Készült: 2024.04.26.07:28:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2001.12.11.), 67. felszólalás
Felszólaló Dr. Martonyi János
Beosztás külügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MARTONYI JÁNOS külügyminiszter: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A NATO irányítása alatt végrehajtott balkáni katonai békefenntartó műveletekhez történő magyar hozzájárulásról szóló határozati javaslat előterjesztését két alapvető szempont indokolta. Az egyik az, hogy az Észak-atlanti Tanács október 2-án és 4-én döntést hozott arról, hogy a Balkánon lekötött szövetséges erőknek a terrorizmus elleni kampányra történő átcsoportosítása esetén kivonásra kerülő erőit a többi szövetségesnek kell pótolnia. Az Országgyűlés a szeptember 25-én kelt határozatában ezt a NATO-döntést nagy-nagy többséggel támogatásáról biztosította.

A másik szempont pedig a határozati javaslat előterjesztése mögött az volt és továbbra is az, hogy a terrorizmus elleni fellépéstől függetlenül is megkezdődött a NATO balkáni regionális feladatvállalásának átértékelése, és a legfontosabb cél jelenleg a telepített erők hatékonyságának a növelése, a koordináció javítása és a költségek csökkentése.

Ennek keretében van arra szükség, hogy nagyobb rugalmassággal rendelkezzen a magyar kormány is a balkáni haderőjelenlét átalakítása tekintetében. Ismételten hangsúlyozom, hogy a teljes keret, a 850-es keret nem változna, ezen belül kér a kormány nagyobb lehetőséget arra, hogy az SFOR-ban és a KFOR-ban jelen lévő erőit szükség esetén átcsoportosíthassa, és ami talán a leglényegesebb és a harmadik konkrét ok, hogy szükség esetén a harmadik területen, Macedóniában is meg tudjon jelenni csekély létszámú erővel a Task-force Fox elnevezésű műveletben.

Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatokkal a kormány egyetért, úgy látja, hogy ezek pontosabbá tették a határozati javaslatot, világosan meghatározzák most azt a keretet, amelyet ez a három művelet ad, csak az SFOR, csak a KFOR és csak a Task-force Fox keretén belül van lehetősége magyar fegyveres erőknek megjelenniük, és mindez - ismétlem - az adott kereten belül.

Ilyen körülmények között úgy látjuk, hogy most minden feltétele megvan annak, hogy a módosító javaslatok elfogadásával magát a határozati javaslatot is az Országgyűlés nagy többséggel el fogja fogadni.

Szeretném még felhívni a figyelmet arra, hogy néhány dolgot a tisztelt képviselő hölgyek és urak a szavazásnál talán célszerű, hogyha átgondolnak. Arra kérek mindenkit, hogy gondoljon mindazokra a nyilatkozatokra, mindazokra az ígéretekre, amelyek bármely politikai párt részéről a NATO-csatlakozásunkat megelőzően, majd azt követően elhangzottak.

Szeretnék arra is kérni mindenkit, hogy gondoljon az ország hitelére, az adott szavára, a nemzetközi tekintélyére, a nemzetközi kötelezettségvállalások jelentőségére, és a döntését ennek fényében hozza meg. De gondoljon még valamire, ami ennél sokkal konkrétabb! Gondoljon arra, hogy szeptember 11-e után a nemzetközi kapcsolatok egész rendszere átalakul. Átalakul a világpolitika színpada, új hangsúlyok jönnek létre, új szerepek és új feladatok jelentkeznek. Az, hogy Magyarország ebben az új rendszerben milyen szerepet fog betölteni, milyen lesz a nemzetközi súlya, milyen lesz a hitele és a tekintélye, az alapvetően a hozzájárulásától függ.

Ezt a hozzájárulást kellene most az Országgyűlésnek elfogadnia. És hol? Délkelet-Európában, ott, ahol elemi magyar nemzeti érdekek is indokolják a magyar szerepvállalást. Túl tehát a nemzetközi kötelezettségeinken, túl a tekintélyünkön, a szolidaritáson, van itt egy nagyon fontos elem; nevezetesen: Magyarországnak az az érdeke, hogy stabil Délkelet-Európa legyen mögöttünk, és ehhez nekünk erőnkhöz mérten, képességeink keretén belül hozzá kell tudnunk járulni.

Ezt célozza ez a határozati javaslat, ezért mutatott a kormány nagy rugalmasságot a módosító javaslatok elfogadása terén, és ezért kéri azt, hogy nagy többséggel az Országgyűlés fogadja el ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai