Készült: 2024.04.28.21:11:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2008.11.05.), 114. felszólalás
Felszólaló Mohácsi József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:43


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MOHÁCSI JÓZSEF (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Parlament! Ezt a költségvetést a kényszerek következtében háromszor kellett átdolgozni, nem kis munkával, ami március óta folyik. Mindenkinek látnia kell, hogy a globális pénzügyi krízis teremtette ezt a kockázatot. A világon végigsöprő pénzügyi és gazdasági válság természetesen bennünket se került el.

Jó néhányan mondták, és nem győzzük hangsúlyozni, hogy ez az ország védelmének a költségvetése. Minden eszközt mozgósít, hogy erősítse a munkahelyek, a hazai vállalkozások, a forint, az emberek megtakarított pénzének a védelmét, valamint az elmúlt két évben megszenvedett és elért költségvetési egyensúly védelmét, a fenntartható nyugdíjrendszert. A ma reggeli hírekben lehetett hallani, hogy Amerikában, ahol elnökválasztás volt, összedőltek a nyugdíjpénztárak.

(14.20)

A lakosság 70 százaléka úgymond hitelproblémákkal küzd, de ez kevés vigasz számunkra; ők is meg fogják oldani, és bízom benne, hogy mi is.

A világválság hatásai nem álltak meg a határoknál, mint ahogy azt Pánczél képviselőtársam mondta, nem is ígérhetjük, hogy elkerül minket, mint ezt a mellékelt ábra mutatja, de azt igen, hogy a lehető legnagyobb védelmet adjuk majd, és hogy tudjuk enyhíteni a problémákat. Persze, ennek ára van, ezt az árat csak közösen - ezt aláhúzva mondjuk, és még nagyon sokan el fogjuk mondani - fizethetjük meg, de sokkal nagyobb árat fizetnénk, ha most semmit nem tennénk.

Az Önkormányzati Minisztériumon belül a turisztikai előirányzat kiadása a 2009. évi benyújtott törvényjavaslatban 6210 millió forint, ami szinte teljes egészében támogatást finanszíroz. Ez az előző évihez képest ugyan csökkenést mutat, azonban még 1245 millió forint megtalálható a minisztérium zárolt fejezeti egyensúlyi tartalékában, ami a nagyrendezvények támogatásának finanszírozását szolgálja. A zárolt fejezeti egyensúlyi tartalék a kormány döntésének megfelelően használható fel év közben, így összességében a kettőben együtt 7440 millió forint áll rendelkezésre a turisztika támogatására, és ez már önmagában növekedést jelent az előző évhez képest körülbelül 350 millió forinttal.

A turisztikai célelőirányzatot sem kerülte el a makrogazdasági hatások változása miatti csökkenés. Sajnos, ezért is tapasztalható néminemű változás, negatív irányú változás, azonban a programok továbbra is folytatódnak, a nemzetközi turisztikai marketing és a promóciós tevékenység szinten tartása és fejlesztése, a regionális rendezvények és nagyrendezvények támogatása. Ezen belül, mint minden évben, a Budapesti Tavaszi Fesztivál megrendezésre kerül, emellett szakmaspecifikus célok is előtérbe kerülnek, mint például az egészségturisztikai programok, az ökoturizmus. Természetesen ezek az állami, hazai források, de nem szabad megfeledkeznünk a XIX. fejezetben található uniós támogatásokról sem. Az uniós támogatások azonban nem csökkentek, hanem növekedtek, illetve szinten tartást mutattak, részleteiben az operatív programoknak a számai, támogatásai pedig az általános indokolásban, a mellékletben találhatók meg.

A turisztikai célelőirányzatra az eredetileg benyújtásra került költségvetési törvénytervezetben szereplő 7045,7 millió forint támogatási előirányzattal szemben több mint 12 százalékkal csökkentett nagyságú, azaz 6195 millió forint támogatási forrás kerül beállításra a költségvetési tervezetben. Ezáltal a 2009. évi turisztikai célelőirányzata a 2008. évi 7864,5 millió forint költségvetési keretnek csak mintegy 78 százalékos mértékét éri el.

A regionális turisztikai pályázatokra 2008-ban 1500 millió forintot, 2009-ben az eredeti költségvetési tervben 700 millió forintot terveztünk. Ezen pályázatok mellett a következő szakmai érvek szólnak: az európai uniós forrásokból az elmúlt években olyan turisztikai nagyberuházások valósultak meg, amelyek ugyan önálló vonzerővel bírtak, de egyidejűleg szükség van olyan kisebb kísérő projektekre, túlnyomóan rendezvényekre, amelyek szinergikus hatásuk révén tovább erősítették a fogadó terület vonzerejét.

Az Új Magyarország fejlesztési terv keretében meghirdetett turisztikai vonzerő-fejlesztési pályázatok nem adtak lehetőséget a kisebb költségvetésből megvalósítható, ugyanakkor a helyi sajátosságokhoz igazodó projektek támogatására.

A komplex fejlesztést szolgálnák a kilenc turisztikai régióban megvalósuló régiós pályázatok. A végleges turisztikai cél-előirányzati tervben forráshiány miatt nincs lehetőség régiós pályázatokra, így megszűnik annak a lehetősége, hogy a turisztikai célelőirányzatból támogatott regionális turisztikai projektek kiegészítsék a nagyobb attrakciófejlesztéseket, speciális jellegüknél fogva erősítsék a régióarculat kialakítását, növeljék a helyi turisztikai kínálatot, és hozzájáruljanak a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásához. Prioritást élvez ugyanakkor az önálló turisztikai attrakciót jelentő nagyrendezvények támogatása, valamint a hosszú távú kötelezettségként tekintendő Budapesti Tavaszi Fesztivál támogatása. Ez azt támasztja alá, hogy a visszatérően megrendezésre kerülő, turisztikai hatással bíró, országos és nemzetközi vonzerővel bíró nagyrendezvények, például a Savaria Történelmi Karnevál, a Zempléni Fesztivál, a Mesterségek Ünnepe, a Szegedi Szabadtéri Játékok - és folytathatnám - szélesítik a programkínálatot, és ezáltal elérhető a devizabevételek és a tartózkodási idő növelése.

A nemzeti turisztikai marketing- és promóciós tevékenységre fordítandó 5 milliárd forint forrásokban a bázishoz viszonyítva nem terveztünk, terveztek csökkenést, különös tekintettel arra, hogy ez a pénzügyi keret a tevékenység végrehajtásához szükséges forrás legalsó határát jelenti, figyelemmel a piaci tendenciákra, a konkurens országok offenzív marketingtevékenységére. Ezzel a forrással - az inflációt is számításba véve - várhatóan így is nehezen tartható a korábban elért pozíciónk az éleződő nemzetközi versenyben. A forrás reálértékét tovább ronthatja a devizaárfolyamok kedvezőtlen alakulása.

Megállapítható, hogy a turisztikai célelőirányzat 2009. évi költségvetési forrásainak már az eredeti tervezés szerinti, a 2008. bázisévhez képest 11 százalékos csökkenése következtében a turizmusstratégiából adódó feladatok egy része forráshiány miatt nem lett volna megvalósítható. A további 12 százalékos forráscsökkenés következtében pedig már számolni kell olyan negatív tendenciákkal, mint a vendégforgalom visszaesése vagy a devizabevételek csökkenése.

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a MotoGP és a Közép-európai Rally 2009. évi magyarországi megrendezésére költségeket tudjunk biztosítani. Fentiek figyelembevételével erre egyelőre nem látunk lehetőséget, de ezt nyilván át kell gondolni, és módosító indítványokkal kezelni kell.

Azt szeretném még kiemelni, hogy a tegnapi költségvetési vitában, amikor pró és kontra elhangzottak vélemények, és nagyon bízom benne, hogy a későbbiekben nem igazán ez lesz a tendencia, hisz folyamatosan csak a hazudozás, a tönkre tették, a mondjon le szerepelt; tegnap Kósa Lajos, Debrecen polgármestere... Ő tulajdonképpen, gondolom, úgy jön be a parlamentbe, hogy van egy állása mint polgármesternek, és van egy állása mint képviselő. Polgármesterként, azt kell mondjuk és azt kell mondjam, kiváló ember, hisz amit Debrecenben megvalósított, természetesen a munkatársaival és nyilván mindig az országot irányító kormánnyal, az nem semmi. A Főnix Sportcsarnok, a Kölcsey Művelődési Központ, a modern kiállítás helyszíne, a termálfürdő, és sorolhatnám, ez kiváló, ez ragyogó. De érdekes, hogy mint a kaméleon, amikor egy ilyen képviselőtársunk beül a parlamentbe, mintha nem is ő lenne, megváltozik, és minden eszközzel próbálja meggátolni, hogy ennek az országnak 2009-es költségvetése legyen.

Nagyon fájó egyébként, hogy Kiss Ferenc képviselőtársam, aki elmondta, hogy hogy is működik az, hogy egy városban, és nem is akármilyen városban, egy megyei jogú városban - és sajnálom, hogy elment Babák Mihály, Szarvas város polgármestere - igenis lehet együttműködni a fejlődésért, a jövőért, akkor ő azt kiabálja be, hogy kit érdekel. Engem érdekel Szarvas sorsa is, érdekel az ország összes városának, településének és falvának sorsa, és érdekel Magyarország sorsa, fejlődése is.

Az EU-parlamenttel kapcsolatosan sajnos, elnézést kérek, hogy ezt egypár szóval megemlítem: nem oly régen voltam kinn Brüsszelben, és egy nem baloldali, hanem jobboldali munkatárssal beszélgettem, meg akartam hívni egy teára, és azt mondta, hogy nem jöhet el teát inni velem, mert neki az úgymond meg van tiltva. (Ékes József közbeszól.) Szomorú, ez az összefogás jele. (Ékes József: Ilyen nincs, főleg Brüsszelben nincs!) A másik, amit el szeretnék mondani, hogy a ma reggeli lapokban olvastam, hogy Demján Sándor nyilatkozta: nincs más kiút, mint reformokra van szükség, azokra a reformokra, amelyeket szeretnénk megvalósítani, de ez csak együtt és közösen megy, mert akár a közigazgatási reform, akár az egészségügyi reform csak közösen megy.

Visszatérve egy pillanatra még a turizmusra, szeretnék önökkel megosztani egy rövid cikket, amely azt írja, például már azon háborgott a Fidesz, hogy az International Herald Tribune-ben úgymond fizetett kormányhirdetés jelent meg Magyarországról, amely valótlan, merthogy pozitív képet fest, a Fidesz pedig nem költené erre válság idején az adófizetők pénzét.

(14.30)

Mellékes, hogy kiderült, a kifogásolt hirdetés a Magyar Turizmus Zrt. külföldi imázskampányának része. Jellemző azonban a fideszes reakció. Miért akarjuk magunkról odakint egy sikeres ország képét sugallni? Miféle tisztességtelen kormányzati manipuláció ez megint? A végén még elhiszik rólunk Európában, hogy érdemes idelátogatni, márpedig egy felelős ellenzéki párt ezt nem tűrheti.

Tisztelt Képviselőtársaim! Még egyszer elmondanám - és a felelősség rajtunk van -: most a részérdeknél fontosabb a nemzeti érdek, a pártérdeknél a közösség felelőssége, a közös felelősség. A védelem érdekében nemzetközi együttműködés már létrejött az EU és az IMF részéről, habár ez is fájó. Nagyon köszönjük egyébként, és még Gyurcsány Ferenc meg is köszönte Orbán Viktornak, hogy közbenjárt a francia és a német elnöknél, hogy segítse ezt a helyzetet megoldani. Most a nemzeti összefogásnak kell létrejönnie, együtt képesek vagyunk túljutni a nehézségeken, és természetesen ezáltal ismét növekvő pályára állni.

A német, a lengyel parlament, ha az ország ügyéről van szó: Németországban nagykoalíció lett, itt ez természetesen csak álom, Lengyelországban pedig megoldják, és ha vitatkoznak is megoldják. Mi szeretnénk, hogyha tényleg átgondolná a tisztelt jobboldal és az ellenzéki párt azt, hogy Magyarországnak szüksége van költségvetésre, és tisztelettel kérem önöket, hogy ezt támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai