Készült: 2024.09.20.03:36:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap, 67. felszólalás
Felszólaló Dr. Katona Tamás
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 4:11

Felszólalások:  <<  67  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KATONA TAMÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Igen tisztelt Képviselő Úr! Tulajdonképpen örömmel hallgattam az ön szavait, mert azért az elmúlt hetek vitái és a Fidesz kommunikációja után örömmel hallgattam, hogy milyen jelentős forrásokat kapott Magyarország az Európai Uniótól a múlt évben, és természetesen személyesen méltányolom azt is, tisztelt képviselő úr, hogy ön átvállalta Nógrádi képviselő úrtól ezt az interpellációt, és nem hozta őt olyan helyzetbe, hogy neki, aki állandóan azt mondta, hogy mi nettó befizetők voltunk tavaly, kelljen most elmondani, hogy milyen jelentős forrásokat kapott mégiscsak az ország az Európai Uniótól a tavalyi évben.

 

(14.50)

Egyébként ez valóban így volt, 2004-ben Magyarország az Európai Unió teljes jogú tagja lett, és ennek alapján jelentős forrásokhoz jutottunk.

Hargitai képviselő úr maga most úgy fogalmazott, hogy jelentősek ezek a pénzeszközök, de a kormány, úgymond, visszatartja ezeket. Úgy tűnik nekem, hogy a képviselő úr sajnálatos módon nincs tisztában a kifizetés jogszabályi előírásaival. Az első, amit tudni kell, hogy támogatási okirat alapján még nem lehetséges a támogatás kifizetése, a közösségi jogszabályok ezt még nem teszik lehetővé. Kifizetni akkor lehet egy összeget, ha először is a támogatási szerződés aláírásra került, másodszor pedig a támogatási szerződésben vállaltakat a kedvezményezettek teljesítették. Egyetlenegy olyan esetről sincs tudomásom, amelynél a folyósítás feltételei teljesültek, a kifizetésre mégsem került volna sor, vagyis megrövidítésről - ahogy ön fogalmazott - itt nincs szó. A szabályokról és az előírásokról van szó, amelyeket az érdekeltek egyébként szerencsére ismernek és elfogadnak.

A közösségi jogszabályok egyébként - erről is szeretném önt informálni, ha véletlenül nem tudná, de úgy tudom, hogy képviselőtársai a Kincstárban erről tájékoztatást kaptak, amit ezek szerint nem adtak tovább önnek - részletesen rendelkeznek a kamatok felhasználásáról is. A kamat a támogatási jogcímek döntő részénél a program céljának érdekében, a program finanszírozására használható fel, ezért nincs lehetőség arra, hogy ez a pénz, úgymond, a kormány számára kamatozzék, ahogyan azt képviselő úr az imént állította. Ugyanakkor persze vannak olyan ágazatok is, amelyeknél a magyar költségvetés megelőlegezi az európai uniós támogatásokat. Ilyenek például a mezőgazdasági termelőknek járó egységes területalapú támogatások és az úgynevezett piaci támogatások. Ezeket az Európai Unió több hónappal a kifizetést követően téríti meg. A költségvetésnek az előfinanszírozásból adódó kamatköltségeit az Európai Unió természetszerűen nem téríti meg. A kamatbevételek és a kamatkiadások egyenlege összességében tehát negatív, az államnak semmiféle pluszkamatbevétele nem keletkezik, ezért a képviselő úr által feltett kérdésnek nincs számszerű alapja.

Végül külön is szeretném hangsúlyozni, hogy a kormány kiemelt célja a vállalkozások versenyképességének növelése. Az Unió által biztosított források hatékony és gyors felhasználása többek között ezt a célt szolgálja, ezért a kormány minden lehetséges eszközzel azt támogatja, hogy a beérkező uniós pénzek minél előbb eljussanak a jogos kedvezményezettekhez.

Köszönöm szépen a figyelmet, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

Felszólalások:  <<  67  >>    Ülésnap adatai