Készült: 2024.09.23.10:20:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

167. ülésnap (2012.02.28.), 24-26. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 15:56


Felszólalások:  Előző  24 - 26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Nemegyszer hallgattam együttérzéssel onnan a pulpitusról képviselőtársaimat, amint a bőség zavarával küzdöttek, és bizony nehéz volt az időzavaron túl lenni, megküzdeni vele, és tömöríteni a mondandót - most nekem is nagyon nehéz feladatom lesz, bár segítségül hívtam ezeket a könyveket illusztrációnak. A hungarikumokról, a magyar értékekről próbálok dióhéjban beszélni, és egy másik felszólalásban majd a törvényről is bővebben.

Rendkívül nagy várakozás és elvárás is előzi meg ezt a törvénytervezetet, és ez a bőség zavara érzékelhető volt már 2008 tavaszán, amikor is elévülhetetlen érdemeket szerzett Simicskó képviselőtársam a hozzá csatlakozó Medgyasszay Lászlóval azzal, hogy megkísérelték egy országgyűlési határozattal elindítani ezt a folyamatot. És dicséret illeti, elismerés illeti Gőgös Zoltán akkori államtitkár urat, munkatársait, hogy megvolt a fogadókészség, és valóban hozzáláttak egy olyan munkához, amelynek ugyan már volt előzménye ott, a hagyományok, ízek, régiók és más területen is, egyáltalán az elmúlt évszázadban, az elmúlt évezredben nagyon sok előzménye volt annak, hogy az értékeket számba vegyük, hogy az értékekre ügyeljünk, oltalmazzuk, működtessük. Tehát itt most valóban Simicskó képviselőtársamék inkább egy korszakot kezdtek ezzel az országgyűlési határozattal, és akkor tapasztaltam azt, hogy milyen rendkívüli az érdeklődés a Kárpát-medencében, különösen akkor, amikor a parlament nyilvánvalóvá tette, hogy nemcsak országhatáron belüli magyar értékekre, hungarikumokra ügyel, gondol, oltalmaz, védelmez és vesz számba, hanem a Kárpát-medence, egyáltalán a magyarság értékeit. Magam is szétküldtem az országgyűlési határozattervezetet, és több mint 600 javaslat, mondandó, tanulmány, levél, két mondat, biztatás érkezett, elképesztő volt. És meg kell hogy mondjam, én kezdetben, 20 évvel ezelőtt könyvet tudtam volna írni az értékekről, és egyre bizonytalanabb lettem, ahogy haladunk a hungarikumtörvény megalkotása felé, egyre óvatosabb vagyok, egyre nehezebben fogalmazok meg mondatokat.

Az a 2008 tavaszán, júniusában véglegesített országgyűlési határozat tehát mindenképpen elindított egy nagyszerű folyamatot, és megint csak Gőgös Zoltán államtitkár úrékat illeti az elismerés azért, hogy azt a jelentést, amelyre kötelezte őket a parlament, a határozat, nem kevés munkával elkészítették. És tapasztalhattuk itt a parlamentben is, a felsőházi termi összejöveteleken három alkalommal - több mint 120 kiselőadás hangzott el ezen három alkalommal -, hogy oda is felkészülten jöttek, és jöttek a Kárpát-medence minden részéből, felelősen, megcsiszolt, megfontolt mondatokkal, hiszen 4-5-6 percek jutottak egy-egy előadóra, egy-egy vetített képes beszámolóra.

Munkacsoportot hoztunk létre, és fel kellett mérnünk azt is, hogy bizony itt az országban nagyon sok egyesület, alapítvány, klub, szerveződés, cég foglalkozik ezzel szinte hivatásszerűen. Ilyen például a Magyar Örökség-díj bizottsága, amely '95 óta, vagy a Magyar Munka Magyar Érték Alapítvány, a Premium Hungaricum Egyesület, a Hungarikum Szövetség, nagyon izgalmas a TÉKA tájérték-adatbázisa, tájértékkatasztere a Corvinus Egyetemen, de az olyanok, mint a Vas megyei Közkincs-kerekasztal, és lehetne szinte minden megyéből, minden tájról hozni egy-egy jó példát arról, hogy felerősödött egy értékőrző, értékmegfogalmazó, értéket számba vevő, lajstromozó, kiállításokon mindezeket bemutató, tulajdonképpen nagyon izgalmas nemzeti mozgalom.

(10.00)

Több mint harminc hungarikum néven bejegyzett cég van. Tudjuk, hogy ezek közül van, amelyik megszűnt, van, amelyik igazán csak vegetált, van, amelyik próbálkozott, volt egy fölfelé ívelő szakasza. Nem mindenkor segítette akár a gazdaságpolitika sem az ő törekvéseiket. Ugyanakkor elindítottunk egy folyamatot a megyékben, amelynek a célja az volt, hogy felmérjük egy-egy kisebb tájban az értékeket, megszólítsuk az értéket teremtő embert, közösséget, a véleményüket meghallgassuk, egyáltalán mozgósítsuk az országot, a Kárpát-medencét ebben az ügyben. Bács-Kiskun megyében mind a tíz kistérségben, Veszprém, Csongrád, Fejér, Szabolcs-Szatmár megyében közel kétszáz rendezvény volt, amelyekről csak én tudok, amelyekhez valamilyen közöm volt. De ezenkívül ennek, nem tudom, hányszorosa volt a rendezvények, konferenciák, különféle bemutatók, kiállítások, vásárok, falunap keretében megjelenő értékbemutatók, hungarikumbemutatók száma. S külön hadd köszönjem meg annak a szűkebb csapatnak, aki velem együtt dolgozott ebben, elsősorban Simicskó Istvánnak, aki a kezdetektől segített ebben, aztán Bányai Gábor, Polyák Albert, Imre Károly, Nagy Sándor, Horváth Zsolt képviselőtársaim, Sira Magdolna, Bartos Mónika, Balogh László, Font Sándor és Birinyi József.

Valóban egy olyan munka kezdődött, amelyben érzékelhető volt, hogy bizony nagyon nehéz lesz törvényt alkotni, mert a jó törvény nem zavarja túlságosan az életet, és tartottunk attól, hogy vagy túl részletező lesz, vagy pedig nem lesz elegendő költségvetési támogatás, nem lesz mindenütt arra alkalmas fogékonyság, hogy a törvény zavartalanul működjön. Könyvtárnyi anyag van erről, és én a magam könyvtárából nem is mertem már tovább keresgélni, mert csak jöttek és jöttek elő azok a könyvek, amelyeket azért is fogok most illusztrációképpen legalább fölmutatni, hogy érzékeljük, milyen sokszínű a hungarikum, a magyar érték világa.

Három-négy esztendővel ezelőtt próbáltam megfogalmazni, hogy mit értek hungarikum alatt. Felidézem ezt: "A hungarikumok olyan sajátos föld alatti, föld feletti természeti kincsek, történelmi emlékek, hagyományok, tájértékek, szellemi és tárgyi csúcsteljesítmények, tudományos elméletek, módszerek, találmányok, sportelemek, művészeti alkotások, növények, állatok, ételek, italok, amelyek tulajdonságai között lényeges és kiemelkedő a magyar nemzeti jelleg, és minőségükkel öregbítik hírnevünket, megbecsülésünket szerte a világban. Hungarikumértéket elsősorban az képviselhet, aminek hagyományai, gyökerei vannak a múltban, a magyar múltban, élő részei a jelennek, s rendelkezik a jövőbeli életképességgel, így a fejlődés távlataiban."

Az első számú hungarikum - elhangzott a vita első részében - a magyar anyanyelv. Anyanyelvünk. Én szándékosan egy gondolkodtató, játékos könyvet választottam, Kiss Dénes: Bábel után, esszék, tanulmányok a magyar nyelvről. És a magyar rovásírás. Ez a könyv az Egri csillagok rovásírással. Itt van a Magyarországért Alapítvány egyik kiadványa. Négyszázötvenen kapták meg eddig a Magyar Örökség-díjat, amely kapcsolódik a hungarikumok, a magyar értékek világához. Ennek a vezetője Hámori akadémikus. És jól tudjuk, hogy hungarikum és a világ száz csodája között ott van a magyar Parlament. Gyönyörű könyvben is szerepel. A magyar Parlamentet egy puzzle játékkal lehet kirakni, amely puzzle játékhoz ilyen dobozban lehet hozzájutni. Származási helye: Kína. (Derültség.) Remélem, előbb-utóbb a magyar játékipar is megtalálja annak a lehetőségét, hogy akár ilyen formában az oktatásban, a nevelésben, az iskolában is különféle formában - majd látunk is erre példát - jelenjenek meg a magyar értékek, hungarikumok.

Ez a világörökség, a budai várnegyed és a Duna-part egy gyönyörű albuma. A világ legszebb terei között ott van a Hősök tere. Dr. Ádám Sándor izgalmas könyve jó forrásanyag lesz majd az értéktár megalkotásában. Ez az Európa színpadán nemzetünk büszkeségei című könyv. Vagy itt van Magyarország ezer csodája. A településekről egy fantasztikus gyűjtemény. Tulajdonképpen már maga ez a könyv egy alapbázisa lehet az értéktárnak. De ugyanígy Magyarország apró betűs története a honfoglalástól napjainkig, Nagy György televíziós sorozata. Vagy Bakay Kornél Magyarnak lenni büszke gyönyörűség című könyve. Lakiteleken adtuk ki, és elsősorban a nemzeti emigrációban a fiatalok magyarságismeretét szolgálta a Haza a magasban kétkötetes könyv, Alföldy Jenő, Bakos István, Hámori Péter és Kiss Gy. Csaba könyve. Vagy hova soroljuk be - izgalmas munka lesz - a déli harangszót, amely megint csak magyar érték, sőt hungarikum?

De itt vannak a magyarok a tudományok, felfedezések, találmányok élvonalában. Szándékosan brosúrát hoztam ide. Hozhattam volna albumokat is. De hogy mennyi ilyen kis brosúra, füzet jelent meg, milyen erőfeszítés van e mögött! A kiadvány megjelenését támogatta a Nemzeti Civil Alapprogram. Nagyon komoly munka van e mögött, tudományok, felfedezések, találmányok. S itt vannak a különféle játékok. Nyomja a zsebemet egy bűvös kocka, amelyet - megint csak tudjuk - a világon mindenütt hozzánk, magyarokhoz kötnek.

Múzeumi kiadványok. Megint szándékosan egy kis füzetet hoztam, ami nem olyan látványos: Magyar Olajipari Múzeum. Csodálatos értékvilág van itt is. Nemrégen jelent meg és jutottam hozzá a Szívünk hungarikumai című gyönyörű kiadványhoz, amelyik a kalocsai festőktől, a kalocsai művészektől kezdve a halasi csipkén át a herendi porcelánig fantasztikusan gyönyörű fotógyűjtemény. De értékvilágunkban ott vannak az ásványvizek is. Én elfogult vagyok, mert ott van mellettünk Szentkirály. Ez is érzékelteti, hogy a Kárpát-medence mélyében milyen csodálatos kincsek vannak. Tegnap tudtuk meg, hogy a szőregi rózsatő is bejegyzésre került. (Gőgös Zoltán: A kamilla!) Bocsánat, igen. A szőregi rózsatő korábban kapott uniós oltalmat, tegnap pedig megkapta a kamillavirágzat az európai oltalmat. Nagy küzdelem volt ez is, és tulajdonképpen ez is visszanyúlik még a korábbi időszakra.

Itt kell hogy összeérjen az, ami azért végül is csak összeköt bennünket, a közös értékeink védelme. Márk Gergely rózsanemesítőnek egy fantasztikusan szép könyve a szőregi rózsáról. Értékőrző Magyarország. Ez is egy csodálatos könyv, amelyik a Baradla-barlangtól, az aggteleki cseppkőbarlangtól kezdve a nemzeti parkokat mutatja be. Aztán itt van Sisa Béla: Kárpát-medence fatornyai című könyve. És valamennyien ismerjük ezt a sorozatot a Veszprémben élő házaspártól, Váradi Péter Pál és Lővey Lilla: Erdély, Székelyföld. Hányan jártuk ennek segítségével Erdélyt! Csíksomlyó titka Erdélyből megint csak egy magyar érték. És viszonylag kis települések vastag helytörténeti könyvei. Csíkszentimre öröksége vagy Homoródalmásról az Almási bútorfestők nyomában című könyv. Megint a sokszínűséget érzékeltetem. Vagy éppen a moldvai csángómagyarok földjén. A csángó oktatási programban is nagyon sok olyan elem van, amit majd sorra kell venni. Képviselőtársunk hamar fölszólalt. Szándékosan hoztam el Erdély könyvét és Horvátország könyvét, sőt van egy sorozat Egy kis hazai címmel, amelyik Hódmezővásárhelyt és környékét mutatja be. Kárpátaljának még 1990-ben jelent meg ez a könyve, megint tele olyan értékkel, amelyik nyilván része lesz majd a magyar értéktárnak. Aztán Visk története.

Vagy ebben a kis könyvben is kárpátaljai magyar értékek. A Délvidékről, "Szeretett szülőföld: Kupuszima", Bácskertest mutatja be. Vagy itt van a miértek könyve, amelyik három évtized hagyományápolás almanachja, és akkor én itt megállok, elnök úr.

(10.10)

ELNÖK: Igen. Tisztelt Képviselő Úr! Bármennyire érdekes, a Házszabály köt, de egy perccel tudom most meghosszabbítani (Lezsák Sándor: Köszönöm szépen.), és akkor ismételt felszólalásban tudná folytatni. Tehát plusz egy perc, mostantól indítva.

LEZSÁK SÁNDOR (Fidesz): Délvidéken "A 'mese-titkú' aracsi pusztatemplom mondái" története, és ez a könyv pedig azért került a kezembe, mert tessék megnézni (Felmutatja.), egy ilyen vastag, igényes könyv egy 3800 lelkes felvidéki településről, Jóka faluból, Bertók és társai, Jóka falu hagyományos táncait dolgozza fel. Csodálatos értékek jöttek létre. Tornagörgő kis monográfiája, ez is egy kisebb település ott, a Felvidéken, vagy szakrális emlékei nyomában, Csáky Károly könyve. És akkor én itt befejezem.




Felszólalások:  Előző  24 - 26  Következő    Ülésnap adatai