Készült: 2024.05.14.11:54:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2016.06.07.),  70-83. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba vétel
Felszólalás ideje 20:49


Felszólalások:   50-69   70-83   84-97      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom önöket, hogy a határozathozatalra a hétfői ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Most előterjesztések tárgysorozatba-vételi kérelmének tárgyalása következik.

Szelényi Zsuzsanna független képviselő asszony és a támogató képviselők azt indítványozták, hogy az Országgyűlés döntsön az országgyűlési képviselők választásának demokratikusabbá tételéről szóló T/10347. számú törvényjavaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt az Igazságügyi bizottság elutasította.

Tisztelt Országgyűlés! Először megadom a szót az előterjesztőnek, 5 perces időkeretben. Szelényi Zsuzsanna képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon, képviselő asszony!

SZELÉNYI ZSUZSANNA (független): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! A mai nap, amikor egy óra leforgása alatt egy fél tucat kétharmados törvényt zsipsz-zsupsz, elfogadott ez a törvényhozás, ebből is látszik, miközben, ugye, ma, június 7-én azért nem gondolnánk azt, hogy feltétlenül alkotmányozó súlyú dolgokra van szükség itt ma Magyarországon, ez is azt mutatja, hogy ez a Ház nem optimális módon működik. Azt mutatja, hogy ebben az országban egy olyan túlhatalom működik, amire Magyarországnak nincs szüksége, amely bármit, bármikor megtehet. Nem jól működik Magyarország demokratikus rendszere.

Sok lehetőség van arra, és nyilvánvalóan előbb-utóbb sor fog arra kerülni, hogy ezen érdemben változtatni lehessen, mindenképpen a választási törvény egy olyan eleme a magyar demokratikus rendszernek, ami hozzájárul ahhoz, hogy alapvetően egy torz, igazságtalan, elképesztő visszaélésekre lehetőséget adó politikai hatalom épüljön fel Magyarországon. A választási törvény jelentős reformjára korábban javaslatot tett az Együtt képviselő-testülete, illetve az Együtt politikusai, amit nem fogadott el ez a Ház, amelyben alapvetően egy arányos választási rendszer kidolgozására szólítottuk fel a Magyar Országgyűlést.

A most előttünk lévő javaslat, amit beterjesztünk, egy szolidabb, visszafogottabb ambícióval rendelkezik, és olyan megoldásokat javasol elsősorban, amelyek nagyon nyilvánvaló módon problémásak a magyar választási törvényben, illetve elemi igazságtalanságokat próbálunk korrigálni. Mindenekelőtt elővettük az EBESZ magyarországi választási megfigyelő delegációjának két évvel ezelőtti riportját. Alaposan áttanulmányoztuk, és azokat a javaslatokat, amelyeket ők javasoltak a magyar választási törvény visszaéléseinek elkerülésére, törvénybe iktattuk. (Sic!)

Mik ezek a javaslatok? A tisztességes választásokhoz szükség van arra Magyarországon, hogy egyenlőek legyenek, egyenlő jogosítványokkal rendelkezzenek a választópolgárok. Elfogadhatatlan, hogy külföldön élő vagy tartózkodó magyar állampolgárok más módon szavaznak, és ebbéli jogosítványaik látványosan különbözőek. Teljesen tarthatatlan, hogy Magyarországon többes ajánlás lehetséges, amit nyilvánvalóan semmi nem indokol, viszont elképesztő mennyiségű visszaélésre ad okot. Nagyon problémásnak tartjuk, ahogy az EBESZ delegációja is ezt tette, az egyéni választókerületek rendszerét. Azt javasoljuk a törvényjavaslatunkban, hogy független szakértők javaslata alapján húzzuk újra a választókörzetek határait.

Azt is javasoljuk, hogy a győzteskom­penzá­ció­nak ezt a ma létező formáját mindenképpen töröljük el, mert rendkívül torz és igazságtalan rendszert hoz létre. Nagyon problémásak a választási kampány hirdetési helyzetei, nevezetesen a hozzáférés az állami, illetve a közmédiumokhoz, ezek árszabása miatt. Javasoljuk, hogy ezekhez mindenképpen hozzányúljunk. Valamint javasoljuk azt, hogy legyen minden kampányszámla nyilvános. Hihetetlen pénzeket költenek el politikusok és politikai pártok ma Magyarországon is kampányolásra, aminek sehol semmiféle nyoma végső soron nem keletkezik. Valamint nagyon problémásnak tartjuk azt, hogy álcivil szervezetek jelentős állami támogatásból módosítják, befolyásolják, torzítják a szabad versenyt a tisztességes pártok között. A tisztességes választás elveit javasoljuk ebben a törvényjavaslatban megvalósítani.

Emellett pedig szeretnénk elérni, hogy a magyar parlamentben a jelenleginél sokkal több nő legyen. Úgy gondoljuk, ez egy társadalmi igazságossági kérdés, és egyébként a választópolgárok 70 százaléka igényelné azt, hogy Magyarországon a lakosságnak, a választóknak megfelelően sokkal több nő vegyen részt a parlamenti munkában.

Ahogy a sportolóknál 1924 óta, amikor nem volt a magyar olimpiai delegációban nő, ahhoz képest ma a sportolók majdnem fele nőkből áll, mindez nem történt meg a politika világában. Magyarországon 10 százaléknál kevesebb nő vesz részt a politikában, és ez mindenekelőtt azon múlik, hogy a magyarországi pártok egyszerűen nem foglalkoznak azzal, hogy nőket helyzetbe hozzanak a politikában. A kvóta alapvetően ezt a hihetetlen hátrányt próbálja meg kiküszöbölni. Kérem, hogy a javaslatomat támogassák. Köszönöm szépen. (Szórványos taps a függetlenek és a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő kétperces időkeretben, valamint az elsőnek jelentkező független képviselő szintén kétperces időkeretben ismertetheti álláspontját. Elsőnek a Fidesz képviselőcsoportjából Répássy Róbert képviselő úrnak adok szót. Parancsoljon!

DR. RÉPÁSSY RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Igazságügyi bizottság többségi álláspontja szerint, amely alapján elutasította a képviselő asszony indítványának tárgysorozatba vételét, a jelenleg hatályos választójogi törvény demokratikusabb és igazságosabb, mint a korábban hatályos választójogi törvény. 2010-ben a jelenlegi kormánypártok a korábbi választási törvény alapján kétharmados többséget szereztek, és 2014-ben is, az új választási törvény alapján is kétharmados többséget szereztek, miközben 2010-ben 176 egyéni választókerületből összesen 2-ben tudott ellenzéki képviselő nyerni, az új választójogi törvényben 106 egyéni választókerületből pedig 10 egyéni választókerületben nyertek ellenzéki pártok. (Nagy zaj az ellenzéki padsorokban.)

Mi lehetne demokratikusabb és igazságosabb, mint hogy az ellenzéki pártok több egyéni választókerületet tudtak megszerezni az új választójogi rendszerben, mint a korábbiban, miközben a kormánypártok parlamenti aránya nem változott? Tehát ebből is látszik, hogy nem a választójogi törvény miatt szereztek a kormánypártok kétharmados többséget, hiszen mind a két választójogi rendszerben kétharmados többséget szereztek. És nem a választójogi törvény miatt, hanem a választók szabad akaratából kerültek többségbe és ellenzékbe a jelenlegi pártok.

Ami pedig a választójogi törvény vagy a választási eljárás egyéb technikáit illeti, például a külképviseleteken való szavazás évtizedek óta változatlan szabályait rögzíti a jelenleg hatályos választójogi törvény is. Tehát a külképviseleteken pontosan ugyan­úgy lehet szavazni ma, ahogyan korábban szavaztak a választópolgárok. (Dúró Dóra: Kicsit többen élnek külföldön.) Ezért nem támogatta az Igazságügyi bizottság többsége a javaslatot.

(15.20)

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! Először megköszönöm képviselő úr felszólalását, aztán arra kérem képviselőtársaimat, hogy a két perc keretéig a függetleneknek is van lehetősége bejelentkezni, egyelőre senki nem jelentkezett be tőlük. Most Gyüre Csaba képviselő úr következik, a Jobbik képviselőcsoportjából. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Két perc alatt rettenetesen nehéz erről beszélni, főleg hogy Répássy képviselőtársam itt nagyon felborzolta a kedélyeket, és a két perc arra nem lenne elég, hogy erre válaszoljak, de egyszerűen nevetséges, hogy azért, mert több ellenzéki képviselő került be egyéni mandátumban mostanáig, ezt bizonyítaná, hogy ettől demokratikusabb a rendszer. Gyurcsány Ferenc rendezte a 2010-es választást önöknek, hogy a Fidesz gyakorlatilag mindent vitt az egyéni választókerületekben, de ez teljesen más téma.

Egy biztos, leszögezhetjük, hogy ez a választási törvény, ami van, rossz, teljesen és tökéletesen rossz. Miért rossz? Azért rossz, mert az ország 56 százaléka 2014-ben kormányváltást akart, ehhez képest kétharmaddal győzött a Fidesz-KDNP. Magyarázza meg valaki nekem, hogy ha bőven több mint a fele az országnak kormányváltást akar, hogy nyerhet az a párt!? Egyértelmű, hogy egy teljesen aránytalan rendszerről beszélünk, amely tökéletesen túlkompenzálja a győztest mindenféle módon. Itt a töredékszavazatok kérdése, egyszerűen nevetséges, a győztes mindent visz, nevetséges; az, hogy a külföldön dolgozókat, akik itt, Magyarországon rendelkeznek állandó lakcímmel, őket kizárják a választásból, és a magyaroknak sok százezres tömege van kizárva. Persze, elmehet a tőle 800 kilométerre lévő nagykövetségre és szavazhat, beállhat a sorba reggel 6-kor, és talán éjfél után sorra kerülhetne. Ha mindenki elmenne, százezrek mennének el, mondjuk, Angliában, Londonban a magyar nagykövetségre. Egyszerűen elképesztő, technikailag és minden formában kivitelezhetetlen!

Egyet leszögezhetünk, hogy önök rengeteg embert ki akartak zárni, azokat, akikről önök nagyon jól tudják, hogy nem önökre fognak szavazni, mert önök voltak, akik kikényszerítették őket, hogy nem tudnak Magyarországon dolgozni, és 1000-1500 kilométerre kell lenniük a saját hazájuktól. Egy biztos, hogy ezen változtatni kell. Hogy ily módon kell-e változtatni, az már kérdéses, nagyon sok dologban egyetértünk, ami ebben a törvényjavaslatban szerepel, természetesen nem azt gondoljuk, hogy a kvótákkal, női kvótával, férfikvótával lehet megoldani azt a kérdést, hogy minél szélesebb rétege a társadalomnak képviselve legyen. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az LMP képviselőcsoportjából Schiffer András frakcióvezető úr következik. Parancsoljon!

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az LMP frakciója a tárgysorozatba vételt támogatja annak ellenére, hogy természetesen vannak itt olyan elemek, amikkel nem értünk egyet, vitatkozunk, viszont a felvetett problémák a jelenlegi választójogi rendszerrel kapcsolatban valósak. Ilyen például az, amire törekszik a javaslat, hogy a töredékszavazatokkal kapcsolatos rendszer megváltozzon, megszűnjön a túlkompenzálás, megszűnjön „a győztes mindent visz” elve, mert bármit mond Répássy képviselőtársam, ez bizony torzítja a választói akaratot.

Fontos eleme a törvényjavaslatnak a nemi kvóta érvényesítése, egész egyszerűen azért, mert amíg évszázados beidegződések nem egyszerűen hátrányba szorítják a nőket, hanem hogy úgy mondjam, föl se idézik egyébként a szándékát nagyon sok tehetséges, kompetenciával rendelkező nőben arra, hogy a közéletben részt vegyen, bizony, ezek a, ha úgy tetszik, durva jogi eszközök segíthetnek abban, hogy ezek a sokszor évszázados gátak leomoljanak.

Szeretnék arról is szólni, hogy fontos eleme a javaslatnak továbbá az, amikor lehetővé akarja tenni, hogy bizony azok, akik az Orbán-rezsim elől menekültek külföldre, gazdasági bevándorlók ma Nagy-Britanniában, Németországban vagy éppen az Egyesült Államokban, egyenlően velünk, akik itt vagyunk, élhessenek a választójogukkal. Szeretném felhívni Répássy képviselőtársam figyelmét arra, hogy például pár héttel ezelőtt volt Ausztriában egy elnökválasztás, ahol a zöldpárt nyert, ott a választópolgárok sok esetben elektronikusan adták le a szavazatukat külföldről. Tehát csak azt tudom mondani, egy kis akarat kellene ahhoz, hogy a kivándorlók százezrei is tudjanak korrekt módon szavazni. Igaz, ez a szándék a Fideszben nincs meg, hiszen ezek az emberek éppen a Fidesz elől menekültek külföldre.

Ami pedig a politikai reklámokat illeti, egyetértünk a javaslat irányával, de a megoldás az lenne, ha az LMP követelésének megfelelően (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a kormányzati propagandát egyszer s mindenkorra megtiltanánk, és egy fillért nem adnánk a mindenkori kormánynak politikai propagandára. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető úr. Az MSZP képviselőcsoportjából Bárándy Gergely képviselő úr következik. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném megkérdezni, hogy milyen az a választási rendszer, ahol az ellenzéki pártok több szavazatot kapnak a választópolgároktól, mint a mostani kormánypártok, mégis a mostani kormánypártok kétharmaddal nyerik meg a választást. Azt gondolom, hogy ez az, ami tarthatatlan, torz rendszer, és többek között erre mondja az EBESZ szakértő csapata, hogy nem volt fair a választás.

Tisztelt Képviselőtársaim! Milyen az a választási rendszer, ahol civilbe öltözött fideszesek tudják elvégezni a kormány helyett a piszkos munkát közpénzen, és ez nem számít bele a kampány költségvetésébe a kormánypártoknak? Milyen az a választási rendszer és milyen az a kormány, ahol az önök által megválasztott, egyébként országos választási bizottsági elnök ajánlásait sem hajlandók megfogadni? Patyi András egyébként többször elmondta, hogy a többes ajánlás rendszerét meg kell szüntetni, mert visszaélésekre ad okot.

Tudja, képviselőtársam, Répássy képviselő úr, a külföldi szavazás szabályai valóban korábban is így néztek ki, csak ezt nem arra találták ki, hogy a Fidesz-kormány több százezer, egyébként munkavállalót és magyar embert űz külföldre azzal a politikával, amit folytat, mert ez a rengeteg ember nem fog tudni szavazni a külképviseleteken, és egyébként ugyanezt meg nem követelik meg, mondjuk, a határon túl élő magyaroktól. Ezt a disszonanciát, én azt gondolom, hogy ideje volna végre megszüntetni.

Persze, a győzteskompenzációról is szólhatunk, a választókerületi határok meghúzásáról is, ezek mind-mind olyan elemek, amelyek igazságtalanná, torzzá és tarthatatlanná teszik a mostani választási rendszert; egynek tud megfelelni, egyetlen elvnek, a „csak a Fidesz” elvének. Éppen ezért mi minden olyan javaslatot, ami arányosabbá teszi ezt a mostani torz és tarthatatlan választási rendszert, támogatunk, így az előttünk fekvőt is. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Vadai Ágnes képviselő asszony következik. Parancsoljon, képviselő asszony!

DR. VADAI ÁGNES (független): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A Demokratikus Koalíció támogatni fogja ennek a javaslatnak a tárgysorozatba vételét több ok miatt is, most kettőt szeretnék kiemelni. Egyrészt képviselőtársaim is beszéltek már arról, hogy százezres, ha nem, lassan milliós azoknak a létszáma, akik az Orbán-rezsim elől menekültek egy jobb élet reményében, s akik számára a jelenlegi választási törvény megnehezíti azt, hogy éljenek alapvető demokratikus jogukkal, ezáltal elidegenítve őket saját hazájuktól, hiszen ha a saját hazájuk sorsát nem tudják alakítani, akkor előbb-utóbb nemcsak munkát, nemcsak foglalkozást fognak váltani, hanem hazát is, és ez óriási veszteség lesz Magyarország számára. Éppen ezért ebben az ügyben feltétlenül lépni kell, már csak azért is, mert azt gondoljuk, hogy valamennyi magyar állampolgár, éljen bár éppen Londonban vagy éppen valamelyik környező országban, ugyanolyan joggal kell hogy rendelkezzen, és ugyanolyan lehetőséggel kell hogy rendelkezzen a szavazás tekintetében.

A másik téma, amiről nagyon sokat beszéltünk és ebben a Demokratikus Koalíció programja nagyon világosan beszél, ez a női kvóta kérdése. Ebben az ügyben, a kvóta ügyében vannak olyan országok, amelyek sokkal előrébb járnak, mint Magyarország, és bebizonyosodott, hogy ahol nagyobb létszámban vannak jelen a politikában, ott sokkal másabb a törvényhozás menete, ott sokkal inkább érvényesülnek olyan szempontok, amelyek a mai magyar parlamentben a legkevésbé érvényesülnek. Azokban az országokban, ahol a nők nagyobb politikai szerepet és nagyobb gazdasági szerepet vállalnak, ott a korrupciós esetek száma jóval kisebb, bár a jelenlegi maffiaállam-szerű működés bármilyen kormány esetében, demokratikus kormány esetében csak kisebb tud lenni, ahhoz még nők se kellenek igazán, csak normálisan gondolkodó politikusok.

Mi nagyon szeretnénk, hogy legyen kvóta, a Demokratikus Koalíció programjában egyébként 30 százalékos listás női kvóta szerepel, de mi kvótát szeretnénk a gazdasági társaságok igazgatótanácsaiba és felügyelőbizottságába is azért (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy minél többen legyünk, és jó irányba tudjuk befolyásolni az ország életét. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Megkérdezem Szelényi Zsuzsanna képviselő asszonyt, kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. Két perc az időkerete. Parancsoljon, képviselő asszony!

SZELÉNYI ZSUZSANNA (független): Köszönöm szépen. Köszönöm szépen a hozzászólásokat, a támogatót is, a vitatkozót is. Nyilvánvaló, hogy Répássy Róbert úr nem tudott egyetlen vállalható kritikát sem mondani a felvetésemmel kapcsolatban, csak a 2014 előtti választásitörvény-módosítás bevezette a gerrymanderinget, nyilvánvaló módon az ellenzéki pártok hozzáférése a közmédiához erősen korlátozva volt.

(15.30)

Semmi ok nincs, hogy Magyarországon ne lehessen levélben szavazni, mint a világ legtöbb országában. Semmi ok nincs arra, hogy kamupártokat kelljen egy kormánynak finanszírozni. Semmi ok nincs arra, hogy egészen elképesztő visszaéléseket okozó többletajánlásokat lehessen gyűjteni, aminek semmiféle indoka nem volt.

Tehát azok a javaslatok, amiket letettem, és láthatóan az ellenzéki pártok mind támogatták, magától értetődő, észszerű, racionális elképzelések, a legkevesebb, amit ma Magyarországon meg kell tenni ennek a parlamentnek, hogy legközelebb tisztább és tisztességesebb legyen a parlamenti választás.

A női kvótával kapcsolatosan az a helyzet, hogy ez egyszerűen egy civilizációs vívmány. Európa legtöbb országában már-már ilyen működik, nem az északi országokban, hanem Kelet-Európában is, és ez abból az egyértelmű követelésből fakad, hogy az emberek igénylik, hogy a nőket nők képviseljék a parlament színfalai között.

Nem női kvótáról beszélünk. A helyzet az, hogy ma Magyarországon 90 százalékos férfikvóta van ebben a Házban, a Fidesz frakciójában 95 százalékos férfikvóta van, és mindenhol a világon bebizonyosodott, hogy a politikai pártok azok, amelyek hátráltatják azt, hogy az alsóbb politikai szinteken egyébként aktívan működő nők feljebb jussanak az országos döntéshozatal színtereire. Ha a pártok nem képesek ezt megcsinálni, ezt az elemi civilizációs mozgást és támogatást, akkor szokott közbelépni a bölcs parlament (Az elnök csenget.), és lehetővé teszi ezt kötelező módon a nők számára. Ez Magyarországon is elkerülhetetlen lesz, egyszerűen enélkül ez a parlament félkezű, féllábú, igazságtalan, és nem tudja betölteni a feladatát.

Köszönöm szépen. (Dr. Vadai Ágnes és dr. Schiffer András tapsol.)




Felszólalások:   50-69   70-83   84-97      Ülésnap adatai