Készült: 2024.09.25.08:17:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2012.02.28.), 341. felszólalás
Felszólaló Dr. Kiss Sándor (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KISS SÁNDOR (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ezen a késői órán engedjék meg egy másfajta megközelítését ennek a hulladéktörvénynek. Tehát azt, hogy a hulladék nagy üzlet, mindannyian tudjuk. Van előttem egy kalkuláció, ahol az évi 15 870 forint díjra 680 kilogramm hulladékot számítanak, tehát ez körülbelül, durván 24 forint, ha még hozzájön ehhez a körülbelül kilónkénti 12 forint hulladéklerakási járulék, talán 36 forint is lesz egy kiló szemétnek az elszállítása, amikor a hulladékvas 40-50 forint körül van, tehát óriási üzlet maga a hulladék.

Engedjék meg, hogy egy kicsit nem is a szakmai oldaláról közelítsem meg, hanem a lakosság oldaláról közelítsem meg ezt a hulladéktörvényt. Úgy gondolom, hogy a hulladékdíj nagyon érzékenyen érinti a lakosságot. Ez az a teher a lakosságnak, amivel minden héten találkozik, amit be kell fizetni, amire nagyon aktívan reagálnak. Ezt saját tapasztalataimból is tudom, tehát amikor ki kell fizetni azt a havi 1200 forintot vagy valahol többet, akkor ezt úgy éli meg a lakosság, hogy ez méltánytalan, az emberek többsége szinte méltánytalannak tartja, és amikor elrobog egy kis falusi mellékutcában a több tízmillió forintos szemétszállító autó, akkor felmerül az emberben az a kérdés, hogy megéri-e ez, és valóban költséghatékonyan van-e ez a hulladék elszállítva.

Végigolvasva ezt a törvénytervezet, szakmailag kiváló - nem is vagyok hulladékgazdálkodási szakember -, de úgy gondolom, mintha hiányozna a törvényből a költségek csökkentésére való fokozatos törekvés. Tehát lehet itt beszélni arról, hogy hogyan hasznosítsuk újra, hogyan ártalmatlanítsuk a hulladékot, de úgy gondolom, arra is figyelnünk kellene, hogy mennyibe kerül ez, mennyibe kerül ez a lakosságnak, mennyibe kerül ez az országnak. Arra kérném a szakembereket, hogy erre fordítsanak sokkal nagyobb figyelmet, mint amennyire eddig tették. Tehát az, hogy egy kiló szemét elszállítása gyakorlatilag majdnem annyiba kerüljön, mint amennyi a hulladékvas felvásárlási ára, ez egy laikus ember számára is - azt kell hogy mondjam - megdöbbentő.

Örömmel hallottam az államtitkár úrnak a vezérszónoklatokra adott válaszát, és úgy gondolom, hogy ez az állami szerepvállalás nagyon fontos. Talán példaértékű lehet az, hogy a közszolgáltatásokat, a hulladékgazdálkodást hogyan fogja az állam visszavenni a profitorientált, maximális nyerségre törekvő cégektől; ez példaértékű lehet majd a következőkben a többi közszolgáltatás állami kézbe való vételéhez.

Azt mondtuk, hogy legalább 51 százaléka legyen állami tulajdonban ezeknek a közszolgáltatóknak - azt sem bánnám, ha 100 százalékban lennének állami tulajdonok -, tehát a közszolgáltatás ne alapvetően profitorientált legyen, hanem teljes mértékben a közt szolgálja, ne pedig a közt lenyúlja, már engedtessék meg nekem ez a kifejezés. Tehát ha valóban a kormányzat így gondolja, és valóban így is fog cselekedni majd a végrehajtási rendelet megalkotásánál, akkor azt hiszem, ez a kormányzat törvényalkotási programjában kiemelkedő siker lesz.

Sokat hallottunk itt a közelség elvéről. Úgy gondolom, hogy azok a hulladéklerakók, amelyeket megépítettek az elmúlt években uniós pénzből és svájci frank alapú hitel által biztosított önerővel, talán lehet, hogy nincsenek is teljes mértékben közel a hulladék képződési helyéhez. Még egyszer mondom, hogy nem vagyok szakember, de a laikus ember is látja azt, amit az előbb is mondtam, hogy pár száz lelkes falvakban több tízmilliós autók robognak végig, és esetleg azt a nagyon minimális szemetet szedik össze, amit kitesznek a lakók a házak elé; nem hiszem, hogy ez költséghatékony. Tehát ha - engedtessék meg ezt a szakmaiatlanságot - valaki egy nagyobb utánfutóval végigmenne a falun, talán össze tudná szedni a szemetet.

Még egyszer: azt szeretném, és talán ezért is vártam ki ezt az éjféli órát, hogy felhívjam a kormányzat figyelmét arra, hogy költséghatékonyan szervezze meg - ha már állami feladat lett - a hulladékgazdálkodást, mert itt eddig még csak arról hallottunk, hogy hogyan s miként kellene, de hogy a lakosság terheit... Mert lehet azt mondani, ahogy az államtitkár úr mondta, hogy talán csak 100 forinttal növeli meg háztartásonként havonta a szemétszállítás díját - én ezt egy kicsit kétségbe vonom, de biztosan neki van igaza -, de amikor polémiát folytatott itt a parlament arról, hogy meg lehet-e élni havi 47 ezer forintból, akkor úgy gondolom, hogy aki 47 ezer forintból él meg havonta, annak a havi 1200-1500 forint csupán azért, hogy esetleg hetente egyszer elmegy előtte a szemetes autó, és tesz-e bele szemetet vagy nem tesz szemetet, úgy gondolom, a lakosság ezen részének ez igenis komoly tehertétel.

És függetlenül az anyagi tehertételtől még egyszer azt mondom, hogy nagyon érzékenyen érinti a lakosságot, hogy a képződött hulladékkal arányosan fizet-e díjat, vagy pedig úgy éli meg, hogy ez egy adó, és igenis figyelembe kell venni a lakosságnak ezt a komfortérzetét. Tehát nagyon fontos a hangulat, még egyszer mondom.

És hogy ezt piaci alapon kell-e végezni? Szilágyi László képviselőtársammal vitatkoznék, azt hiszem, hogy ezt nem piaci alapon kell, mert valóban működik a szemétszállítás, mindig elviszik a szemetet, csak az a kérdés, hogy mennyiért viszik el a szemetet, említette, hogy hova helyezik el a szemetet, ki fogja azt rekultiválni, és még egyszer, sokadjára elmondom, hogy mennyiért viszik el a szemetet. Kérem, hogy figyeljen oda a kormányzat arra, hogy a lakosságot minél kisebb mértékben terhelje ez a közszolgáltatás is.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  341  Következő    Ülésnap adatai