amelyekről nem lehet a történelmi tankönyvekből olvasni, amelyekről állami megemlékezések nincsenek, legfeljebb itt napirendi utáni jobbikos felszólalások -, tehát örülnék, ha ezekről készülne film, de azt gondolom, nem szabhatjuk meg. Adjunk egy kis szabadságot a köz médiumának, de nem úgy, hogy egy költségvetési sorral elintézzük a 68 milliárd forintot, miközben előbb a civil szervezeteknél 115 millió forint is külön sorként szerepel, vagy akár, amit nagyon fontosnak tartottak, Lezsák Sándor Lakiteleki Népfőiskola alapítványának 300 millió forintot.

Tehát 68 millió forint sorsát - különösen azok után a botrányok után, amit láthattunk - nem adhatjuk nemes egyszerűséggel a III/III-as Böröcz István kezébe, aki felügyeli és tulajdonképpen bábáskodik ezek fölött az állami pénzek fölött; közvetve Orbán Viktornak, közvetlenül Szalai Annamáriának köszönhetően egy III/III-as bábáskodik e fölött a hatalmas költségvetési tétel fölött, és ha nem hozunk egy ilyen céltámogatási előírást, akkor bizony továbbra sem fognak készülni történelmi filmek. Amikor ezt a szakbizottságban időről időre fölvetem, akkor mindig támogatásukról biztosítanak, amikor filmes meghallgatás van a szakmai szervezetekkel, akkor mindenki egyetért, csak amikor eljutunk a döntésig, akkor rendre azt látjuk, hogy leszavazzák ezt a javaslatot. Volt, hogy olyan indokkal, hogy az az 500 millió forint, amelyre Pörzse Sándor képviselőtársammal indítványt tettünk, az túl alacsony, abból nem lehet jó filmet forgatni, tanuljunk a Koltay-filmek alacsony költségvetésének hibájából. Ám legyen, itt van 2 milliárd forint céltámogatás a 68 milliárd forinton belül, egyedül ennyi megkötést szabnánk a közmédia számára, hogy erre kell költsön. Ha emellett még ki tudja, milyen tanácsadói pénzeket akar kifizetni, vagy Szijjártó Péternek akar egy lakosztályt berendezni, mondjuk, Az este című műsorban, mert hát köztudomásúlag már be is költözött a televízióba a Médiatanács statisztikái szerint, ám legyen, költse erre a közmédia, de azért történelmi filmekre is szükség lenne. Ezért bízunk a támogatásukban, itt a plenáris ülésen talán majd még megtehetik.

Végül hadd ejtsek szót két, mondhatnám alapítványról, két múzeumról egészen konkrétan. Az egyik az ország egyetlen Trianon Múzeuma Várpalotán van, ez az, amit a Jobbik Országgyűlésbe kerülése után javaslatunkra végül az első új kormánybeli költségvetési évben, 2011-ben támogatott a kormányzat, 50 millió forintból, mondjuk, legalább 45 millió forintot a megszorítások ellenére is kifizettek, viszont a következő évben, miután bebizonyították, hogy van ám itt nemzeti együttműködés rendszere, néhány ilyen módosító javaslatot elfogadtak, azóta megint hallani sem akarnak semmiféle jobbikos javaslat megfogadásáról, hallani sem akarnak semmiféle nemzetpolitikai fordulatról. Sorozatos tiltakozásunk hatására bár leszavazták az idei költségvetési évben a Trianon Múzeum állami támogatását - egy évig tartott, rövid, kérészéletűnek bizonyult ez az állami támogatás -, azonban a miniszteri keretből a legújabb információim szerint végül 25 millió forintot biztosítottak. L. Simon László államtitkár pedig a jövő évre is tett ígéreteket, azonban azt gondolom, hogy ezek az ígéretek nagyon változékonyak, és sokszor láttuk már - mint említettem, a 2011-es évben -, hogy még a költségvetési törvényben előírt 50 millió forintot sem fizették ki a megszorításokra való hivatkozással.

Tehát egy ilyen fontos nemzetpolitikai intézményt, mint az ország egyetlen Trianon Múzeuma, szerintem indokolt nevesíteni a költségvetési törvényben. Ha önök már korábban például a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségét is szükségesnek tartották a költségvetési törvénybe beemelni, akkor azt gondolom, egy Trianon Múzeum sokkal indokoltabb lenne. Itt a különböző milliárdos holokausztkutatások és 1947-es párizsi békeszerződésből eredő jóvátétel címén még milliárdok kifizetése mellett, azt gondolom, ez bőven elférhet, a magyarságnak ugyanis ez a legnagyobb tragédiája, és nem az úgynevezett holokauszt. Tehát a Trianon Múzeum állami támogatására tettünk indítványt, mely Várpalotán található, egy szerény 50 millió forintos támogatás magának a kastélynak a fenntartását és a kiállítás megújítását is segíthetné.

Végül pedig hadd ejtsek szót egy másik múzeum, az ország szintén egyetlen 1956-os Múzeumának állami támogatásáról is. Pongrátz Gergely '56-os közhasznú alapítványa, mely ezt üzemelteti, melyre vonatkozó módosító javaslatunk érdekes módon a kulturális bizottság elé nem került be ebben a nagy törvénygyárban, nem véleményezte a kulturális bizottság ezt a javaslatot. Talán nem olvasták el az indokolást - ahogy szokták - a benyújtók, pedig ha megnézik az indokolást, akkor ez nem egy emlékalapítvány, mint hát, hadd ne mondjak rosszabb példákat, hogy ki mindenkiről van ma emlékalapítvány címén állami támogatás felhasználva. Azonban a Pongrátz Gergelyről elnevezett közhasznú alapítvány egy múzeumot működtet, ezért a kulturális bizottság hatáskörébe is tartozott volna, de legalább itt ejtsünk arról néhány szót, hogy a Pongrátz Gergely által alapított, Kiskunmajsán található múzeum ma már egy ifjúsági táborral is kibővült. Rendkívül fontos lenne a múzeumnak részben a bővítése, elsősorban a modernizálása mondjuk a Terror Háza Múzeum vagy a Petőfi Irodalmi Múzeum mintájára, azt gondolom, sokkal multimédiásabb, modernebb megjelenés lenne szükséges, bemutatva, hogy nem egy avítt gondolat, amit a pesti srácok képviseltek, sőt ma is aktuálisak a követeléseik. Tehát ezért szükség lenne a zökkenőmentes működés biztosítása érdekében egy rendkívül szerény összegre, most éppen 50 millió forintot indítványoztunk, ennek az átcsoportosítására, hiszen például a tábort is téliesíteni lehetne a fűtéssel, mely biztosíthatná a programok számának növelését.

Maga a házelnök úr is tavaly - velem együtt egyébként, egy időpontban - látogatást tett a kiskunmajsai múzeumban, de nem elég a protokolláris megjelenés, nem elég a vállveregetés. Hogyha önök állami erőforrások felett gazdálkodnak, akkor azt gondolom, indokolt, hogy néhány tízmillió forintos, rendkívül szerény támogatást erre is biztosítsanak.

(20.30)

Persze Orbán Viktor már 2010. október 23-án meghirdette, hogy a fülkeforradalommal véget ért az '56-osok harca. Lehet, hogy Horn Gyula számára igen, őt ugye Orbán Viktor személyes közbenjárására közpénzből luxuskörülmények között ápolják és éltetik, azonban azt gondolom, hogy az '56-osok is, az igazi '56-osok - tehát lehet, hogy mondjuk, Horn Gyula is a maga nemében '56-os, de a szó nemesebb értelmében vett '56-osok, az igazi '56-osok is - megérdemelnének annyi megbecsülést, hogy az országban legalább egyetlenegy '56-os intézménynek állami támogatást biztosítsanak.

Tehát összefoglalva: azt gondolom, hogy a civil szervezeteknek, különösképpen a népfőiskoláknak - nemcsak a Lezsák Sándor érdekeltségébe tartozó lakitelki népfőiskolának, hanem az összes népfőiskolának - szükséges lenne állami támogatást, érdemi állami támogatást biztosítani. Szükséges volna történelmi filmekre is egy céltámogatást előírni, hogy készüljenek ez alatt a kormányzat alatt is - akár a közmédia gyártásában - magyar történelemről szóló akár izgalmas akciófilmek modern formában. Végül pedig az ország egyetlen Trianon Múzeumának és '56-os Múzeumának is indokolt lenne végre állami támogatást biztosítani, kiszámítható működésre lehetőséget adni. Ehhez kéri a Jobbik Magyarországért Mozgalom, a nemzeti ellenzék a kormánypártok támogatását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  320 - 322  Következő    Ülésnap adatai