Készült: 2024.09.21.00:47:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

14. ülésnap (2018.06.28.), 88. felszólalás
Felszólaló Barcza Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BARCZA ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy a költségvetés általános vitájában a fiatalokról és a kormány őket célzó intézkedéseiről is szóljak. Nagyon sok fontos és komoly kérdésről beszélünk a tisztelt Házban a jelenről, én azt gondolom, hogy a fiatalokra vár a jövő feladatainak egy jelentős része. Ezért is fordított a kormány már a múltban is jelentős összegeket ifjúságpolitikára, és ezért is tudtunk már korábban is beszámolni jelentős eredményekről. Kezdem azzal, hogy 2016-ban folytatódott a nagymintás ifjúságkutatás, amely első ízben vont be külhonban élő fiatalokat ebbe. Ebből látható, hogy a fiatalok kétharmada itthon tervezi az életét, szeretnének gyermeket vállalni, szeretnének dolgozni, többségüknek van is munkája. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy 31 százalékuk rendelkezik csak nyelvvizsgával, és nagyon sok időt töltenek a közösségi oldalakon és az interneten. Tudjuk továbbá a KSH adataiból, hogy az ifjúsági munkanélküliség Magyarországon csupán 9,6 százalékos, amely a 16 százalékos EU-átlaghoz képest egy kiemelkedő eredmény. Talán ez annak is köszönhető, amit az Eurostat adataiból is ismerhetünk, hogy már második éve többen jönnek vissza Magyarországra, mint ahányan elmennek külföldre dolgozni.

Azt gondolom, hogy a kutatások üzenetét megértettük, és ezért lehetővé tettük, hogy 2018-tól minden fiatal 35 éves korig egy nyelvvizsgát ingyenesen tehessen le. Ez a nyelvvizsgaköltség sokaknak megterhelést jelent, és ez a pár tízezer forint könnyebbség lehet, egyúttal gesztusértékkel is tud bírni. Ez a program már elindult, és erre a költségvetésben 2,8 milliárd forint van elkülönítve.

Emellett továbbá azt is érzékeltük, hogy a fiatalok számára jelentős anyagi megterhelést jelent a vezetői engedély, a jogosítvány megszerzése. Ez több elemből áll. A kormány a KRESZ-tanfolyam és a KRESZ-vizsgadíj megtérítése mellett döntött abban bízva, hogy ez is megkönnyíti a fiatalok jogosítványhoz jutását. Erre a célra 1,7 milliárd forint elkülönítése történt meg a tervezett költségvetésben.

Szeretném hangsúlyozni és kiemelni azokat a programokat, amelyek a fiatalok digitális védelmét célozzák. A probléma azonosítását, javaslatok megfogalmazását és a fiatalok korszerű módon történő tájékoztatását a „Digitális jólét” program készíti elő, a digitális gyermekvédelmi stratégia pedig a kihívásokra történő felkészítést végzi el, számos képzési programmal és mentorprogrammal.

Több, kifejezetten a fiatal pályakezdőket célzó program létezik. Ilyen például a diplomásgyed, amelyet már két évig vehetnek igénybe, de a fiatal házasok adókedvezményt kapnak, a demográfiai csomag keretében a gyermekek számával fordítottan arányosan csökken a diákhitel-visszafizetési kötelezettség vagy éppen a jelzáloghitel összege. A családi otthonteremtési kedvezménnyel több tízezer fiatal családnak könnyítettük meg az otthonteremtést. Én ezt egy kiemelkedő lehetőségnek tartom, és nagyon örülök annak, hogy Sopronban és a választókerületemben is nagyon sok fiatal család veszi igénybe ezt a lehetőséget, és számos település  itt gondolhatok Kópházára, Harkára, Fertődre, Fertőszentmiklósra, Petőházára vagy akár Hegykőre  nyit új utcákat, közművesít telkeket, és egyre több helyi fiatal használja ki ezt a lehetőséget, és vásárol lakást vagy épít házat.

Ha már beszéltem a diákhitelről, erre visszatérve: itt is jelentős átalakításokra került sor, figyelembe véve a mai igényeket. A Diákhitel 2. kamatmentessé vált, és a havi felvehető összeg 70 ezer forintra emelkedett. De mondhatjuk és tudjuk, hogy szintén több tízezer hallgatót érint az, hogy a hallgatói önkormányzatokkal együttműködésben sikerült elérni a felsőoktatási szociális ösztöndíjak keretösszegének 40 százalékos emelését, és ez érezhető könnyebbséget fog jelenteni a diákoknak. Talán már természetesnek tűnik, de meg kell említeni a különböző mobilitási ösztöndíjprogramokat, amelyekre több mint 17 milliárd forintot fordít a kormány. Fontos a „Nemzeti tehetség” program is, amelyre évente 3,1 milliárd forint áll rendelkezésre, és ez évente 300-350 ezer fiatal bevonását jelenti ebbe a programba.

És akkor még nem is beszéltem azokról az EU-finanszírozási programokról, amelyek mind a fiataloknak szólnak. Gondolhatunk itt az „Ifjúsági garancia” programra, amely több tízezer hátrányos helyzetű fiatalnak segít munkát találni. Vagy a „Lépj a piacra!” programra, amely a fiatal vállalkozókat segíti, vagy az „Esély otthon” programra, amely a kistelepülésen élő fiatalok helyben maradását támogatja, és már sokak számára ismert a „Fiatal gazda” program, amely a termeléssel élethivatásszerűen foglalkozni kívánó fiatal gazdálkodók indulását segíti elő.

Végül hadd említsek meg egy fontos, de még kevésbé ismert lépést, a Wacław Felczak Alapítvány létrehozását, amelyről már a tisztelt Ház is tárgyalt. Az alapítvány tevékenysége arra irányul, hogy közelebb hozza egymáshoz a lengyel és a magyar nemzet fiatal generációit, kölcsönösen megismertesse őket egymással, egymás kulturális értékeivel, és közös oktatási, nyelvtanulási célzatú programot támogasson. A lengyel-magyar barátság nemcsak egy szép történelmi hagyomány, hanem egy olyan alap és olyan érték, amelyre építkezni lehet, és amelyre építkezni is kell.

Azt gondolom, hogy a most felsorolt lista korántsem teljes, de már ebből is látni, hogy jó úton járunk. Számos feladat áll még előttünk, de mindenképpen jó úton haladunk. Éppen ezért mindenképpen elfogadásra javaslom a tisztelt Háznak a tervezett költségvetést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  88  Következő    Ülésnap adatai