Készült: 2024.04.26.08:25:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2009.04.20.), 203. felszólalás
Felszólaló Balázs Péter
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALÁZS PÉTER külügyminiszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Vízum-képviseleti megállapodások kötése Magyarország nemzetközi kapcsolataiban ma még ritkaságszámba megy, azonban a schengeni övezet tagállamai között ez mindennapos gyakorlat. A vízum-képviseleti együttműködés célja a tagállamok erőforrásainak racionalizálása, továbbá ezáltal a területi lefedettség növelése, magyarul az, hogy minél több helyen lehessen felvenni a Magyar Köztársaság területére történő beutazásra jogosító vízumot.

Tekintettel arra, hogy a világ számos országában nem rendelkezünk vízumkiadásra feljogosított külképviselettel, érdekünkben áll együttműködni olyan tagállamokkal, amelyek ott is rendelkeznek képviselettel, ahol Magyarország nincs jelen. A képviseleti megállapodások minél szélesebb körben történő megkötését a közeljövőben bevezetendő biometrikus adatfelvétel is indokolja, minthogy ezzel személyes megjelenés jár együtt.

A miniszterelnök 28/2007. ME határozatával felhatalmazást adott arra, hogy képviseleti megállapodásokat kezdeményezzünk az Európai Unió, illetve a schengeni megállapodás államaival. A vízumkiadás átadásáról s átvételéről eddig 7 tagállammal kötöttünk megállapodást, ezek Ausztria, Szlovénia, Dánia, Svédország, Észtország, Lettország, Litvánia. A megállapodások alapján több állomáshelyen meg is indult a vízum-képviseleti együttműködés. Hazánk jelenleg 23 állomáshelyen látja el a 7 tagállam képviseletét. Magyarország nevében ugyanakkor 4 állam ad ki vízumot 17 állomáshelyen. A 4 állam, amelyeken keresztül magyar vízumot lehet igényelni: Ausztria, Szlovénia, Lettország és Litvánia.

A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló 2007. évi II. törvény 12. §-ának értelmében a vízumkiadás átadására, illetve átvételére eddig nemzetközi szerződés alapján került sor. A Magyar Köztársaság kormánya és a Németországi Szövetségi Köztársaság kormánya között az egymás nevében a vízumok kiadásában, valamint a biometrikus adatok gyűjtésében diplomáciai és konzuli képviseleteik útján történő kölcsönös eljárásról szóló megállapodást kihirdető törvényjavaslat 5. §-ában foglalt jogszabály-módosítás alapján egyszerűbb és hatékonyabb gyakorlat kialakítása válik lehetségessé.

Az új szabályozás azon a jogi konstrukción nyugszik, miszerint a schengeni joganyag részét képező közös konzuli utasítások vízumképviseletre vonatkozó része rendelkezik a közvetlen alkalmazandóság attribútumával, amelyből következően a vízumreprezentációs együttműködésre a jelenlegi rezsimnél egyszerűbb módon, közvetlenül, nemzetközi szerződések nélkül is lehetőség nyílik. A jelen előterjesztés-tervezetben bemutatott vízumkiadás, valamint a biometrikus adatok gyűjtése területén történő együttműködésről szóló megállapodások a Németországi Szövetségi Köztársasággal, valamint a Luxemburgi Nagyhercegséggel kívánják megteremteni az együttműködés rugalmas jogi kereteit.

Mi történik e megállapodások alapján? Luxemburggal az együttműködést Moldávia fővárosában, Chişinăuban fogjuk megkezdeni. Németország ugyanakkor 15 országban vállalná fel hazánk képviseletét. Csak azért mondom ezt a 15-öt, mert illusztrálja, hogy ilyen együttműködéssel milyen megtakarításokat érhetünk el, hiszen magyar vízum válik hozzáférhetővé a német konzulátuson keresztül a következő országokban: Madagaszkár, Botswana, Bahrein, Kamerun, Malawi, Zambia, Mozambik, Mianmar, Namíbia, Nepál, Ruanda, Srí Lanka, Szudán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán, 6 ázsiai és 9 afrikai ország.

Kérem a tisztelt Házat, hogy fogadja el a beterjesztett törvényjavaslatokat.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  203  Következő    Ülésnap adatai