Készült: 2024.05.11.14:11:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2015.11.17.), 77. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Jelen törvényjavaslat pénzügyi számlainformációk illetékes adóhatóságok közötti automatikus cseréjét lehetővé tevő nemzetközi megállapodás mint nemzetközi szerződés megerősítésére, hazai jogba ültetésére irányul.

(14.10)

A törvényjavaslat célja a megállapodás nemzetközi szerződésként történő megerősítése, illetve azon államok nevesítése, amelyekkel Magyarország automatikus módon kíván pénzügyi számlainformációt cserélni.

Jelen megállapodás részletes kereteinek kialakítására a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet, az OECD által került sor, amely kidolgozta az automatikus adóügyi információcsere egységes nemzetközi sztenderdjét is. Mindemellett megemlítendő, hogy az OECD tevékenysége alapján az Európai Unió tagállamai is úgy döntöttek, hogy új alapokra helyezik az adóügyi együttműködésüket, és irányelvet dolgoztak ki ugyanezen tárgyban a pénzügyi számlainformációk automatikus cseréjének végrehajtására vonatkozóan.

Kiemelendő, hogy a megállapodás a határokon átnyúló adócsalás és adókijátszás kockázatát hivatott csökkenteni, tekintettel arra, hogy ez a kockázat az utóbbi időszakban rendkívüli mértékben megnőtt a külföldi pénzügyi termékek széles skálájába történő befektetési lehetőségek kibővülésével. A megállapodással csökkenni fog az adóhatóság előli jövedelemeltitkolás lehetősége is. Az automatikus információcsere lényegéből következően az adóhatóságok a pénzügyi intézményektől kapott pénzügyi számlákra vonatkozó információkat egymás között automatikusan megosztják. Az adóhatóság ilyen módon a pénzügyi intézmények által szolgáltatott számlainformációk és a külföldi adóhatóságoktól kapott információk alapján az adókikerülés és adócsalás elleni fellépés hatékony eszközeivel élhet.

Az Országgyűlés előtt lévő megállapodás alapján az aláíró államok adóhatóságai és a magyar adóhatóság információt cserélnek a területükön bejegyzett pénz- és tőkepiaci szereplőknél vezetett, a partnerállamban illetékességgel bíró ügyfelek számlái vonatkozásában, feltéve, hogy mindkét állam megfelelő biztosítékkal, így adatvédelmi és adatbiztonsági szabályokkal, valamint infrastruktúrával rendelkezik a hatékony információcsere-kapcsolatra.

Jelen megállapodás alapján Magyarország az Európai Unió tagállamain túl több mint 40 országgal létesít majd automatikus pénzügyi számlainformáció-csere kapcsolatot. A javaslat tételesen tartalmazza a megállapodásban részes azon államok felsorolását, amelyekkel Magyarország automatikusan információcserét kíván folytatni, így például többek között Kanadával, Ausztráliával, Mexikóval, Japánnal, Új-Zélanddal, mindamellett a lista több, korábban adóparadicsomként emlegetett államot, joghatóságot is tartalmaz, amelyekben vezetett számlaegyenlegek is átláthatóvá válnak.

Említésre érdemes továbbá, hogy a megállapodást aláíró államok száma évről évre nő, így a közeljövőben várhatóan újabb országokkal bővülhet a törvényjavaslatban szereplő országlista. A megállapodás kiterjed a tőkejövedelmekre és a számlaegyenlegekre, hatálya alá tartozik a pénzügyi intézmények széles köre, így a bankok, biztosítók, valamint a magánszemélyek és más jogalanyok, így a vállalkozások, alapítványok által birtokolt számlák is.

(Hegedűs Lorántné elfoglalja jegyzői székét.)

Fontos kiemelni, hogy a megállapodás eredményeképpen adóbevétel-növekedés érhető el azáltal, hogy az adóhatóságnak a magyar illetőségű személyek magas összegű, eddig az adóhatóság számára ismeretlen bankszámláin tartott megtakarításairól, befektetéseiről is tudomása lesz. Megemlítendő továbbá, hogy a megállapodás részletes végrehajtási szabályait az Országgyűléshez 2015. október 27-én benyújtott, az adó- és egyéb közterhekkel kapcsolatos nemzetközi közigazgatási együttműködés egyes szabályairól szóló 2013. évi XXXVII. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat tartalmazza, amely szabályokhoz képest a jelen törvényjavaslatban szereplő megállapodás a piaci szereplőkre új kötelezettséget nem ír elő.

Tisztelt Országgyűlés! Ahhoz, hogy a napirenden szereplő megállapodás mint nemzetközi szerződés a belső jog részévé váljon, szükséges a kötelező hatályának elismerése és jogszabályban való kihirdetése. Tekintettel arra, hogy a megállapodás kizárólagos törvényhozási tárgyat érint, kihirdetésére csak törvényben kerülhet sor.

Az elmondottak alapján kérem, hogy a törvényjavaslatot támogatni és elfogadni szíveskedjenek. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai