Készült: 2024.09.21.15:15:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2015.09.29.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:07


Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Volner János képviselő úr, a Jobbik részéről: „A Quaestor-botrány megmutatta, hogy ugyan­olyan az elszámoltatás, mint eddig volt” címmel. Képviselő úré a szó.

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Akkor, amikor a Quaestor-botrány kirobbant, a kormány úgy fogalmazott, hogy egy 15 éven keresztül zajló pénzügyi korrupciós bűncselekmény-sorozatról van szó. Ha a 15 évet visszaszámoljuk, láthatjuk, hogy ez a bűncselekmény-sorozat az első Orbán-kormány idején kezdődött, zavartalanul folytatódott a szocialisták nyolc éve alatt, majd a második Orbán-kormány alatt is zavartalanul folytatódott, és a végén, amikor kiderült az például Tarsoly Csaba miniszterelnök úrnak írt leveléből, hogy nincs meg a pénz, akkor bedőlt az egész kártyavár.

(9.40)

Látható az is, hogy a Quaestornak mint érintett vállalkozásnak rendkívül jó kapcsolatai voltak bal- és jobboldalon egyaránt, jó kapcsolatot ápolt a szocialista kormánnyal, jó kapcsolatot ápolt a Fidesz vezető politikusaival, a kormány tagjaival. És érdekes az is, hogy a Quaestor-ügyben tett feljelentést, amit még a szocialisták idején folyósított 16,9 milliárd forintos fedezetlen állami hitel miatt tettek, 2010-ben a Fidesz kormányzása idején az ügyészség segített semmissé tenni, megszüntették ezt az eljárást. A Magyar Nemzeti Bank teljes apparátusa azzal foglalkozott, hogy Matolcsy György részére végrehajtja a műkincsvásárlási, kastélyvásárlási programot, de nem volt arra idejük, hogy a mindössze 24 darab független brókercéget leellenőrizzék. Mindössze két tucat cégről van szó, de ezeknek egyszer sem sikerült rendes ellenőrzésen átesniük.

És ehhez képest a pénzügyi felügyelet korábbi elnökét, a Fidesz által kinevezett Szász Károlyt március 15-én a pénzügyi felügyelet élén végzett kimagasló munkájáért az Orbán-kormány magas állami kitüntetésben részesítette. Megmutatták önök ismét azt, hogy csak a Fidesz számít, csak a fideszeseknek juthat minden.

Érdekes azt is megnézni, hogy mi történt az azóta eltelt időszakban. Kiderült, hogy az Orbán Viktor személyes eljárása nyomán kivett 3,8 milliárdnyi pénzt, amit a Nemzeti Kereskedőház helyezett el a Quaestorban, olyan módon vette ki a kormány, hogy bennfentes információi voltak a cég megrendült helyzetéről, hiszen Tarsoly Csaba maga írt Orbán Viktornak ezzel kapcsolatban levelet. Látható volt az is, hogy fideszes önkormányzatok egész sora tartotta a Quaestornál a pénzét azért, mert rendkívül jó kapcsolatot ápoltak a társaság akkori vezetőivel. A Jobbik azt mondta, hogy tekintettel arra, hogy a társaság bedőlése előtt bizonyíthatóan tudott a miniszterelnök, tudott a kormány arról, hogy a Quaestor megrendült helyzetben van, ezért fontos tisztázni megnyugtató módon, hogy senki bennfentes információkkal nem élt vissza, és az utolsó pillanatban nem vette ki a pénzét a Quaestorból.

A Jobbik képviselői éppen ezért úgy döntöttek, hogy büntetőjogi felelősségük tudatában nyilatkoznak arról, hogy egyikük sem tartotta a pénzét a Quaestorban, senkinek a közvetlen családtagja vagy vállalkozása nem volt érintett az utolsó pillanatokban történő pénzkivételben, és felszólítottuk a parlamenti pártok képviselőit, hogy hozzánk hasonlóan nyilatkozzanak ebben az ügyben. Más pártok már megtették, egyedül a Fidesz-KDNP-koalíció nem élt ezzel a lehetőséggel. Vajon miért? Csak nem arról lehet szó, hogy többen is érintettek ebben az ügyben személyükben, és az utolsó pillanatban bennfentes információk alapján pénzt menekítettek ki a bajba került hitelintézetből, a bajba került brókercégből azért, mert tudtak arról, hogy be fog dőlni, tudtak arról, hogy el fog veszni a pénz? Ez az információ a magyar kisembereknek nem állt a rendelkezésükre, nagyon sokan elbukták a pénzüket a bajba került brókercégeknél. Vajon a fideszes képviselők miért nem szeretnének erről büntetőjogi felelősségük tudatában nyilatkozatot tenni?

Képviselőtársaim, egyre nagyobb a gyanú az emberekben arra, hogy azért, mert jó néhány fideszes politikus, jó néhány nemzeti banki vezető személyében maga is érintett ebben a bűncselekmény-sorozatban oly módon, hogy pénzt vettek ki az utolsó pillanatokban a Quaestorból. Jó néhány ember megkeresett minket ezzel a gyanúval, megfogalmazták ezt, és kérték azt, hogy kényszerítsük ki a Fideszből a nyilatkozattételt. Én megkértem miniszterelnök urat is arra, hogy szólítsa fel saját pártjának képviselőit arra, hogy nyilatkozzanak, és megnyugtató módon tisztázzák a felelősségüket. Sajnos erre a mai napig nem került sor. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Répássy Róbert államtitkár úré a szó.

DR. RÉPÁSSY RÓBERT igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr, a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Frakcióvezető-helyettes Úr! A kormánynak címzett vádaskodását visszautasítom. A kormány minden bűncselekményt elítél, és a felelősök szigorú megbüntetését, felelősségre vonását kívánja a kormány is. A kormány az elmúlt időszakban kiemelten kezelte a brókerbotrányt és következményeit, számos olyan példa nélküli és azonnali intézkedést hozott, amely segítséget nyújt a károsultaknak. A kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy a pénzügyi közvetítőrendszerben való bizalom helyreálljon, és az ilyen jellegű visszaélések és csalássorozatok a jövőben ne ismétlődhessenek meg.

2015. július közepén indult a Quaestor-törvény szerinti kötvénykárrendezésnek a Befektető-védelmi Alapot terhelő kártalanítási rész kifizetése. A BEVA a Quaestor-károsultak kárrendezési alapja útján a hiányzó kötvények miatti pénzkövetelést fizeti ki a károsultaknak, egyenként 20 ezer euróig, körülbelül 6 millió forintig. Ez közel 32 ezer ügyfélnek összesen 88 milliárd forint kifizetést jelenti. A 100 ezer euróig ‑ 30 millió forintig ‑ fennmaradó összeg további kifizetésére hasonló, közel 100 milliárd forintos nagyságrendben jelenleg zajlik egy alkotmánybírósági eljárás, amelynek lezárulta után kerülhet sor a kifizetésre.

A pénzügyi közvetítőrendszer fokozottabb ellenőrzése és felügyelete érdekében az Országgyűlés június 24-én elfogadta az egyes törvényeknek a pénzügyi közvetítőrendszer fejlesztésének előmozdítása érdekében történő módosításáról szóló törvényt, ezáltal orvosolhatóak lesznek azok a problémák, amelyek lehetővé tették azt, hogy a befektetési szektor egyes szereplői megtévesszék mind ügyfeleiket, mind pedig a felügyelő hatóságot. Az intézkedések közé sorolhatóak ‑ a teljesség igénye nélkül ‑ a fokozottabb és hatékonyabb ellenőrzés biztosítása, ezzel párhuzamosan a felügyelet számára megfelelő ellenőrzési eszközök biztosítása, a könyvvizsgálati tevékenység szigorítása. A kormány az elszámoltatás és a károsultak védelme érdekében érdemi és hatékony intézkedéseket foganatosított, és a jövőben is minden eszközével azon lesz, hogy ilyen visszaélések ne történjenek.

Tisztelt Képviselő Úr! Ön is pontosan tudja, hogy az ügyben folyamatban van a büntetőeljárás. Hiszen az ügyészség meghosszabbította a nyomozás határidejét, ez azt jelenti, hogy nem zárult le a nyomozás, a mai napig is tart a felelősségre vonás első lépése, a büntetőjogi felelősség nyomozás során való megállapítása. A nyomozás következtében a nyomozó hatóság el fogja dönteni, hogy ki ellen él vádemelési javaslattal, és a vádemelési javaslatot követően az ügyészség vádat fog emelni azok ellen, akik ezt a pénzügyi bűncselekményt elkövették.

Tehát ismételten csak azt tudom mondani, hogy a megalapozatlan vádaskodását visszautasítom. A kormány mindent elkövetett annak érdekében, hogy ennek a pénzügyi bűncselekmény-sorozatnak a károsultjai megkapják az őket illető kártérítéseket, és mindent elkövet a kormány, természetesen a végrehajtó hatalom hatáskörében mindent elkövet a kormány azért, hogy ez a nyomozás sikeres legyen. A nyomozást egyébként természetesen a független ügyészség felügyeli, majd ezt követően az ügyészség dönt a vádemelésről.

Kérem önt is és kérem mindegyik országgyűlési képviselőt, hogy az ügyészség döntését várják meg, ezután pedig a bíróságon a sor. A felelősségre vonás tehát folyamatban van, kérem a károsultakat is, hogy figyeljék az eseményeket. Köszönöm szépen, elnök úr, a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-20      Ülésnap adatai